Koit Brinkmann • 12. juuni 2015 kell 6:45

Suurimad võlad kahel ministril

Margus Tsahkna ja Taavi Rõivas.  Foto: Andras Kralla

Eesti tipp-poliitikutest on suurimad võlakoormad peaministril ja Reformierakonna esimehel Taavi Rõivasel ning värskel IRL-i esimehel Margus Tsahknal.

Suurimad võlgnikud

1. Taavi Rõivas 318 863 eurot

2. Margus Tsahkna 301 056 eurot

3. Kalle Palling 289 203 eurot

4. Deniss Boroditš 268 168 eurot

5. Arto Aas 258 415 eurot

6. Mailis Reps 246 682 eurot

7. Kristen Michal 220 778 eurot

8. Indrek Saar 215 391 eurot

9. Yoko Alender 215 127 eurot

10. Mihhail Stalnuhhin 156 609 eurot          

Kui Taavi Rõivase juhitav Reformierakond on seni olnud kategooriliselt Eesti riigile laenuvõtmise vastu, siis isikliku võlakoormaga on peaminister Rõivas poliitilise eliidi eesotsas. Rõivase kahe kodulaenu ja autoliisingu kogusumma küündib 319 000 euroni. Kolmesaja tuhande euro piiri ületavad ka äsja IRLi esimeheks valitud sotsiaalkaitseministri Margus Tsahkna kohustused, kokku on need 301 000 eurot.

Riigikogu liikmetest juhib laenuvõtjate edetabelit reformierakondlasest Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Kalle Palling. Lisaks 259 200 euro suurusele kodulaenule istuvad tal kaelas veel kaks autoliisingut. Kõik kokku annab võlakoormaks ligi 290 000 eurot. Samuti Reformierakonda kuuluva Deniss Boroditši laenude ja autoliisingu jäägi summa on 268 000 eurot. Palju ei jää sellest maha värske riigihalduse minister Arto Aas, tema finantskohustused küündivad 258 000 euroni.

Osal aruanne esitamata

Eilse seisuga olid oma majandushuvid deklareerinud kõik ministrid ning 84 riigikogu liiget. Deklaratsioonide kontrollimisega tegeleva korruptsioonivastase erikomisjoni kuuest liikmest olid deklaratsioonid esitamata pooltel - erikomisjoni esimehel Artur Talvikul, aseesimehel Raivo Aegil ning komisjoni liikmel Raivo Põldarul. Ka endistel ajakirjanikel Kalle Muulil, Mihkel Raual, Viktoria Ladõnskajal ning Maire Aunastel olid deklaratsioonid veel esitamata.

Kolm riigikogu liiget deklareerisid välismaal asuva kinnisvara:

Valdo Randperel on Tai Kuningriigis maja.

Sotsiaaldemokraat Marianne Mikkol on abikaasaga ühisomandis elamu Rootsis Göteborgis.

Vabaerakonna fraktsiooni liikmel Krista Arul on abikaasa soetatud ning ühisomandis olev suvilakrunt Saksamaal Brandenburgi liidumaal.

Korruptsioonivastase seaduse järgi tuleb deklaratsioonid esitada nelja kuu jooksul ametisse asumisest ehk uutel riigikogu liikmetel, kellel eelnevalt ei olnud deklareerimiskohustust, on seega aega veel juuli lõpuni. Järgmistel aastatel peavad nad aga deklaratsiooni esitama 31. maiks. EKRE kuueliikmelisest fraktsioonist olid majandushuvid deklareeritud viimastel kuudel üheks tuntuimaks riigikogu liikmeks saanud Jaak Madisonil ning endisel piirivalvuril, erukolonelil Uno Kaskpeitil.

Korteri ostuks laen väimehelt

Kaskpeitil on võlasuhe keemiatööstuskontserni VKG ühe omaniku Elar Sarapuuga, kellelt ta on laenanud 41 500 eurot. "Ta on minu väimees ja laenasin raha korteri ostu sissemakseks," selgitas Kaskpeit. Kas saite laenu soodsamatel tingimustel, kui oleksite pangast võtnud? "Ma usun küll," sõnas ta.

84 deklaratsiooni esitanud riigikogu liikmest tervelt 18-l sõiduautot ei ole

Poliitikud, kellel pole deklaratsiooni järgi sõiduautot ega laene: Igor Gräzin, Valeri Korb, Siret Kotka, Kalle Laanet, Marko Mihkelson, Aadu Must, Eiki Nestor, Ivari Padar, Juhan Parts, Heidy Purga, Erki Savisaar, Mark Soosaar.

Valitsuse liikmetest ei ole autot ja laene Urve Palol ja Marko Pomerantsil.

Riigikogu liikmed, kellel on laen, aga pole deklaratsiooni järgi sõiduautot: Jaak Aaviksoo, Tanel Talve, Einar Vallbaum.

Valitsuse liikmetest ei ole sõiduautot Margus Tsahknal. Lauri Laasil ei ole deklaratsioonis laene ja sõiduauto on tal 1982. aasta Volkswagen.

Haiglavoodis oleval Keskerakonna esimehel Edgar Savisaarel on majandushuvid õigeaegselt deklareeritud. Selgub, et laenukoormus ärimees Alexander Kofkinilt on viimase aastaga vähenenud 4000 euro võrra ning praeguseks on tal Kofkinile maksmata veel 24 000 eurot. Suurim laenuandja riigikogulaste seas on praegu TTÜ rektori valimise skandaalis olev Jaak Aaviksoo, kes juba teist aastat deklareerib 130 000 euro laenamist tänaseks pankrotis olevale vennale Peep Aaviksoole.

Lemmik automark

Nende deklaratsioonide järgi, kus on auto mark kirjas, on populaarseim auto Volvo. Vähemalt igal kümnendal riigikogu liikmel on üks või kaks Rootsi autotootja masinat. Uhke autopark on reformierakondlasel Meelis Mälbergil. Kaks aastat vana Porche Cayenne'i luksusmaasturi kõrval on tal ka 2007. a Mercedes-Benzi luksusmaastur GL320 ning neli aastat vana Volvo XC70. Laene ning autoliisinguid Mälbergil deklaratsiooni järgi ei ole.

Väiksema sotsiaalmaksuga maksustatud tulu saajad 2014. aastal

Martin Repinski 459 eurot

Tanel Talve 538 eurot

Madis Milling 1821 eurot

Erki Savisaar 1852 eurot

Kersti Sarapuu 4643 eurot

Ivi Eenmaa 5111 eurot

Eerik-Niiles Kross 6432 eurot

Kevadel riigikogu liikmeks saanud ning seejärel hübriid Lexus linnamaasturi ostnud Liina Kersna deklareeris 51 465 euro suuruse kohustuse liisingfirma ees. Mailis Repsi auto maksis aga veelgi rohkem - 57 000 eurot. Auto marki ei ole keskerakondlane Reps deklaratsiooni kirja pannud. Huvitaval kombel ei ole 84 deklaratsiooni esitanud riigikogu liikmest tervelt 18-l deklaratsioonis märgitud sõiduautot.

Deklaratsioonis on avalikustatud eelmise aasta tulu, mis oli maksustatud sotsiaalmaksuga. Kõige väiksemat sotsiaalmaksuga maksustatud tulu sai keskerakondlasest talunik Martin Repinski - 459 eurot. "Mul oli eelmisel aastal miinimumpalk enda firmast. See number läks maksu- ja tolliameti andmetest automaatselt deklaratsiooni," selgitas Repinski.

Silma torkab ka endine telediktor ja sotsiaaldemokraadist riigikogu liige Tanel Talve, kelle sotsiaalmaksuga maksustatud tulu oli 2014. aastal kõigest 538 eurot.

Keskerakondlane Erki Savisaar ja reformierakondlane Madis Milling said tulu üle 1800 euro.

Hetkel kuum