Läti uues alguses

Sirje Rank 01. jaanuar 2014, 14:58

Uusaastaööl sai Lätist euroala 18. liikmesriik.

"Täna on Läti jaoks väga tähtis päev, mida kolm-neli aastat tagasi oli raske ette kujutada, " ütles Läti rahandusminister Andris Vilks, kes koos Läti ja Eesti valitsusjuhtidega oma esimesed eurod südaööl pangaautomaadist telekaamerate ees välja võttis. "Kõik on Läti jaoks alles algamas," vahendas agentuur Bloomberg.

Lätist saab euroala üks väiksemaid liikmesriike Malta, Eesti ja Küprose järel.

Ametist lahkuv peaminister Valdis Dombrovskis, kes on Läti valitsust juhtinud 2009. a kevadest, viis riigi rahanduse saneerimiseks ellu kärpemeetmeid 16% ulatuses SKPst. Aastatel 2008-2009 pea viiendiku võrra kahanenud Läti SKP kasvas läinud aasta kolmandas kvartalis ELi kiireimas tempos, aasta baasil 4,5%.

"See on suur võimalus Läti majanduse arenemiseks," ütles Dombrovskis pärast sümboolset esimeste eurode välja võtmist pangaautomaadist.

"Sellel sammul on ka geopoliitiline tähtsus, kuna me liitume valuutaga, mida kasutab enam kuik 320 miljonit Euroopa kodanikku," ütles Dombrovskis. "Meie Milda kaunistab nüüd  euromünte, see on teine tugevaim valuuta maailmas."

"Euro toob stabiilsust ja kindlust, kindlasti toob see uusi investeeringuid ja sellega uusi töökohti, täiendavat maksutulu ja nii edasi. Kuulumine maailma teise suurima valuutaliidu koosseisu tähendab kindlasti, ma arvan, suuremat tuntust," ütles Läti keskpanga juht Ilmars Rimsevics BBC vahendusel.

Dombrovskise valitsus astus 27. novembril 54 inimelu nõudnud kauplusevaringu tõttu ametist tagasi. Uut peaministrikandidaati, kes juhiks vahevalitsust oktoobris toimuvate valimisteni, pole veel selgunud.

Lätlaste üks peamisi uue vääringuga seotud muresid on inflatsioonihirm, ehkki novembris alanesid hinnad aastatagusega võrreldes 0,4% ning inflatsiooni kiirenemist pole olnud kuus kuud järjest. 83% vastanuist kardab küsitluste andmeil inflatsiooni kiirenemist. Läti rahandusministri prognoosi järgi kasvab Läti majandus uuel aastal 4,2% ning hinnatõusu tempoks kujuneb 2,3%.

Läti valitsus püüab rõhutada euroga liitumise positiivset poolt - lootust, et see toob riiki uusi investeeringuid ja ergutab eksporti, mis kasvatab kogu riigi jõukust, ütles Vilks eurole ülemineku eelõhtul.

Euroalale tähendab Läti liitumine veel ühe riigi lisandumist, mis seab esikohale korras riigirahandust ja on pälvinud selle eest tunnustust teiste seas Saksamaa kantslerilt Angela Merkelilt.

"Euroga liitumine märgib rännaku lõppu, mis toob Läti tagasi meie kontinendi poliitilisse ja majanduslikku südamesse ja see on tähistamist väärt meie kõigi jaoks," ütles Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Olli Rehn. "Teie pingutused on vilja kandnud ja teie majanduse jõuline toibumine saadab selge julgustava sõnumi teistelegi Euroopa riikidele, kus on käimas majanduse raske kohanemine."

Kaheks nädalaks jäävad Lätis euroga paralleelselt käibele veel ka latid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. March 2014, 11:50

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing