Koit Brinkmann • 8 jaanuar 2015

Maksuamet uurib tuntud kala- ja metalliärisid

Maksuameti uurimise alla sattunud ASi Spratfil juhatuse liige Peeter Loim.  Foto: Andras Kralla

Äripäeva andmetel on maksuameti uurijad jõudnud jälile kala- ja metalliäris tuntud ettevõte väidetavatele maksupetuskeemidele.

Ühine on skeemides kauba soetamine Lätist, fiktiivsete arvetega sisendkäibemaksu suurendamine ja riigilt käibemaksu tagasiküsimine.

Umbes kuu aega tagasi toimus kalatöötlusettevõttes AS Spratfil läbiotsimine ning ära viidi arvutid. "Eks ta raske on, aga püüame hakkama saada," märkis ettevõtte juhatuse liige Peeter Loim.

Mainekas kalatöötleja

Spratfil on mainekas kalatöötleja, tootmisega Tallinnas Kakumäel, ning töötajaid on firmas ligi veerandsada. Loim rääkis 2013. a sügisel EASi antava ettevõtluse auhinna - aasta kasvuettevõtte kategooria nominendiks saamisel, et tunnustuse taga on ettevõtte viimase kolme aasta käibekasvu kuuekordistumine, ekspordikasvu seitsmekordistumine ja varade kolmekordistumine. 

Nüüd on aga edukas kalatöötleja sattunud maksuameti uurijate huviorbiiti. Nimelt kahtlustatakse, et Spratfil on 2013. a sügisest enam kui poole aasta jooksul suurendanud fiktiivsete arvete alusel käibedeklaratsioonides sisendkäibemaksu summat ligi kahe miljoni euro võrra. Riigilt sai ettevõte tagasi üle 1,3 miljoni euro.

"Kahtlustus on arusaamatu"

Loimi sõnul on kogu lugu äärmiselt ebameeldiv ning absurdne. "Minu jaoks on see kahtlustus arusaamatu ja väljamõeldud. Ma loobusin ka maksuametile tunnistuste andmisest, sest tegemist on absoluutselt väljamõeldisega," lisas ta.

Viimastel aastatel on EAS jaganud Spratfilile kokku üle 200 000 euro toetusi. Ka PRIA-lt on ettevõte korduvalt toetusraha saanud. Suurim rahasüst oli 319 558 eurot fileerimisliini ostmiseks ja paigaldamiseks. Spratfili omanikuks ja teiseks juhatuse liikmeks on Läti elanik Boriss Ustinovs.

Kas Ustinovsi suhtes on tõkendeid kasutatud? "Ma tean, et talle on esitatud kahtlustus," sõnas Loim.

Skeemis osales ka Trigendi

Äripäeva andmetel on kahtlustuste järgi skeemis osaline kala hulgimüüja OÜ Trigendi. Hiljuti kiitis ettevõtte juht ja omanik Kuldar Kirikal käibekasvatajate TOPi loos Äripäevale, et kui tal suurklienti Spratfili ei oleks, siis oleks päris kehv lugu.

"Tänan informatsiooni eest, minu jaoks oli see väga uudne ja üllatav uudis," sõnas Kirikal nüüd maksupettuse kahtluse kohta esitatud küsimuste peale. Tema kinnitusel ei ole Trigendi OÜ esitanud ühtegi fiktiivset arvet ega osalenud üheski petuskeemis.

Põhja ringkonnaprokuratuurist öeldi kommentaaripalve peale napilt, et uurimise praeguses etapis ei saa nad Spratfili kriminaalasja kohta midagi kommenteerida.

Varasem maksupettur uuesti maksuameti uurimise all

Eelmise aasta septembri lõpus ja oktoobri alguses otsiti läbi ja kuulati üle kahtlustatavad ka ühes teises pooleliolevas maksupettuse uurimise kriminaalasjas. Eeluurimise ajaks võeti kohtu loal vahi alla metalliäri maksupetuskeemi üheks peategelaseks peetav Rain Oras. 

Oras on varem kahel korral kriminaalkorras karistatud. Kui 2011. a kevadel mõistis Pärnu maakohus Orase lühimenetluses süüdi kelmuses ja kehalises väärkohtlemises, siis kaheksa aastat varem oli Tartu maakohus talle määranud suurejooneliste maksupettuste eest nelja-aastase tingimisi vangistuse kahe-aastase katseajaga. 

"Minu suhtes ei ole süüdimõistvat kohtuotsust ja see on kõik, mis mul antud hetkel selle asja kohta öelda on," sõnas detsembri lõpus vahi alt vabanenud Oras käimasoleva uurimise kohta.

Petuskeemi osaliseks peetakse ühte Eesti juhtivat terasemüüjat. "Scandinavian Export Grupp asutati 1995. aastal ja on üks juhtivatest terasemüügi ettevõtetest Eestis. Me töötame edukalt klientidega Soomes, Rootsis, Norras, Eestis, Lätis ja Leedus. Meie laod asuvad Baltikumis ja Skandinaavias," teatatakse ettevõtte kodulehel. 

Äriregistri järgi on Scandinavian Export Grupp OÜ asutatud küll alles 2012. aastal, kuid mullu soetatud tütarfirma Balti Terase Metallitööd OÜ (endise nimega Balti Teras OÜ) ajalugu ulatub tõesti jupp maad kaugemale. Ettevõtte juhatuse liikmed ja omanikud on Georgi Gorbatšjov ja Igor Nikiforov. 

Tõi metallitooteid lõunanaabrite juurest

Scandinavian Export Grupp korraldas metallitoodete ostu peamiselt Lätist, kuid tehingutel olid fiktiivsete arvetega vahel Orase kontrollitavad puhver- ja variettevõtted.

Fiktiivsete arvete abil sai Scandinavian Export Grupp maksuametile deklareerida sisendkäibemaksu ning omandas maksuameti arvates ebaseaduslikult sisendkäibemaksu mahaarvamise õiguse. Kahtlustuse kohaselt jäi riigile Scandinavian Export Grupilt ja ühe teise Georgi Gorbatšjoviga seotud firma osalusel tehtud kuriteo tagajärjel laekumata ligi 305 000 eurot makse ning riigilt küsiti alusetult tagasi 288 000 eurot.

Esialgu sai teiste seas kahtlustuse fiktiivsete arvete esitamises ka tuntud rallisõitja Jaan Mölder juunior. Praeguseks on prokuratuur aga tema suhtes menetluse lõpetanud, sest kuritegu ei leidnud kinnitust. Jaan Mölder juunior on skeemis osalenud Zero Waste OÜ juhatuse liige ja üks omanikest.

Scandinavian Export Grupp 2013. a müügitulu oli 8,3 miljonit eurot ja kasumit teeniti 166 515 eurot. Ettevõtte osadele on novembrikuus seatud pandid endise AS Tehas Metallist juhatuse liikme Toomas Liventaali kasuks.

Hetkel kuum