Romet Kreek • 14. veebruar 2014 kell 7:19

Kaevandus võib viia kuue Hiina varipanga maksejõuetuseni

Kuus Hiina varipanka ehk usaldusühingut võivad muutuda maksejõuetuteks ühele söekaevandusele antud laenude tõttu, vahendab Reuters.

Kokku on kuus varipanka laenanud maksejõuetule söekaevandusele viis miljardit jüaani ehk 602 mln eurot, teatas Hiina riigimeedia. See tõstab niinimetatud Hiina varipanganduse maksejõuetuse võimalust.

Kui toimub suurejooneline maksejõuetuse juhtum, võib see tekitada investoreis paanika ja nad ei ostaks enam sarnaseid pakendatud tooteid, kuhu nad varem investeerisid. See võib tuua kaasa ettevõtete pankrotid, kes ei ole oma tegevuse finantseerimiseks kasutanud panku.

Jilin Trust ei ole juba maksnud 763 miljonit jüaani oma kõrge tootlusega investeeringutele, mida müüdi China Construction Banki rikastele klientidele. Need investeerimistooted põhinesid raskustes kaevandusfirma Shanxi Liansheng Energyle antud laenudel. Lõpuks võttis pank vastutuse nende toodete eest.

China Securities News kirjutas, et Lianshengi risk läheb palju kaugemale Jilin Trustist. Chang’an International Trust Shareholding nimeline firma müüs mullu märtsis 1,2 miljardi jüaani eest Lianshengiga seotud ettevõtte tagatisel väärtpabereid. Nende paberite lunastustähtaeg saabub lähinädalail.

Ajaleht ei kirjutanud teistest usaldusühingutest, kes on andnud Lianshengile laenu.

Kohus teatas eelmisel aastal, et Lianshengil on üleval 30 miljardit jüaani võlga. Ettevõte tegi avalduse võlgade restuktureerimiseks.

Pankurid on hoiatanud, et Hiina pangad on täis riske väljaantud laenude tõttu, mis on viidud bilansist välja, pakendatud investeerimistoodeteks ja müüdud panga kundedele varahaldustoodetena. Kuigi pangad ei ole seaduse kohaselt kohustatud sellistel juhtudel investoritele maksma, võib nende maine sattuda löögi alla. Ka võib see viia rahvarahutusteni.

"Mõned päevad tagasi vaatasime me China Construction Banki tegevust. Nemad olid Shanxi toote müüjad ja ütlesid, et see ei ole nende vastutada. Lõpuks, kui nad tõesti vastutust ei võta, läheme me panka ja võitleme viimase veretilgani," ütles anonüümne allikas ajalehele.

Investorid rääkisid, et lepingute sõlmimine ja maksed toimusid kõik China Construction Banki kontoris ja pangatöötajad kinnitasid investoreile, et need tooted on riskivabad. Ja nemad investeerisid, kuna usaldasid suurt riigile kuuluvat panka.

Kohalik omavalitsus plaanib liita Lianshengi võlad üheks kogumiks ja jagada tulevased rahavood eri kreeditoride vahel. Paar panka aga on keeldunud restruktureerimisplaani heaks kiitmisest, kuna see sunniks neid pikendama taas laenu kahe miljardi jüaani ulatuses.

Hetkel kuum