Hannes Sarv • 20. märts 2014 kell 12:46

Nortal hiidprojektile lähemal

Soome kohtu esimene otsus annab lootust, et koos USA äripartneriga mullu Soomes mitmesaja miljoni eurose riigihanke võitnud Nortal saab õige pea tööle asuda.

Mullu aprillis võitis Nortal koos USA ettevõttega Fast Enterprises pea 230 miljoni euroni küündiva riigihanke Soome maksuameti uue IT-süsteemi loomiseks, kuid pikaajaline leping pole hankevaidluse tõttu töösse läinud.

Soome maksuameti hanke näol on tegemist suurima Eesti IT-firma välisprojektiga - võitjaks osutunud Fast-Nortali konsortsiumi tarneprojekti hind koos litsentsidega oli 62 miljonit eurot ja hanke 15aastane koguväärtus 226 miljonit eurot.

Tänaseks pea aasta kestnud hankevaidlust alutas Nortal-Fast konsortsiumi konkurent IBM, kes polnud rahul oma pakkumise kõrvaldamisega samalt hankelt. IBM pakkus sama töö eest märksa odavamat hinda: 38 miljonit eurot tarneprojekti ja litsentside eest ning lepingu 15aastane koguväärtus 143 miljonit eurot.

Soome maksuamet pidas IBMi hinda töö mahtu arvestades liiga madalaks, võttis sellele kaks võrdlushinnangut ning otsustas kokkuvõttes valida võitjaks Fast-Nortali. IBM vaidles enda kõrvaldamisele vastu.

Esmaspäeval otsustas Soomes selliseid hankevaidlusi lahendav turukohus (markkinaoikeus - toim), et maksuametil oli õigus IBMi pakkumine tagasi lükata. Küll aga ei tähenda otsus, et projekti saab kohe töösse panna. IBMil on 30 päeva aega, et otsus edasi kaevata ja suure tõenäosusega nad seda ka teevad.

Projekt ise kujutab endast Soome maksuameti süsteemide uuendamist, mille käigus võetakse senise 70 rakenduse asemel kasutusele üksainus. Soome maksuamet loodab uue süsteemiga hoida aastas kokku 15 miljonit eurot süsteemi ülalpidamiskulude ja odavamate litsentsitasude pealt.

Nortal on juba varasemalt olnud Soome maksuameti praeguse süsteemi üks arendajatest, nende partner Fast Enterprises on aga ühe maailma enimkasutatava maksutarkvara Gentax pakkuja.

Hetkel kuum