IRL, kust tuleb sotsialism ja kuhu kaob raha?

27. august 2014, 00:00

Rahva elatustaseme tõstmiseks ei ole kiireid ja eriti veel riiklikke mooduseid, see sõltub vaid ettevõtete käekäigust. On oluline aru saada, kust tuleb raha. Ettevõtlusest. ­Mida paremini läheb ettevõtlusel, mida rohkem on ühiskonnas ettevõtlikkust, mida paremini läheb ettevõtlikel inimestel, seda jõukam on ühiskond.

Edu ei tohi karistada. Ei ole võimalik teha vaeseid rikkamaks, tehes rikkad vaesemaks. Mäng peab loomulikult aus olema, ühtsed mängureeglid peavad kehtima kõigile, aga edukust ei tohi karistada.

Taaskäivitunud maksu­debatt on iseenesest hea. IRLi ettepanek, millele on lisandunud ametiühingute hääl võtta vajaminev summa kõrgepalgaliste lisamaksustamisest, on aga vale tee, sest tekitab ühiskonnas arvestatava grupi, kes ei maksa tulumaksu. Grupi, kes on eristaatuses ja kelle eristaatuse maksavad kinni teised.

Inglise keeles on hea väljend – culture of entitlement:  riik andku, maksku, toetagu, meie oleme selle õigustatud saajad. Või rikkad andku, toetagu.

Usun  kapitalismi ega usu sotsialismi. Kapitalism julgustab ettevõtlikkusele, sotsialism mitte. Kapitalism toob kaasa  innovatiivsuse, sest pakub suurt auhinda võimekale inimesele, sotsialism mitte.

Kapitalism paneb majanduse paremini kasvama, sotsialism kohaneb muutustega aeglasemalt, sest see, kes kulutab kellegi teise raha, pole nii hoolas kui enda rahaga.

Poliitikutele on sotsialism atraktiivne, sest ta annab neile võimu ja kontrolli inimeste üle, seevastu kapitalism võtab neilt võimu ära.

Käivitunud palgavaesuse debatt on seotud teise sama suure probleemiga – üha pitsitavama tööjõunappusega. Meil on madalad palgad ja üha vähem töökäsi.

See on hulk küsimusi, mida saavad lahendada kõik kolm osapoolt – inimene, tööandja ja valitsus.

Mida mina saan teha? Kennedy kuulsat kõnet parafraseerides: töötaja ei peaks endalt küsima mitte seda, mida tööandja saab teha tema jaoks, vaid hoopis, mida tema saab teha tööandja jaoks. Inimene saab uusi oskusi ja teadmisi omandada, hästi töötada, end tööandjale väärtuslikumaks teha.

Tööandja saab ja peakski sellise inimese palka tõstma. Peaks tõstma nn targa töötaja palka; nende palka, kellest sõltub ettevõtte käekäik.

Valitsus saab kehtestada sotsiaalmaksu lae kõrgepalgaliste töökohtade soodustamiseks (see aitab kaasa ka madala­palgaliste töötasu tõstmisele) ja ühtlasi vajadusel suurendada sisserände kvooti võõr­töötajatele, nende palkamist lihtsustada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    26. August 2014, 19:10
    Otsi:

    Ava täpsem otsing