Sirje Rank • 28. aprill 2014 kell 11:11

Obama: USA avalikustab täna uued sanktsioonid

USA avalikustab täna uued sanktsioonid Venemaa presidendi Vladimir Putini lähikondsete ja nendega seotud ettevõtete vastu, kuna Venemaa valitsus ei ole aidanud leevendada pingeid Ukrainas, ütles USA president Barack Obama.

"Tänase päeva jooksul tuleb selle kohta avaldus ja praegu saan öelda, et see laiendab tänaseks juba jõus sanktsioone," ütles Obama täna Filipiinide pealinnas Manilas pressikonverentsil. "Me pikendame isikute ja ettevõtete nimekirja, keda sanktsioonid puudutavad," ütles Obama. "Samuti on fookuses kõrgtehnoloogilised kaitseotstarbelised eksportkaubad Venemaale."

Sanktsioneeritavate nimekirja pikendamist arutavad täna ka Euroopa Liidu välisministrid. Diplomaatide sõnul võib nimekirja lisanduda 15 mõjukat isikut. Nn kolmanda etapi ehk majanduslikud sanktsioonid täna veel otsustamisel ei ole, kuid ettevalmistus käib.

"Eesmärk ei ole isiklikult hr. Putini vastu minna," ütles Obama. "Eesmärk on muuta tema rehkendust selle kohta, millist negatiivset mõju tema tegevus Ukrainas avaldab Venemaa majandusele pikemas perspektiivis ning sundida teda sõnade asemel tegudele, et kriisile diplomaatia abil lahendus leida."

Kui Venemaa oma agressiooni jätkab, võib USA kehtestada sanktsioonid konkreetsetes majandusvaldkondades nagu pangandus ja kaitsetööstus, ütles Obama. "Täna me veel selliseid sanktsioone ei kehtesta."

Agentuur Bloomberg vahendas, et võimalikeks sanktsioonideks valmistuvad Gazprombank ja Vnešekonompank.

USA senaator Bob Corker, kes esindab vabariiklasi välissuhete komisjonis, kutsus Obamat üles sanktsioone kehtestama Venemaa suurimate pankade ja Gazpromi vastu. "Nelja suurpanga vastu kehtestatud sanktsioonid saadaksid šokilaine läbi majanduse," ütles Corker eile telekanalile CBS antud intervjuus.

Mõned USA ametnikud hoiatavad, et laiemad sanktsioonid kahjustaksid tavainimesi ja ainult suurendaks Putini toetust. Kõneldes ainult tingimusel, et anonüümsus on tagatud, ütlesid nad, et sanktsioonid vaevalt Putinit tagasi hoiavad. Tema eesmärk on hoida Ukraina ebastabiilsena ning kindlustada osade Ukraina ja ka Moldova territooriumide üle Venemaa kontroll.

Hiina valitsus teatas, et ei toeta sanktsioone. "Leiame, et sanktsioonid ei aita probleemi lahendada, vaid vastupidi, süvendavad pingeid veelgi," ütles Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Qin Gang. "Sanktsioonid ei ole ühegi osapoole huvides."

Hetkel kuum