Vilja Kiisler • 28. november 2013 kell 11:05

Tammemäe: rahvuslik kapital teeb julgeks

Rahvuslikku kapitali arendades suurendame ettevõtete julgust minna  välisturgudele, ütles Redgate Capitali partner Aare Tammemäe täna Äripäeva investeerimiskonverentsil.

Tammemäe sõnul seisneb võtmeküsimus selles, kuidas muuta kapitali ettevõtetele kättesaadavamaks. Tammemäe juhitav Finance Estonia leiab, et pole olemas ühtainsat meedet, millega suudaksime totaalselt investeerimisturgu muuta, sest kapitaliturg on sisuliselt taristu, millel on palju komponente.

Kuid reaalne on tema sõnul järgmise aastal turule tuua finantsinstrumente kahe miljardi euro eest. Siia võiksid kuuluda riigiettevõtete võlakirjad, Eesti valitsuse võlakirjad, suurettevõtete IPOd. "Ma ei kutsu üles riigi laenamist suurendama," täpsustas Tammemäe, "aga see praegunegi laen võiks olla hajutatud. Laenu võiks võtta ka oma rahva käest: säästud ju seisavad pankades."

Nõudluse parandamiseks on tema sõnul oluline mitte takistada kapitali siia tulemast, kui ta siia tulla tahab. Täna kehtib pensionifondidel palju administratiivseid piiranguid. Hommikul esinenud rahandusministeeriumi finantsturgude juht Thomas Auväärt kinnitas, et neid on riik nüüd lõdvendama asunud.

Aare Tammemäe juhtis tähelepanu, et kapitali kaasamist on takistanud ka vähene teadlikkus ettevõtjate seas. "Ettevõtjatel on hirm, et äkki teine investor võtab ettevõtte üle või müüb selle minu teadmata maha." Peale selle on sageli takistav mõju ebarealistlikel hinnaootustel ning tõsiasjal, et pole harjumust suhelda omakapitali pakkujaga.

Sarnaselt investeerimiskonverentsil üles astunud ettevõtja Armin Kõomäega pidas Tammemäe tähtsaks mõelda selle peale, kuidas kasvatada järgmist põlvkonda ettevõtjaid, kes on valmis võtma riske ja viima ellu strateegilisi ideid.

Hetkel kuum