Piret Reiljan • 8. aprill 2015 kell 9:50

Tsensuur Eesti Energias

Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter.  Foto: Andras Kralla

Sotsiaalmeedias ringleb Eesti Energia pikaaegse juhtiva töötaja Jaanus Arukaevu postitus sellest, kuidas Eesti Energia kui tööandja käskis tal oma seinalt kustutada repliigi ühe koalitsioonilepingu punkti kohta.

Arukaevu avaldas sotsiaalmeedias imestust järgneva koalitsioonileppe punkti üle: "Eesti elektri varustuskindluse peab tulevikus tagama kombinatsioon kodumaistest, Euroopa Liidu siseturul konkurentsivõimelistest tootmisvõimsustest ja tugevatest ühendustest teiste Euroopa Liidu liikmesriikide elektrivõrkudega, mis on piisav Eesti tipukoormuse katmiseks."

Sellest punktist võib jääda mulje, et Eesti tulevikueesmärk on praegusest väiksem, sest praegu suudab Eesti end ise elektriga varustada ja ka eksportida. Midagi sellist ütles Facebookis ka Arukaevu, kuid ta on oma postituse praeguseks eemaldanud.

Arukaevu postitas täna Facebooki oma avalikule seinale: "Sain just tööandjalt korralduse kustutada FB-st kommentaar koalitsioonilepingu kohta. Keeldusin, sest ma ei kommenteerinud oma tööga ja tööandjaga seotud asju. Kodanikuõigusi ma ei loovuta."

Hiljem lisas ta oma postituse kommentaaridesse: "Homme hommikul saan lisaselgitusi. Seniks lubasin eelmise postituse nähtamatuks muuta. Kui ma olen infovaakumis viibides ettevõtet kahjustanud, siis on asi tõsine."

Eesti Energia: Arukaevu arvamust tõlgendati ettevõtte arvamusena

Eesti Energia kommunikatsioonijuht Katriin Loorents selgitas, et Arukaevu postitust tõlgendati Eesti Energia ametliku arvamusavaldusena. "Sõnavabadus on üks põhiõigustest ja seda ka Eesti Energias. On loomulik, et Eesti Energia töötajad võtavad aktiivselt sõna erinevatel teemadel sotsiaalmeedias, kuid lähtume põhimõttest, et töötaja isiklik arvamus ja ettevõtte ametlik seisukoht peavad olema eristatavad," sõnas Loorents. Ta lisas, et paraku ei olnud see erisus nii selge ja Arukaevu postitust tõlgendati Eesti Energia ametliku arvamusavaldusena. "Seda seetõttu, et Arukaevu esindab Eesti Energia seisukohti erinevate riiklike arengukavade, strateegiate, poliitikate jm loomise töögruppides ja on seega Eesti Energia kõneisik neil teemadel," selgitas Loorents. "Ka ei olnud postituse juures viidet, et tegu on tema isikliku hinnanguga," jätkas ta. Loorentsi sõnul tuli palve postitus eemaldada Eesti Energia juhtkonnalt.

Eesti Energiast hiljuti lahkunud ettevõtte endine kommunikatsioonijuht Merlis Nõgene kirjutas sotsiaalmeedias Arukaevule: "Tervitusi vabaduse kantsist!" Samuti ütles Nõgene sotsiaalmeedias juhtumi kohta, et kõik on hästi loogiline ja ootuspärane.

Arukaevu on Facebookis ja LinkedInis ametialase info juurde märkinud, et otsib uusi väljakutseid. Arukaevu on Eesti Energia põlevkiviäri regulaatorsuhete juht, ta on töötanud ka Eesti Energia juhatuse esimehe nõunikuna, samuti ettevõtte strateegiajuhina.

Hetkel kuum