Ken Rohelaan • 4. aprill 2014 kell 13:56

EKI prognoosib majanduskasvuks 2,1%

Eesti konjunktuuriinstituudi koostatud majandusekspertide konsensusprognoos näeb selle aasta majanduskasvuks 2,1%, mille peamisteks veduriteks peaks olema investeeringud ja eksport.

EKI juhtivteadur Leev Kuum nimetas Eesti majanduse võtmeküsimuseks sel aastal investeeringute kasvu, mis mullu jäi vaid protsendi piiresse, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

"Kui tulevad investeeringud, tuleb ka majanduskasv," ütles Kuum. Tema sõnul on ettevõtjatel suured ootused uue perioodi struktuurivahendite avanemisele. "Vaid sisetarbimise kasvule tuginev kasv pole jätkusuutlik, Eesti-sugusele väikeriigile peavad majanduskasvu tooma investeeringud ja eksport. Õnneks on Ifo (Saksamaa majandusinstituudi – toim) eksperdid Eesti peamiste eksporditurgude osas positiivselt meelestatud ja prognoosivad olukorra paranemist neis kõigis, välja arvatud Venemaal," lisas ta.

Ministeeriumi majandusarengu osakonna juhataja Kaupo Reede ütles, et ettevõtjate hinnangul on majanduse arengut takistavaid probleeme viimaste aastate jooksul tunduvalt vähemaks jäänud, mis annab hea aluse edenemiseks. Samuti on oluline investeeringute ootuse kasv, mis loob eeldused järgnevaks majanduskasvuks.

Reede teatel peab jälgima, mis toimub peamistel eksportturgudel. Tema sõnul mõjutab Eesti ettevõtjate ja tarbijate arvamust Soomes toimuv väga, kuna Eesti meedia kaudu on inimestele hästi teada Soome käekäik. "Seda enam annab praegune situatsioon meile põhjuse pöörata oma pilku rohkem Saksamaa turule, kuna sealne majanduskasv on stabiilselt tõusev," lisas ministeeriumi esindaja.

EKI direktori Marje Josingu sõnul on Euroopa majandususaldus tõusnud, seda peamiselt kriisist läbi tulnud Lõuna-Euroopa riikide arvel. Tema teatel tunnevad ettevõtjad end üsna kindlalt ka Eesti olulistes ekspordi sihtriikides Rootsis ja Saksamaal. "Lätis ja Leedus on majandususaldus samuti hea – paremal tasemel kui Eestis," lisas ta.

Küll aga mõjutab eksportivaid Eesti ettevõtteid Soome ettevõtjate ebakindlus – sealne majandususaldusindeks pöördus esimeses kvartalis taas langusesse ning on madalamal tasemel kui Küprosel.

Josing ütles, et Soome majanduse konkurentsivõime on oluliselt paremas seisus kui Küprose oma, kuid põhjanaabrite majandususaldusindeksi madal tase näitab, et Soome ettevõtjatel on praegu suuri probleeme tulemaks toime muutunud turusituatsiooniga ja palju kõhklusi lähituleviku ees.

EKI teatel oli märtsis ekspertide hinnangul Eesti majanduse arengu kolmeks suurimaks probleemiks kvalifitseeritud tööjõu puudus, rahvusvahelise konkurentsivõime vähesus ja ebapiisav nõudlus.

Tänavu prognoosib EKI eratarbimise kasvuks 3.4%, investeeringute kasvuks 3% ja tarbijahinnaindeksiks 2,2%. Keskmine palk tõuseb EKI prognoosi järgi 1024 euroni, mis teeb reaalpalga kasvuks 5%, ja 2017. aastal ootab konjunktuuriinstituut keskmiseks kuupalgaks 1209 eurot.

Hetkel kuum