Sirje Rank • 14. november 2013 kell 6:59

USA keskpank ei lõpeta veel stiimuleid

USA keskpanga juhikandidaadiks nimetatud Janet Yellen andis märku, et kavatseb ametisse asudes keskpanga praegust pretsedenditut majanduse stimuleerimise kurssi jätkata seni, kuni majanduses on selged märgid olukorra paranemisest.

"Majanduse tugev toibumine võimaldab Föderaalreservil lõpuks oma rahapoliitikat koomale tõmmata ja vähendada sõltuvust ebatraditsioonilistest meetmetest nagu varade tugiostud," ütles Yellen oma seisukohti tutvustavas dokumendis, mis valmis kandidaadi tänase kohtumise eel USA Senati panganduskomitee liikmetega. "Kui me täna majandust toetame, on see kõige kindlam tee rahapoliitika normaliseerumiseks," vahendas agentuur Bloomberg.

Yellen andis mõista, et jätkab võlakirjade tugioste majanduskasvu ergutamiseks ja töötuse alandamiseks, mis on ikka alles üle 7% enam kui neli aastat pärast seda kui majandus langusest välja sai.

"Tema seisukoht on, et anname praegu rahapoliitikat rohkem järele, et töö kiiremini tehtud saaks," kommenteeris BNP Paribas' ökonomist Laura Rosner.

Tänaseks kohtumiseks valminud dokumendis nendib Yellen, et töötus on jätkuvalt liiga kõrgel tasemel, andes märku tööturust ja majandusest, mis toimib potentsiaalist kehvemalt. Ka inflatsioon ei küüni keskpanga sihiks seatud 2% tasemele. Helgemad kohad majanduses on elamukinnisvara sektor ning autotööstus.

Hetkel kuum