Õiguskantsler pöördus taas apteegipiirangutega kohtusse

03. juuli 2014, 13:18

Õiguskantsler Indrek Teder pöördus täna riigikohtusse taotlusega tunnistada kehtetuks ravimiseaduse sätted, mis on põhiseadusega vastuolus.

Õiguskantsler on ravimiseaduses sätestatud apteekide asutamispiiranguid analüüsides jõudnud seisukohale, et need rikuvad põhiseadust. 2013. aasta jaanuaris vaidlustas õiguskantsler Indrek Teder asutamispiirangud ka riigikohtus. Riigikohus tunnistas mullu detsembris piirangud põhiseadusvastaseks, kuid lükkas otsuse jõustumise kuue kuu võrra edasi, et riigikogu saaks astuda vajalikud sammud, vältimaks apteegiteenuse kättesaadavuse halvenemist.

Riigikogu otsustas 1. juulil vaatamata õiguskantsleri ettepanekule jätta kehtima mais vastu võetud ravimiseaduse muudatused, millega kehtestati uuesti apteekide asutamispiirangud ajutise meetmena aastaks. Seejuures ei täitnud riigikogu riigikohtu otsust, mille järgi pidid põhiseadusvastased apteekide asutamispiirangud kaduma käesoleva aasta 9. juunil.

Tederi sõnul on taunitav, et riigikogu ei järgi riigikohtu otsust. „Kui riigikohus on leidnud, et kuus kuud on piisav aeg vastavate muudatustega kohanemiseks, siis seadusandja ei tohi seda otsust eirata,“ teatas Teder pressiteates.

Kuigi riigikogu on põhjendanud ajutiste piirangute kehtestamist ajapuudusega, viitab õiguskantsleri hinnangul seadusandja tegevus pigem poliitilise tahte puudumisele. Teder lisas, et asutamispiirangute ülearusus on praeguseks veelgi ilmsem, kui see oli riigikohtu otsuse tegemise ajal.

Nimelt võimaldavad 9. juunil jõustunud muudatused ravimiseaduses vältida olukorda, kus asutamispiirangute kadudes rajatakse linnades ridamisi odavaid ravimimüügipunkte. Ühtlasi on vastuvõetud seaduses meetmeid, mis toetavad apteegiteenuse kättesaadavust maal. Kokkuvõttes pehmendavad vastuvõetud meetmed õiguskantsleri hinnangul apteegituru avanemise võimalikke tagajärgi ja seetõttu on põhiseadusvastaste asutamispiirangute isegi ajutine säilitamine lubamatu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. July 2014, 13:28

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing