Sirje Rank • 22. juuni 2015 kell 21:01

Juncker: usun kokkuleppe sündi veel sel nädalal

Jean Claude Juncker ja Donald Tusk pressikonverentsil  Foto: Scanpix/REuters

Esmaspäeva õhtul Brüsselis toimunud euroala valitsusjuhtide tippkohtumise järel ütles Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker, et on veendunud, et Kreekaga on võimalik kokkuleppele jõuda.

„Olen veendunud, et me leiame kokkuleppe veel selle nädala jooksul,“ ütles Juncker tippkohtumisele järgnenud pressikonverentsil.

Junckeri sõnul on Kreeka valitsuse esmaspäeval esitatud uued ettepanekud oluline samm selles suunas, mida Kreeka kreeditorid on oodanud. „Ma olen veendunud, et eurogrupp suudab kolmapäeval saavutada tulemuse, mis esitada neljapäeval algavale Ülemkogule,“ ütles Juncker.

Ehk siis euroala rahandusministritel tuleb tänase „tühisõidu“ järel kolmapäeval uuesti koguneda. Tühisõidu selles mõttes, et Kreeka ettepanekud laekusid liiga hilja, et IMF, Euroopa Keskpank ja Euroopa Komisjon oleksid rahandusministrite kohtumiseks jõudnud ette valmistada uute ettepanekute põhjaliku analüüsi. Esialgne hinnang oli, et viis kuud väldanud patiseisust on Kreeka uute ettepanekutega edasi liigutud ja kompromiss on võimalik.

Euroala valitsusjuhtide erakorralise tippkohtumise kokku kutsunud Ülemkogu president Donald Tusk ütles, et tal oli kaks eesmärki – lõpetada see ohtlik ebamäärasus, mis riskis Kreeka euroalast välja kukutada ja kõnelustele uut hoogu anda. Ning teisalt hoolitseda selle eest, et kõigil oleks ühtmoodi arusaamine sellest, mis on võimalik ja mis ei ole. Tusk kinnitas, et kreeklased on valmis lahenduse leidmiseseks konstruktiivselt koostööd tegema.

Küsimuse peale, kas täna arutati ka Kreekale võlakergenduse andmist, vastas Juncker, et see ei ole aeg selle teema arutamiseks. Samuti eitas ta, et keegi oleks nimetanud Kreekas kapitalipiirangute kehtestamist, et ohjeldada pankadest raha pagemist.

Juncker juhtis tähelepanu, et kreeditorid ei nõua Kreekalt vaid kasinust ja kärpeid, vaid et aastani 2020 on laual ka 35 miljardit eurot Kreeka reaalmajandusse investeerimiseks.

Hetkel kuum