Ken Rohelaan • 8. oktoober 2014 kell 14:04

1000eurone miinimum sobiks suurtele

Tallinna Kaubamaja tegevdirektor Erkki Laugus (vasakul) ja Prisma Peremarketi tegevdirektor Janne Lihavainen peavad töötajate saamiseks juba praegu maksma miinimumpalgast märgatavalt kõrgemat töötasu.  Foto: Andras Kralla

Kaubanduse aastakongressil nimetasid suurettevõtete juhid 1000 euro suuruse miinimumpalga ideed realistlikuks vaid suuremates tõmbekeskustes ning suuremates kauplustes. Väiksemad poed peaksid vähendama kulusid või leppima uste sulgemisega.

Kuigi enne riigikogu valimisi on poliitikud pakkunud ühe ideena tõsta oluliselt miinimumpalka, ei sõltu see Tallinna Kaubamaja tegevdirektori Erkki Lauguse sõnul pelgalt tahtmisest, sest palk on puhtalt majanduse üks sisenditest. Ta märkis, et palk peab alluma selgelt turureeglitele – kui suureneb tööjõuvajadus, siis suureneb ka palgasurve ja ettevõtjad ongi sunnitud tõstma töötasu. Tema hinnangul on täiesti loomulik, et kõik tahavad kiiremat palgatõusu. „Eestis on üldine palgatase ju madal, mis piirab kaubandust. See määrab ostujõu,“ lisas ta.Lauguse sõnul ei lähe turumajanduse põhimõttega kuidagi kokku valimiseelsed loosungid, kus n-ö kampaania korras tuleks tõsta miinimumpalka. Ühe ideena on pakutud näiteks 800eurost alammäära. „Tallinn ja Tartu kui suuremad tõmbekeskused saaksid sellega hakkama, aga mis saaks väikestest kohtadest? Kuidas see mõjutaks Valga või Võru ettevõtjate tegevust, ma ei kujuta ette,“ tõstatas Laugus murekoha.Laugus ütles, et suure tõenäosusega Tallinna Kaubamaja ei leia miinimumpalgaga töötajaid, kuna nende piirkondades on palgasurve suurem kui Eestis keskmiselt. Palgasurvet veavad tema hinnangul selgelt Tallinn ja Tartu. „Siin on tööjõuvajadus märgatavalt suurem ja konkurents töökohale on suurem. Nii või teisiti oleme sunnitud palka ise tõstma, ilma et riik oma meetmega peaks seda juhtima,“ ütles Laugus.Rõivasektorit esindava Põldma Kaubanduse tegevjuhi ja omaniku Heinar Põldma sõnul saaksid võimaliku 1000 eurose miinimumpalga puhul kõige paremini hakkama ettevõtte suuremad poed, mis on ka üldjuhul kasumlikumad.Põldma sõnul on tema ettevõtte suuremates poodides praegu klienditeenindaja keskmine palk kindlasti üle 1000 euro. Keeruline ei oleks ka keskmise suurusega kauplustes sama taset saada, kuid väikestes kauplustes tuleb analüüsida ja otsida võimalusi, kuidas kulusid vähendada. „Kui seda ei ole võimalik teha, siis tuleb need sulgeda,“ ütles ta.Põldma lausus, et umbes kolmandik kogu ettevõtte kaupluste arvust on väikesed kauplused ja see tekitab paljudele muret. Tema hinnangul ei pruugi 1000 eurose miinimumpalga soovitajad täielikult aduda või mäletada, mis tunne on töötada nulli ja kahjumi piiril – kui töötasu alammäära tõus peaks lähiajal jõustuma, siis võivad paljud ettevõtted oma töö lõpetada.Prisma Peremarketi tegevdirektor Janne Lihavainen ütleb, et selle tasemeni ei jõua tema juhitavas ettevõttes uued müüjad. Praegu maksab Prisma Tallinnas tunnipalka 3,18 eurot ja Tartus-Narvas umbes 3 eurot. „See on umbes 40% rohkem kui tänane miinimumpalk. See on üks nendest legendidest, et müüja/kassiir saab miinimumpalka ja Eestis on kallis toit,“ ütles Lihavainen.

Hetkel kuum