Ken Rohelaan • 9. juuli 2014 kell 12:19

Nortalist tüliga läinud töötajate firma õitseb

Iglu OÜ, mille tarkvaraarendusettevõte Nortal kaebas ebaeetilise äripraktika pärast mullu alaliidu aukohtusse, lõpetas oma esimese tegevusaasta kasumis.

Iglu teenis 2013. aastal 1,2 miljoni eurose käibega 117 000 eurot puhaskasumit. Ettevõtte teatel oli nende esimese tegevusaasta eesmärk kontorite ülesseadmine Tallinnas ja Tartus, püsiva kliendiportfelli tekitamine, lisatööjõu leidmine ja partnervõrgustiku tekitamine.

Iglu juhatuse liige Mart Nõmper jäi eelmise aasta tulemustega rahule. Kuigi 2014. aasta kuue kuu tulemused pole veel lõplikult kokku löödud, prognoosib Nõmper, et ettevõte on mulluse kogutulemuse juba ületanud. Juhatuse liige loodab tänavu eelmise aasta tulemused vähemalt kahekordistada.

Personal kasvab iga kuu. Iglu palgakulu oli mullu ligi 598 000 eurot, mis teeb keskmiseks kuupalgaks 1994 eurot, arvestades, et täistööajale taandatud töötajaid  oli eelmisel aastal 25. Nõmperi sõnul oli tegelikult töötajaid 2013. aasta lõpuks ligi 40, praegu töötab Iglus 45 inimest ning Nõmper peab realistlikuks kuus 1-2 töötaja lisandumist.

"Konkurents headele töötajatele on tihe, seega IT-sektoris palgad laias laastus pigem tõusevad, kui langevad. Sama võime ka meie tõdeda oma kogemustele tuginedes," ütles Nõmper.

Kuigi suur osa ettevõtte käibest tuli Eestist, suutis firma müüa 29 000 euro eest teenust ka Gibraltarile. Nõmperi sõnul tulenes see asjaolust, et tellija, kasiinooperaator Gala Coral Groupi tütarettevõtte Gala Interactive on registreeritud just sellesse riiki. Nõmper lisas, et suuremate projektidena on ettevõtte jaoks arendused EMTs ja Elionis ning maanteeameti erinevates projektides, mille hulka kuulub ka e-teenindus.

Esialgsete plaanide järgi soovib Nõmper järgmisel aastal kasvatada eksporti ja käivitada oma toodete väljatöötamist. Samuti üritab ettevõte jätkata kliendiportfelli täiendamisega, uute töötajate kaasamisega ja partnervõrgustiku laiendamisega.

Põige aukohtusse lõppes. Äripäev kirjutas eelmisel aastal, kuidas Nortal kaotas hanke ettevõttele, mille olid salaja asutanud Nortali ühe äriüksuse juhid. Nortali juhatuse esimehe Priit Alamäe sõnul asutasid töötajad ettevõtte, lükkasid selle käima, otsisid esimesed kliendid ja esimesed töötajad samal ajal, kui osa nendest töötas veel Nortalis. Iglu juhatuse liikme Kaarel Kuddu teatel ei olnud nemad kedagi enda juurde meelitanud.

Eelmise aasta augustis võttis Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu (ITL) aukohus juhtumi arutada ning kutsus ka mõlemad osapooled selgitusi andma. Alamäe soovis, et kohus mõistaks ebaeetilise äripraktika hukka.

Nõmperile teadaolevalt on tänaseks ITL teema menetlemise lõpetanud. Tema sõnul on ettevõtte seisukoht olnud algusest peale, et aukohtusse pöördumiseks ei ole olnud mingit alust. "Inimesel on õigus vabalt valida töökohta ning elukutset ja kui head spetsialistid soovivad Iglu meeskonnaga liituda, siis võtame nad kindlasti vastu, arvestamata seda, kas tegemist on endiste Nortali töötajatega või mõne teise ettevõtte endiste töötajatega," märkis Nõmper.

Alamäe sõnul on aukohus teinud lõpliku otsuse, kuid kahe ettevõtte vahelised suhted pole klaaritud. "Meil on endiselt hulgaliselt pretensioone ja me tegeleme nendega," ütles Nortali juht.

Nortal vähendas kahjumit. Nortali müügitulu vähenes mullu aasta varasemaga võrreldes 41,8 miljonilt eurolt 36,6 miljonile. Ettevõte teatas, et sai suurema osa müügitulust tarkvaraarenduse projektidest ja nendega seotud tugiteenustest, peamiselt telekommunikatsiooni-, tervishoiu-, tööstus-, logistika-, finants- ja avaliku sektori klientidelt. Kontserni kogukahjum vähenes 5,5 miljonilt eurolt 986 000 euroni. Nortali arvestuslik tegevuskasum (EBITDA) kasvas 2013. aastal -3,7 miljonilt eurolt 947 000 euroni.

Nortali täistööajale taandatud töötajate arv vähenes aastaga 607-lt 539-le. Kontserni töötasud olid mullu 15,1 miljonit eurot, mis teeb keskmiseks töötaja kuupalgaks 2339 eurot.

Juhatuse ja nõukogu liikmetele maksis Nortal 499 000 eurot (2012: 522 000 eurot). Ettevõttes on kuus juhatuse liiget ja kolm nõukogu liiget. Lisaks väljastas Nortal osale juhatuse liikmetele aktsiaoptsioone.

Nortal loodab tänavu jätkata kasvamist, eriti Pärsia lahe piirkonnas, kus kontsernil on Omaani registreeritud äriühing Nortal LLC. Ettevõtte teatel aitavad piisava pikaajalise kasvu tagada kontserni toodete ja teenustega saadavad stabiilsed tulud avaliku sektori finantsarvestuse, e-riigi, e-tervise ja inimkapitali optimeerimise valdkonnas. Põhjamaades ja Balti turul prognoosib Nortal kasvu eelkõige tootmissüsteemide juhtimise (Manufacturing Executions Systems) ja elektrooniliste kanalite valdkonnas.

Nortalile kuulub kaheksa tütarfirmat, mis asuvad peale Eesti veel viies riigis: Soome, Leedu, Rumeenia, Serbia ja Omaan.

Hetkel kuum