Sirje Rank • 16. november 2014 • 1 min
Jaga lugu:

G20 riigid lubavad reforme ja maksukoostööd

Austraalia peaminister Tony Abbot pakkus G20 tippkohtumisel maailma liidritele võimalust ka koaalasid patsutada.  Foto: Scanpix/Reuters

Nädalavahetusel Austraalias kohtunud maailma juhtivate riikide liidrid lubasid tihendada koostööd, et kindlustada riikide maksubaas ja piirata ettevõtete võimalusi maksudest kõrvale hoidmiseks.

„Kasum tuleb maksustada seal, kus toimub kasumit andev majandustegevus ja luuakse väärtust,“ deklareerisid G20 liidrid kohtumise lõppdokumendis.

Liidrid lubasid 2015. aastaks valmis saada tegevuskava, mis piirab võimalusi maksubaasi erosiooniks ja ettevõtete kasumi „kantimiseks“ soodsaima maksukliimaga riiki (BEPS – Base Erosion and Profit Shifting action plan).

Aastast 2017 või hiljemalt 2018. a lõpuks lubavad riigid käivitada automaatse maksuinfo vahetuse.

Kohtumise peateema oli majanduskasv ja hõive. Tippkohtumisel kiideti heaks üle 800 meetme, mis reaalsuseks saades võiks maailma majanduskasvule lisada aastaks 2018 2,1%.

Ergutust majanduskasvule loodetakse muuhulgas tihedamatest kaubandussidemetest – G20 kohtumise eel USA ja India olulise erimeelsuse lahendamine annab lootust WTO kõnelustega edasi minna. USA ja Hiina kokkulepe heitmete vähendamiseks, mis samuti avalikustati G20 kohtumise eel, aitas tippkohtumise lõppdokumenti tuua üleskutse sõlmida tuleval aastal Pariisis uus siduv kokkulepe heitmete vähendamiseks.

Majanduskasvu kiirendamiseks käivitasid G20 liidrid ka uue globaalse algatuse infrastruktuuri investeeringute tarvis, mis peab aitama kokku viia projekte ja potentsiaalseid investoreid.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt