Baltcap investeeris jäätmekäitlusesse

Alyona Stadnik 11. aprill 2014, 18:31

Baltcap, kuhu on investeerinud ka Balti pensionifondid, investeeris  Leedu jäätmekäitlusettevõttesse Ecoservice 14,9 miljonit eurot.

Aprilli alguses tegi oma esimese investeeringu Balti Innovatsioonifondi (BIF) alla moodustatud Baltcap Private Equity II (BPE),. BaltCap omandas 75% osaluse Ecoservice'is, tegemist on esimese BaltCap Private Equity Fund II investeeringuga. Fondi eesmärk on Balti turule investeerida vähemalt kümnesse projekti kokku 100 miljonit eurot.

Osalus osteti City Service'ilt, kellele kuulus enne 100% ettevõttest. Ecoservice'i 25% osalus jääb ettevõtte praegusele omanikule City Service - tegemist on Leedu kinnisvara haldamise ja kommunaalteenuseid pakkuva ettevõttega, mis on noteeritud Nasdaq OMX börsil Vilniuses.

BaltCapi omanikud plaanivad ettevõttes jätkata jäätmekäitlusega ning kasvatada seda võrdeliselt Leedu majanduse kasvuga. Leedus läheb praegu umbes 75% jäätmetest prügilasse, kuid riik kavatseb 2020. aastaks rakendada taaskasutust sellisel määral, et prügimäele jõuab 35% vähem prügi.  BaltCapi juhtivpartneri Martin Kõdari sõnul investeerivad nad  kogu Baltikumis. "BaltCap Private Equity Fund II strateegia on väga sarnane eelkäijale ehk Baltcap Private Equity Fund I-le. See tähendab eesmärki muuta ettevõtteid rahvusvaheliseks, kasvatada üle-baltikumilisteks ning võimalusel ka Balti riikidest väljapoole," märkis ta. "Seda me ka omanikena võimaluse korral teeme."
Fond kaalub investeerimisvõimalusi kõigis kolmes Balti riigis võrdsetel alustel. Esimeseks investeeringuks sai Leedu ettevõte. "Olime Ecoservice'iga tuttavad pikka aega ja analüüsinud sinna investeerimisvõimalusi juba mitu aastat tagasi, aga tookord jäi tehing katki," sõnas Kõdar. "Seekord leidsime, et nii ettevõte kui ka sektor on sobiv ja näeme siin kasvuvõimalusi."

Suur arenguvõimalus jäätmeäris. Baltcapile on olulised ettevõtte kasvuvõimalused ja väärtuste kasvatamine. "Ecoservice'i puhul oli ka vastutustunde aspekt - tegemist on tööstusharuga, kus järjest kasvab ka taaskasutamise pool, milles me näeme suuri võimalusi. Leedus on taaskäitlemise kriteeriumid täitmata, see osa on lähiaastatel kasvamas ning meil on võimalus sellesse oma panus anda," selgitas Kõdar.

Täpsemaid laienemisvõimalusi Kodar ei kommenteerinud, kuid kinnitas, et hoiavad kogu Baltikumis selles sektoris pilku peal ka teistel investeerimisvõimalustel.
"Meie fondi strateegia on nn osta ja arendada ehk investeerida huvitavasse platvormettevõttesse ning kasvatada seda nii orgaaniliselt, kui ka omandades uusi ettevõtteid juurde," sõnas Kõdar.

Eesti turult on neil praegu laual mitu projekti. "Siin on täna häid võimalusi, kuid täpsemaid sektoreid ja ettevõtteid ei saa välja öelda. Sel aastal on plaan investeerida veel ühte või kahte ettevõttesse," märkis Kõdar.
City Service'i tegevdirektor Jonas Janukenas märkis, et peab oluliseks Baltcapi juhtimiskogemust Balti väikeettevõtetes ning näeb seetõttu edu ka Ecoservice'ile. "Oluline on, et Ecoservice'i jäätmekäitlusäri areneks kogu piirkonnas edasi," ütles Janukenas.

City Sercive oli kohustatud müüma oma osaluse Ecoservice'is 1. juuniks 2014, kuna oli saanud turul monopoliks. Ettevõte tegeleb prügi kogumise, -vedamise ja -töötlusega.

Kommentaar:

Andrus Treier KredExi juhataja

KredEx on üks investoreid Balti Innovatsioonifondis (BIF), mille loomine on elavdanud siinset era- ja riskikapitaliturgu märkimisväärselt. Mul on hea meel, et üks BIFi allfonde on jõudnud esimese investeeringuni. Huvi BIFi abil investeerida hea kasvupotentsiaaliga ettevõtetesse on märkimisväärne. Tänaseks on BIFist fondide moodustamiseks välja antud juba 3 mandaati, millest üks on BaltCap Private Equity Fund II. Neisse kolme fondi on eraldatud kokku kuni 55 mln eurot ja seega on 55% kogu BIFi 100 mln euro suurusest kapitalist tänaseks kohustustega kaetud. Lisaks BIFi osale on neisse fondidesse kavas kaasata erainvestoritelt kuni 190 mln eurot ehk investeeringute maht ettevõtetesse võib ulatuda kuni 245 mln euroni. See on võrreldav tänase Eesti era- ja riskikapitalituru investeeringute mahuga kokku.
Lisaks on BIFil käimas läbirääkimised uutesse fondidesse investeerimiseks, mis kasvatab summasid veelgi. Seega on lähiaastatel jõudmas hea kasvupotentsiaaliga Baltikumi ettevõtetesse investeerimiseks märkimisväärne hulk era- ja riskikapitali. Balti riikide ja EIFi loodud fondifondil on selles kahtlemata võtmeroll. Riikliku fondifondita ei jõuaks sellises mahus investeeringud siinsele turule.

Hea teada:

BaltCap Private Equity Fund II (BPEF II) investoriteks on Euroopa Investeerimisfond (EIF), mis investeerib läbi 2012. aastal asutatud Balti Innovatsioonifondi (EIF-i ja Eesti, Läti ning Leedu valitsuse loodud fondifond), Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank (EBRD) ning Swedbanki Investeerimisfondide, LHV Varahalduse ja Danske Capitali poolt hallatavad Baltikumi pensionifondid. BPEF II jätkab oma eduka eelkäija, BaltCap Private Equity Fund I strateegiat.
Fondil on eesmärk investeerida 100 miljonit eurot tehes ca kümme investeeringut. Fondi kapitali hetkel 51 miljonit eurot, praegu üritatakse fondi investoreid juurde leida, et saada maht 100 miljoni euro peale.
Fond vaatab kolmest riigis võrdsetel alustel investeerimisvõimalusi. Eelkõige otsitakse firmasid, mis saavad üle-Baltikumi laieneda.
Balti Innovatsioonifondi (BIF) kogumaht on 100 miljonit eurot, kuhu Eesti investeeris KredExi vahendusel 20 miljonit eurot ning sama palju panustasid ka Läti ja Leedu. Lisaks Eestile, Lätile ja Leedule investeeris Euroopa Investeerimisfond fondi 40 mln eurot.

Ecoservice
Asutatud aastal 1995. aastal, tegeleb majapidamisprügi kogumise, transportimise ja töötlemisega. Leedus on ettevõte aktiivselt laienemas alates 2007.aastast. Ettevõttes töötab umbes 260 inimest.

 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    14. April 2014, 13:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing