Ken Rohelaan • 19. märts 2014 kell 11:58

Ansip spordistipendiumeist: peab tunnistama praaki

Nii valitsus kui seadusandja peavad tunnistama oma tegematajätmisi ja tehtud praaki, sest praegused regulatsioonid ei ole spordiklubide jaoks üheselt mõistetavad, ütles peaminister Andrus Ansip riigikogu infotunnis.

Ansipi sõnul on umbes 30% juhtudel treeneritele makstud palka. "Ühes palgaga ära makstud ka kõik vajalikud maksud riigi seaduse järgi, aga 70% juhtudel ei ole makstud makse ja ei ole makstud treeneritele ka palka, vaid on makstud stipendiume," ütles ta.

Küsimuse peale, millisena näeb peaminister lahendust spordiklubide keerulisele rahalisele olukorrale, vastas Ansip, et  ühemõtteliselt ei saa näpuga näidata spordiklubide peale ja süüdistada neid maksupettuses ja muudes halbades kavatsustes.

"Kui see asi on nii massiliseks läinud, siis ilmselt on olnud ka võimalus seadust mitmeti tõlgendada. Ka kontroll pole juba varases staadiumis olnud piisavalt tõhus ja kontroll varajases staadiumis pole saatnud üheselt mõistetavaid signaale," ütles Ansip.

"Kui meie kohtud on mitmetes lahendites asunud ühemõttelisele seisukohale, et palka ei saa asendada stipendiumiga, et kui on töösuhe, siis tuleb maksta palka ja palgalt tuleb maksta ka kõik vajalikud maksud, siis neid otsuseid tuleb meil kõigil austada. Aga kuna me mõistame, et siin ei ole süü ühepoolne, siis peab riik appi tulema spordiklubidele selleks, et nemad saaksid maksud ausalt ära maksta," lisas ta.

Peaministri kinnitusel on alates 2015. aastast kavandatud 3,5 miljoni eurone toetus spordiklubidele selleks, et klubid saaksid treenerite töötasud maksta palkadena.

Hetkel kuum