Sirje Rank • 23. aprill 2014 kell 14:17

Ukraina rahulepe pole pingeid maandanud

Ukraina valitsus taaskäivitas täna sõjalise operatsiooni Ukraina idaosa separatistide ohjeldamiseks, Venemaa aga kordas ähvardust, et on vajadusel valmis oma kodanikke Ukrainas kaitsma, vahendas Bloomberg.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles täna, et Venemaa on valmis vastulööki andma kui tema legitiimsed huvid otsese rünnaku alla satuvad, tõmmates paralleeli 2008. aasta Gruusia sõjaga Lõuna-Osseetias.

"Venemaa kodanike ründamine on Venemaa Föderatsiooni ründamine," ütles Lavrov intervjuus riigitelevisiooni kanalile RT. "Kui meid rünnatakse, siis loomulikult me anname vastu."

Genfis läinud nädalal USA, ELi, Venemaa ja Ukraina vahel sõlmitud pingeleevenduse kokkulepe, mis nägi ette okupeeritud hoonete vabastamise ja relvade loovutamise, käriseb. Pooled süüdistavad üksteist kokkuleppe rikkumises. 

Kasvavad pinged kajastusid täna ka turgudel. Venemaa tühistas võlakirjaoksjoni, kuna tingimused olid ebasoodsad, Moskva börsiindeks oli pärastlõunal 0,4% languses.

Eile Venemaa välisministriga peetud telefonivestluses väljendas USA välisminister John Kerry muret, et Venemaa poolt pole positiivseid samme pingete leevendamiseks. Lavrov ütles vastu, et Ukraina peab lõpetama armee kasutamise riigi idaosas ja jätkama kohalike ultranatsionalistide desarmeerimist.

Samas kui nii USA kui EL on öelnud, et Ukraina on asunud Genfi lepingut täitma, ütles Lavrov RT-le, et Ukraina pole täitnud ühtegi 17. aprillil sõlmitud kokkuleppe punkti.

"Pole mingit põhjust kahelda, et show taga on ameeriklased," ütles Lavrov. "Ukraina on vaid üks väljendus sellest, et Ameerika ei taha geopoliitilises võitluses järgi anda."

Ukraina julgeolekuteenistuse sõnul on Donetski oblastis hoonete hõivamisega seotud umbes 1300 separatisti. Kinni on peetud 21 Venemaa agenti, sealhulgas kolm luureohvitseri.

Hetkel kuum