Äripäev • 31. detsember 2014 kell 7:44

Putin nimetati kuritegevuse suurimaks sõbraks

Venemaa president Vladimir Putin nimetati tänavu kõige enam korruptsiooni ja kuritegevust toetanud isikuks.  Foto: EPA

Uurivaid ajakirjanikke koondav Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) nimetas Vladimir Putini tänavuseks aasta inimeseks. Nimetus antakse inimesele, kes on kõige rohkem võimaldanud ja toetanud organiseeritud kuritegevust.

„Putin on olnud finalist igal aastal, seega võib seda pidada elutööpreemiaks,“ kommenteeris Drew Sullivan, kes on OCCRP toimetaja. „Ta on olnud tõeline innovaator töös organiseeritud kuritegevusega. Ta on loonud sõjalis-tööstuslik-poliitilis-kriminaalse kompleksi, mis edendab Venemaa ja tema enda isiklikke huve. Ma arvan, et Putin näeb neid huve ühe ja samana.“

Lisaks Putinile jõudsid lõpphääletusele Ungari peaminister Viktor Orban ja Montenegro peaminister Milo Djukanovic. Varem on võitjateks kuulutatud Rumeenia parlament 2013. aastal ja Azerbaidžaani president Ilham Alijev 2012. aastal.

Putinit "tunnustati" töö eest, mis on muutnud Venemaa suureks rahapesukeskuseks. Ta on võimaldanud organiseeritud kuritegevust Krimmis ja Donbassi regioonis Ida-Ukrainas. Talle kuulub vankumatu rekord kriminaalkuritegude süüdimõistmise läbikukkumises ning ta on edendanud valitsuse poliitikat töötada ja kasutada kriminaalseid grupeeringuid osana riigi poliitikast.

Endine KGB bürokraat Putin arreteeris küll mõned aastad tagasi enamiku organiseeritud kuritegude suurkujudest Venemaal, kuid siis lasi nad vaikselt lahti. See oli Venemaa riigi ja organiseeritud kuritegevuse koostöö algus. OCCRP usub, et Putin nõustus kuritegevust sallima, kui vastutasuks kriminaalid toetavad teda.

„Vladimir Putin ja tema käsilased liitsid külma sõja mentaliteedi tänapäevase organiseeritud kuritegevuse strateegia ja tehnoloogiaga ning lõid uuel tasemel rahvusvahelise organiseeritud kuritegevuse,“ ütles OCCRP tegevjuht Paul Radu. „Venemaa toetatud rahapesuplatvormid on ära kasutanud maailma finantssüsteemi vähese läbipaistvuse ja off-shore ettevõtete süsteemi, et luua uus kriminaalne finantstaristu, mida kasutavad kriminaalgrupeeringud Mehhikost Vietnamini.“

Näiteks uuris OCCRP nutikat rahapesusüsteemi, mis pandi püsti Venemaa ja Moldova organiseeritud kuritegevuse abiga ning mis kasutas Venemaa panku (sealhulgas neid, mis seotud Vladimir Putini nõo Igoriga), võltsitud pangalaene ja korrumpeerunud Moldova kohtunikke. Kõnealune süsteem liigutas oligarhide, korrumpeerunud ametnike ja organiseeritud kuritegevuse raha Euroopasse läbi Läti panga. Liigutatud raha kasutati Putini poliitiliste huvide toetamiseks.

Putini valis aasta inimeseks 124 OCCRP uurivat ajakirjanikku ja 20 uuriva ajakirjanduse organisatsiooni Euroopast Kesk-Aasiani. „Aastate vältel on Putin loonud puhverriike, mida juhivad organiseeritud kuritegevuse kõrilõikajad, näiteks Transnistria, Osseetia, Abhaasia ning nüüd Krimm ja Donbass,“ rääkis Sullivan. „Kuigi kriminaalsete gruppide ja valitsuste koostööl on pikk ajalugu nii läänes kui ka endises Nõukogude Liidus, on Putin loonud sellise süsteemi, mida pole kunagi varem nähtud.“

Hetkel kuum