Urmo Andressoo • 21. juuli 2015 kell 21:01

Investorite muutlik aasta. Raha jälle hinnas

Frakfurdi börsi suur ekraan  Foto: EPA

Eesti tuntud börsiinvestoritele kuuluvate ettevõtete eelmise aasta aruannetest ilmneb, et kuigi sekka sattus ka suuri võitjaid, oli kokkuvõttes keeruline aeg.

Näiteks Charlie Viikberg iseloomustas hetkeolukorda vaikse suremisena. „Viimane aasta olin küll väikses kasumis, kuid ega sellest mingit kvalitatiivset elustandardi hüpet ei tule,“ ütles Viikberg. Tema investeerimisfirma OKOB Invest OÜ kasum langes mullu pea neliteist korda.

Kokku vähenes vaatluse alla võetud kümnest investorist kasum tervelt kaheksal.  Seejuures tegu ei olnud ka marginaalse vähenemisega – seitsmel ettevõttel üheksast vähenes kasum võrreldes eelneva aastaga rohkem kui kolm korda.

Kuigi esmapilgul võib tunduda, et meie valimist kõige kehvemini läks endisel Hansapanga juhil Indrek Neiveltil, kelle ettevõte Trust IN OÜ tootis möödunud aastal pea 400 000 eurot kahjumit, kommenteeris ta Trust IN OÜ majandusaasta aruandes, et arvestades kapitali osaluse meetodit kõikide investeeringute osas, oleks ettevõte hoopis kaks miljonit eurot kasumis.

„Kõik ettevõtted, mille juhtimises OÜ Trust IN aktiivselt osales ja osaleb, näitasid väga häid tulemusi ja teenisid korraliku kasumi,“ kirjutas Neivelt enda ettevõtte majandusaasta aruandes.

Kahjumi põhjuseks toob ta kehtivad raamatupidamisreeglid ja börsil noteeritud varade allahindluse. Kasum langes suurelt ka näiteks Rene Ilvese ettevõttel Seitse Samuraid OÜ – üle viie korra.

LHV maaklertegevuse juht Alo Vallikivi:

Kui võrrelda 2013., 2014. ja 2015 aasta algust siis USA väärtpaberiturud tegid läbi tugeva tõusu nii 2013. kui 2014. aastal, kuid selle aasta algusest on tõusuhoog vaibunud ning pigem on indeksid püsinud kitsas koridoris. Euroopa 2013. aasta hoog vaibus 2014. aastaks, kuid selle aasta alguse Euroopa Keskpanga võlakirjade ostuplaan ning euro nõrgenemine on aktsiaturgudele väga positiivselt mõjunud. Hiina aktsiaturg on aga eelmiste aastate seisku selle aasta sees tagasi teinud ning nüüd võib juba rääkida turu mullist. Tallinna börs on küll 2013. aasta algusega võrreldes jõudnud kõrgemale tasemele, kuid kiire tõus jäi sarnaselt muu Euroopa turgudega eelkõige selle aasta algusesse. Viimased aastat on kokkuvõttes aktsiaturgudel olnud väga hea tootlusega.

Viimased investeerimistrendid on keskmisest madalama riskantsusega dividendiaktsiad (neid otsitakse nii Tallinna börsilt kui välisturgudelt). Üsna tuntav mõju on Jaak Roosaare „Rikkaks saamise õpikul“, üha rohkem investeerimishuvilisi otsib just seal kirjeldatud investeerimisvõimalusi. Teine trend on USA (ja mitte ainult) tehnoloogiasektori edule panustamine, seda nii läbi vanade nimede (AAPL, GOOG, TSLA) kui ka uute tõusjate (FB, BABA, FIT). Börsil kaubeldavad fondid on saanud üha omasemaks ka eestlastele ning seda nii investoritele (S&P 500 indeksfond, QQQ) kui ka kauplejatele (võimendusega ETF-d nagu DWTI ja UWTI).

Tallinna börsi käive on oma ajaloo madalaim ning paraku on nii kodumaiste kui välismaiste investorite huvi siinse turu vastu madal. Kiiret pööret paranemise poole ma ei julgeks siin prognoosida, kuid uued aktsiate noteerimised võiksid kohalikku turgu taas aktiivsemaks muuta. Investoritel soovitaks oma raha paigutamisel olla üha ettevaatlikum, odav raha on investeeringute tootlused väga madalatele tasemetele ajanud ning häid investeerimisobjekte on üha raskem leida.

Investeeringud ja dividendid

Valdavalt hoiti investeeringuid samal tasemel või nende mahtu vähendati. Selged erandid olid Toivo Annus, kellele kuuluv Activity OÜ kuuekordistas investeeringuid ning Andersson Investeering OÜ, mis investeeris aastal 2013 üle miljoni ning aastal 2014 vaid 15 000 eurot.

Dividenditulu teenisid aga meie valitud börsiinvestorid möödunud aastal rohkem kui ülemöödunud aastal. Koondarvestuses laekus dividende 2014. aastal enim Kalmer Kikasele kuuluvale Monere Konsultatsoonid OÜ-le – 102 364 eurot - kaks ja pool korda rohkem, kui aasta enne seda. Ka advokaat Indrek Nauri Hausman ja Toran OÜle laekus aastatate võrdluses dividendidena kolm korda rohkem raha. Stefan Anderssoni ettevõttele Andersson Investeeringud OÜ laekus aga üle kuue korra vähem dividende kui 2013.

Tulevik mattunud uduloori. Enamik investoritest ei soovinnud Äripäevale oma investeerimiskogemustest rääkida. Kõige avameelseml oli ettevõtete Maxor Invest OÜ ja OKOB Invest OÜ omanik Charlie Viikberg, kes kavatseb tulevikus enda investeeringuid hakata Baltikumist välja viima.

„Tundub, et elulooma meie regioonist ikkagi ei saa,“ ütles Viikberg. „Kavatsen investeerida pigem listitud asjadesse ja võimalikult vähe start-upidesse ning muudesse sellistesse „põnevatesse“ kohtadesse, mille puhul investorid ise ka enamasti aru ei saa, kuhu nad oma raha panevad,“ ütles Viikberg enda plaanide kohta.

Viikberg soovitas inimestel tõsta ka likviidsuse osakaalu. Tema sõnade kohaselt on elu küll hetkel ilus – intressid on peaaegu nullis ja majandus tõuseb, kuid nentis, et õhus on päris karmid signaalid.

"Aasia regioon aeglustub, Kreeka lõbu jätkub ning Euroopas käib sõda,“ selgitas Viikberg. „Aktsiaturul on kindlasti ettevõtteid, kuhu tasub investeerida, kuid nagu Viisemann (LHV pensionifondide fondijuht Andres Viisemann – toim) ütles, on hetkel aktsiaturule investeerimine nagu teerulli eest sentide varastamine,“ lisas ta.

Viikberg võttis vestluse kokku öeldes, et mingit konkreetset soovitust anda, mis järgneva aasta jooksul tagumikust ei hammustaks, on raske.

Indrek Neivelt leidis, et inimesed võiksid investeerida sellesse, millesse usuvad. „Mina ei ole investor, ma investeerin sellesse, millega ise tegelen. Teistesse ma praktiliselt ei investeerigi ja ei soovitagi investeerida,“ ütles Neivelt.

Sellest, kuidas Neiveltil endal läinud on, ta Äripäevale rääkida ei soovinud, tuues põhjuseks, et ta pole avaliku elu tegelane.

Väikeinvestorite majandustulemused  Foto: ÄP fototoimetus

 

 

Hetkel kuum