26. detsember 2013 kell 4:50

Vaibumatud palgajutud

Palgatõus firmades on viimaste aastate suurim ning pole imestada – tööjõu leidmine on raskem kui kunagi varem.

Tänavune keskmine palgatõus oli viie viimase aasta suurim – Fontese palgauuringu andmeil lausa 9 protsenti. Ametitest tõusis palk enim ehituse ja kinnisvara projektijuhtidel, klienditeenindajatel, kokkadel ja arvutispetsialistidel. Palgaralliks toimunut siiski nimetada ei saa. Majandusanalüütik Maris Lauri sõnul hoidis ettevõtjaid tagasi majanduse suhteliselt nõrk seis.

Äripäevas ilmunud parima palga maksjate edetabelist selgus, et kõige heldemalt tasub oma töötajatele Eesti Telekom – valdusfirma, mis osutab juhtimisteenuseid EMT-le ja Elion Ettevõtetele. Valdo Kalmi juhitud Eesti Telekomis on 7 töötajat ja keskmine palk viiekohaline – 10 583 eurot kuus.

Läbi aasta arutati Äripäevas ka sellel teemal, kuivõrd avalikud peaksid palgad olema. On ju palgateemaga üldiselt huvitavad lood – töötajad räägivad sel teemal pidevalt, tööandjad eelistavad silmi kinni pigistada või teha nägu, et palgasurve neid ei puuduta.

Majandusekspert Heido Vitsuri sõnul on palgateema Eestis lausa tabu ning tööandjad kasutavad inimeste teadmatust enda kasuks ära.

Kui tavainimeste palgatõusu ei saa nimetada palgaralliks, siis peaministri palga suurenemise kohta võib küll nii öelda. Nimelt hakkab Andrus Ansip järgmisel aastal saama kolmandiku võrra senisest suuremat palka ning ka mitmete teiste kõrgete riigiametnike palk kasvab üle 20 protsendi. Hiiglasliku palgatõusu põhjenduseks toodi see, et kõrgete riigiametnike palku vähendati 2008. aastal ning neid pole sellest ajast saadik tõstetud.

Autor: 1321-aripaev

Hetkel kuum