Romet Kreek • 13. märts 2014 kell 6:36

Venemaa valmis Iraani-stiilis sanktsioonideks

Vene valitsusametnikud ja ärimehed valmistuvad Krimmi annektsiooni tõttu sanktsioonideks, nagu kehtestati Iraanile, rääkisid Bloombergile neli asjaga kursis olevat allikat.

Lääne poolt Iraanile kehtestatud stiilis kättemaks, mille käigus külmutataks Vene valuutareservid ja pankade varad ning peatataks laenude andmine Vene ettevõtetele, on stsenaarium, mida peetakse ebatõenäoliseks ja halvimaks variandiks. Ametnikud löövad kokku kulusid majandusele.

Mõned poliitikud loodavad, et president Vladimir Putin reageerib kriisile mõõdukamalt. Sanktsioonide sõda, kus Venemaa vastab lääne sanktsioonidele, hävitaks hetkega kümne aasta saavutused rahanduse ja panganduse vallas. Teise allika sõnul kaotaks rubla kolmandiku oma väärtusest.

„Kui Venemaa vastab sanktsioonidele sanktsioonidega, on see Venemaale puhas kaotus,“ ütles Alfa Banki peaanalüütik Natalia Orlova. „Enam kui 40% Venemaa tarbimisest moodustavad importkaubad.“

Arvatakse ka, et sanktsiooni hävitaksid Venemaa 10 aasta ponnistused fiskaal- ja rahanduspoliitikas. Bloombergi allikate sõnul võiksid need tähendada rubla devalveerumist lausa kolmandiku võrra. Aasta algusest on rubla dollari suhtes kaotanud 9,8%.

Putin peab Ukraina teemal konsultatsioone julgeolekuametnike ja sõjaväega. Mõned ametnikud kardavad avaldada vastuseisu, kuna nad arvavad, et otsus on juba langetatud.

Ukraina kriis on toonud kaasa Venemaa ja Lääne vahel suurima vastasseisu alates külma sõja lõpust. Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ütles eile, et Euroopa Liidu sanktsiooid on vältimatud, kui Putini valitsus ei suuda pingeid alandada.

USA president Barack Obama, kes kohtus eile Ukraina peaministri Arseni Jatsenjukiga, nimetas Venemaa Krimmi sissetungi rahvusvahelise õiguse rikkumiseks. President rääkis ajakirjanikele, et kui Venemaa ei muuda kurssi, siis USA ja rahvusvaheline üldsus on sunnitud sundima Venemaad kandma kulusid.

USA välisminister John Kerry ütles eile Kongressi ees, et Venemaa sanktsioonid võivad kiiresti muutuda koledateks, kui sündmused seda nõuavad. G7 nõudis Putinilt viivitamatult Krimmi Ukrainast lahtikiskumise peatamist, Vene vägede arvukuse vähendamist kriisi eelsele tasemele ja rahvusvaheliste vaatlejaite sündmuskohale lubamist.

Hetkel kuum