Intervjuu Sandor Liivega: lahkumishüvitis on lausa null

26. november 2014, 20:32
Eesti Energia juht Sandor Liive lahkub ametist.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141126/NEWS/141129743/AR/0/AR-141129743.jpg

Segastel asjaoludel Eesti Energia juhi kohalt lahkuv Sandor Liive jääb esmaspäevast koju uusi tööpakkumisi kaaluma. Aega pole lõputult, sest tähtajalise lepingu lõppedes ametist lahkuv juht hiigelhüvitist ei saa.

„Pean teie ees vabandama, et meie viimasel kohtumisel nii kuri olin,“ ütleb Eesti Energia juht Sandor Liive.

1. oktoobril, päev enne Jordaaniast naasmist, avaldas Eesti Ekspress, et Eesti Energia uueks juhiks saab Hando Sutter. Äripäev oli energiafirma uuel nõukogu esimehel Erkki Raasukesel ja Liivel lennujaamas vastas. Energiafirma juht hoidis toona ajakirjanikku käega eemal, et viimane lõpetaks küsimuste esitamise. Nüüd väidab Liive, et põhjuseks oli eelnevalt peetud pidu Jordaanias, mistõttu jäi tal üks öö magamata.

Kas Te polnud mitte seetõttu toona lennujaamas endast väljas, kuna saite tagasiteel Eestisse Erkki Raasukeselt teada, et Te ei jätka Eesti Energia juhina?

Seda me rääkisime Erkkiga juba Tallinnas. Sain teada, et ma ei jätka Eesti Energia juhina samal päeval, kui Jordaaniasse sõitsime. Enne kui mulle Erkki helistas, võttis minuga ühendust Eesti Ekspressi ajakirjanik Sulev Vedler. Muideks, samal päeval, kui Obama oli Tallinnas, jõudis ta mulle õnne soovida. Tema oli aru saanud, et ma jätkan. Nii et mulle on korra juba õnne soovitud.

Kui Eesti Energia nõukogu vahetus, kas aimasite juba ette, et Teid vahetatakse välja?

Mina ei aimanud midagi. Ma olen alati öelnud inimestele, et ära kunagi alahinda otsustajate võimet teha otsuseid. Aga see on unikaalne, et otsustajad nii kiiresti muutusid. Ma ei mäletagi, et sellist asja oleks varem olnud. Ega ma ei viitsi väga keerutada selle ümber, mis oli ja mida vahetati.

Mis Teil siis Reformierakonnaga juhtus?

Mul ei ole midagi juhtunud. Kui on nõukogu, kes tahab, et ma seda tööd teen, siis ma teen seda. Kui mul on nõukogu, kes ei taha, siis mina ka teha ei saa. Kui oleks hääled läinud 2:5 teistpidi, kas oleksin seda tööd tahtnud teha.

Kuidas ikkagi suhtuda sellesse, et nõukogus istuv väidetav VKG esindaja Kalle Palling leiab sisuliselt Eesti Energiale uue juhi?

Jürgen Ligi määras ju Kalle Pallingu. Ma ei tea ju.

Kas olete ennast ohvrina ka tundnud?

Ei ole. Ma olen väga uhke selle üle, mida Eesti Energia on saavutanud. Oli nõukogu esimees, kes mind toetas. Jüri Käo ütles, et kui ma ei otsusta kandideerida või ei võida, siis tema nõukogu esimehena ei jätka. Ka nõukogu esimehelt nõuab uue inimesega tööle hakkamine täiendavat pingutust. See on asi, mille pärast läksin konkursile.

Samas oli Jürgen Ligi, kes ütles, et tema tahab, et minu meeskond jätkaks, aga on poliitilisi hääli, kes tahavad muutust. Kui juhi vahetumise käigus muutub kaks kolmandikku nõukogust, siis lihtsalt nii on. Muutus toimus ka veel siis, kui avaldused olid esitatud. Ikka muudeti nõukogu liikmeid. Tõesti, arvan, et aitab sellest teemat!

Miks Te kardate sel teemal rääkida?

Ma ei karda midagi. Me teeme viimast intervjuud. Minu arvates on suhteliselt nõme – ütlen seda kohe otse – et kogu intervjuu on see, kuidas Liive kaotas, mida ta sellest arvas, kas ta on pettunud. Ma olen uhke, mida Eesti Energia on teinud ja mida mina olen teinud. Mul on hea meel, et see firma on olemas. Aastal 1998. oli kavas see firma laiali tassida, maha müüa võileiva hinna eest.

Siiski on näha, et olete pettunud.

Inimesel on üks ressurss, mis on kõige piiratum – see on aeg. Me peame kõik mõtlema, et peame kulutama aega selle peale, millele tahame kulutada. Mul on jäänud loetud tunnid nädala lõpuni. See on läinud asi, see on otsustatud.

Teised ettevõtted näevad Eesti Energias väga suurt konkurentsi. Kas see ei võinud teile saatuslikuks saada?

Ei tea. Mõni arvab, et olen liiga kaua olnud – 9 aastat on ikka pikk aeg.

Kas selle ajaga võib siis juba kivistuda?

See ei vääri minu viimase päeva aega see teema. Siiralt. Ma ei taha viimaseid päevi Eesti Energias lahkamise peale raisata.

Äripäev on pikalt kirjutanud Eesti Energia juhivahetamisest, mis paistab väljapoole ebaõiglane. Kas Hando Sutter on siis Reformierakonna jokker?

Mina ei ole selle otsuse osapool. Ma olen Sutteriga kohtunud neli korda. Kaks korda koos Raasukesega. Üks kordi üksi, üks kord temaga lõunat söönud. Siin sama laua taga on tal esimene tööpäev esmaspäeval. Küsige tema käest, mis mees ta on.

Spekuleeritakse, et Te olite Partsi marionett. Kas Te ei saa seetõttu enam jätkata, et Parts pole enam majandusminister?

See on küll väga huvitav. See on küll esimene kord, kui mind on marionetiks nimetatud. Seda ma võtan küll isikliku solvanguna. Ajal, mil olen olnud Eesti Energia juhatuses, on olnud väga erinevad poliitilised kombinatsioonid. Üks poliitik on öelnud mulle päris ammu: „Sandor, ega meil sinuga muud probleemi ei ole, kui see, et sa liiga tugevasti kaitsed Eesti Energia huve.“

Võib-olla see saigi Teile saatuslikuks?

Võib-olla. Aga see on väga hea põhjus ja ma olen südames rahul, kui see sai saatuslikuks.

Mitmesse erakonda Teid on juba kutsutud?

Mulle tehakse erinevaid ettepanekuid ja pakutakse ideesid. Ma olen 56 päeva olnud olukorras, kus ma tean, et mu töö lõppeb 1. detsembrist. Enamus eestlasi küsib, et mida ma edasi teen, mida on mulle pakutud. Kui olen töistel kohtumistel kohanud välismaalasi, ütlevad nad: „Kuule, Sandor, sa oled selles eas, et võiksid hoopis seda teha. Siin on üks huvitav võimalus.“ Inglisekeelne seltskond püüab sulle anda võimalusi, mida edasi teha.

Kas on võimalik, et pühite Eesti tolmu üldse jalgadelt?

Hetkel ei välistaks midagi. Kindlasti ei taha ma oma mõttes avalikult panna 1. detsembrist mingisse kasti, et mida ma teen ja mida mitte. Ootan tulevat nädalat, kuidas ma ennast tunnen, kui mul on rohkem vaba aega kui tavalist.

Palju Te lahkumishüvitist saate?

See on lausa null. See on seadusega keelatud, sest kui määratud ajaks sõlmitud leping lõppeb tähtaegselt, mis minu puhul juhul juhtub, ei tohi lahkumishüvitist maksta ei tohi.

Siis peate ju veidi kiiremini uue töö leidma.

Erkki Raasuke on rääkinud jah, et ma ei hakkaks konkureerima kohe.

Kaua see nõue kehtib? 

Meil ei ole alla kirjutatud veel midagi.

Millises seisus on Eesti Energia viie aasta pärast?

Üks asi, mida olen väga selgelt otsustanud, on see, et ma panen ukse kinni 30. novembril. Ma ei anna uuele juhile hinnanguid ega ülesandeid, seda teeb nõukogu. Ma väga loodan, et põlevkivi strateegia saab ellu viidud. Aga see pole 5, vaid 10-15 aasta teema.

Pärast intervjuud tõttab Liive Swedbanki ja teeb nalja, et võib-olla tuleb sealt uus tööpakkumine. Või vähemalt raha. Samas jääb ta mõttesse: „Huvitav, et kohtume alati siis, kui olen eelmisel päeval pidu pannud."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. November 2014, 20:32
Otsi:

Ava täpsem otsing