Koit Brinkmann • 3. september 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Reiljanid ajasid tulusat pereäri

Keskkonnaminister Villu Reiljan investeeris 75 000 krooni enda erakonnakaaslase ja hea tuttava ettevõttesse Ravikeskuse Apteek, ent osanikuks sai tema abikaasa Anne Reiljan.

Maadevahetuse kohtutoimikust selgub, et Villu Reiljan kandis 2003. aasta suvel oma kontolt 75 000 krooni Ravikeskuse Apteegi toonasele osanikule Kai Ruukelile. Maksekorraldusel seisis selgitus: "Anne Reiljani aktsiate eest". Proviisorist abikaasa Anne Reiljan maksis aktsiate eest sama suure summa, kuid temast sai ettevõtte osanik.

Kolm aastat hiljem laekus Ravikeskuse Apteegi müügist Anne Reiljani kontole üle kahe miljoni krooni. Ministri prouast oli saanud kroonimiljonär. 2006. aastal kandis ta miljon krooni oma deposiidile.  

Samuti näitavad Anne Reiljani pangakonto väljavõtted, et ta viis korduvalt oma arvele sularaha. Peaaegu 200 000 krooni väärtuses sularaha sissemaksed toimusid 2003. aasta esimeses pooles ehk veidi enne Ravikeskuse Apteegi osaluse ostmist.

Poliitikast tagasi tõmbunud Reiljan sattus kimbatusse, kui ajakirjanik viitas tema osaluse varjamisele Ravikeskuse Apteegis. "Anne Reiljan on minu naine, mitte ei ole mingi varjatud osalus!" Meil on abikaasaga ühised rahakotid, lisas Reiljan.

Toonane Ravikeskuse Apteegi asutaja ja osanik Aleksander Stern kohtus Äripäevaga teema selgitamiseks Viimsi Fertilitase erahaiglas, kus töötab kardioloogina. "Mina ei kaasanud Villu Reiljanit, tookordset keskkonnaministrit apteegi osalusse, see oleks lausa naljakas olnud!" kommenteeris ta Reiljani võimalikku varjatud osalust.

"Tookord oli minul vaja partneriks proviisorit, mitte keskkonnaministrit ja rääkisin Anne Reiljaniga," põhjendas Stern oma valikut. "Pigem oli abi minul vaja. Keegi ei tulnud siia suurt äri ajama," lisas ta.

Reiljanid ja Stern tunnevad juba Rahvaliidu eelkäija, Eestimaa Maarahva erakonna ajast. Samuti kandideeris Stern veel 2005. aastal Rahvaliidu nimekirjas Viimsi vallavolikogu valimistel. Veel 1990ndatel aastatel oli ta riigikogu liige, ent lahkus poliitikast umbes aastakümne vahetusel.

Stern käis ka 2003. aastal Villu Reiljani 50. aasta juubelil. Teiste tuntud külaliste seas kandis ta ministri kontole kingituseks 500 krooni. See toimus kaks kuud enne, kui Anne Reiljanist sai apteegi osanik. Tunnustatud kardioloog väitis Äripäevale, et tema ei teadnud Villu Reiljani osalemist ostutehingus midagi. "See on nende asi, mida mina ei tea. Mina ei ole neile taktituid küsimusi esitanud," väitis ta. Samuti ei tundnud tema sõnul Reiljan ka hiljem ettevõtte tegevuse vastu huvi.

Lisaks kiitis ta Reiljanit: "Tegelikult on tegemist väga meeldiva ja väga võimeka inimese. Tunnen teda pikka aega ja näinud, mis ta on teinud - ta on väga palju Eesti heaks ka teinud. Nüüd otsitakse ainult halba. Kahju, et see nii on läinud."

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt