Sirje Rank • 8. juuni 2015 kell 20:53

Üleskutse Soome ärieliidele kärpida oma palka

Matti Alahuhta, endine KONE tegevjuht  Foto: EPA

Soome päevaleht Helsingin Sanomat avaldas kirja, milles Soome Tööandjate Keskliidu (EK) juht Matti Alahuhta kutsub Soome ettevõtjaid andma isiklikku panust, et Soome riik raskest majandusseisust jalule aidata.

Alahuhta viitab Soome presidendile Sauli Niinistöle ja peaminister Juha Sipiläle, kes on kutsunud eri eluvaldkondade esindajaid, sealhulgas ettevõtjaid, riigi aitamiseks millestki loobuma. President leppis madalama palgaga ja ka peaminister lubab osana ühiskondlikust kokkuleppest, kui see sõlmitakse, 5% võrra oma palka kärpida. Ministrite arvu on valitsus juba koomale tõmmanud.

Alahuhta möönab, et ettevõtjad maksavad juba praegu palju maksudeks ära. Kuid samas oleks nii mõnelgi võimalik veel rohkem panustada, et Soome kriisist välja aidata.

Alahuhta kirjutab, et on ise otsustanud  annetada järgmise nelja aasta jooksul igal aastal märkimisväärse summa peamiselt haridusele ja teadus- ja arendustegevusele. Need on Soome tuleviku jaoks tähtsad valdkonnad, mida valitsus on praeguses kitsikuses pidi paraku suurelt kärpima.

Alahuhta kutsub ettevõtjaid suve jooksul mõtlema, mida nemad omalt poolt ühiskondlikusse leppesse panustada saaksid. Üks võimalus oleks annetada mõnele olulisele valdkonnale või siis kärpida oma palka. See oleks ettevõtjate poolne toetus peaministrile, et see ühiskondlik leping sünniks ja Soome selle toel jalule saaks. 

Alahuhta nendib, et otsus on loomulikult iga ettevõtja enda teha. Samas oleks see suurepärane, kui ettevõtjad sellisel moel ühiselt õla alla paneksid. Ühtlasi näitaks see, soomlased on ka selles ürituses rahvana ühes paadis.

Soome peaminister Juha Sipilä ei teinud valimiste eel saladust, et Soome riigi kulude ja tulude tasakaalu saamiseks ei piisa ühe valitsuse mandaadist. Vahe on nii suur ning juba rikub Soome ka euroala eelarvedefitsiidi- ja võlanorme. Nii tegi ta ettepaneku, et riik võiks sõlmida ühiskondliku lepingu, kus kõik osapooled – nii riik, tööandjad kui ka töövõtjad annaksid oma panuse.

Koalitsioonikõneluste eel Sipiläl selliste ühiskondlikku lepet sõlmida ei õnnestunud. Koos koalitsioonilepingu avalikustamisega tegi ta aga tööturu osapooltele konkreetse ettepaneku -  kui nood aitavad omalt poolt kaasa Soome konkurentsivõime taastamisele – siis on riik valmis omalt poolt pakkuma täiendavaid maksukergendusi ja vähem kärpeid. Kui aga kokkulepet ei sünni, tuleb riigil leida plaanitavale 4 miljardile eurole lisaks kärpekohti või maksutõuse veel 1,5 miljardi euro ulatuses. Aega leppe sünniks andis Sipilä 21. augustini.

Hetkel kuum