• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Levada kempleb Narvas turu pärast

  Narva Energia turgFoto: Google maps

  Perekond Levada omandas Narva südames maatüki, millel on suur perspektiiv, aga ka suured nõuded. Kuigi leping linnaga näeb ette üle miljoni euro investeerimise, ei taha Levada nii palju panustada. Läbirääkimised linna ja ettevõtja vahel on ummikus.

  Turuplats asub 5997 m2 suurusel krundil, kioskite netopind on 514 m2. Platsil on 10 kioskit, kokku 16 boksi.

  Sõlmitud ligi 20 üürilepingut, mille alusel moodustub tulu ligi 4000 eurot kuus. Lisaks annab tulu ka üürile antav turuplats, mis toob keskmiselt 4500 eurot kuus.

  2012. aasta hindamisakti järgi on Energia turu all oleva ärimaa väärtus 346 000 eurot.

  Allikas: city24 müügikuulutus

  Keset Narva linna tegutseb ligi 6000ruutmeetrisel krundil perekond Levadale kuuluv Energia turg, mis ootab juba aastaid kaasajastamist ning millele on ette nähtud rajada kaubanduskeskus. Kuid projekti edenemine on pidurdunud osapoolte lahkarvamustesse, kirjutas venekeelne majandusleht Delovõje Vedomosti.
  Optimistlik leping?
  Turu ümber toimuvat jälgivatele narvalastele paistab olukord järgmine. Ettevõtja Viktor Levada 22aastane poeg Filipp ostis eelmisel suvel ära Alvel Ventures OÜ, kellele kuulub suur krunt keset Narva linna, kus tegutseb Energia turg. Koos ettevõtte ostuga sai Levada endale ka kohustuse investeerida turuala kaasajastamisse 1,1 miljonit eurot. Siin aga ongi vaidluse koht, mis ulatub kümne aasta taha.
  2005. aastal sõlmis Narva linn Oleg Vaštšenkole kuuluva Kinnisvarakapitali ASiga lepingu, mille järgi pidi ettevõtja kolme aasta jooksul Energia tänaval asuvasse krunti investeerima 18,7 miljonit Eesti krooni ehk tänases vääringus üle miljoni euro.
  Kas Vaštšenkol üldse oli buumi ajal ostetud krundi arendamise plaan või soetas ta selle edasimüügiks, ei oska täna enam keegi öelda. Narva aselinnapea Maksim Volkovi hinnangul oli Vaštšenkol siiski plaan sinna kaubanduskeskus ehitada.
  Ometi juba kaks aastat hiljem müüs Vaštšenko magusa maatüki edasi Aleksandr Kuksovile, kelle ettevõte Alvel Ventures OÜ plaanis sinna rajada kaubanduskeskuse. Plaaniks on see kõik jäänudki.
  Lepingu sõlmimisest möödunud kaheksa aasta jooksul pole krundil midagi ehitama hakatud ning linn on saatnud Alvel Venturesile korduvalt trahvinõudeid. Eelmise aasta mais nõudis linn ettevõttelt investeerimiskohustuse eiramise pärast 38 213 eurot trahvi, kuid see on tänaseni tasumata.
  Uus omanik tuli uue projektiga
  Alvel Ventures vahetas trahvide tasumise asemel hoopis omanikku – 2014 juunis omandas ettevõtte Viktor Levada poeg Filipp, kes koostas linnale esitamiseks ka uue äriplaani ja investeerimisgraafiku. Levada plaani järgi tuleks alles jätta linnarahvale oluline turg, mitte ehitada veel üht kaubanduskeskust. Filipp Levada lubab luua kaasaegse turu ning heakorrastada müügipaviljonidega külgneva territooriumi.
  Narva linnapea Eduard East kinnitas, et linn pole veel Levada uue plaaniga tegelenud. „Otsus sõltub selle reaalsusest ja me tahaks vaadata selle läbi lähikuude jooksul.“ East lisas, et täna turul seisvad vanad kioskid tuleb igal juhul lammutada.
  Filipp Levada ütles, et on linnaga koostööks igati valmis ning tahab turgu arendada, kuid projekti hind ja investeerimiskohustused peavad olema mõistlikud ja vastama praegusele majandusolukorrale, sest kinnisvara väärtus ja selle rentaablus on lepingu sõlmimise ajaga võrreldes drastiliselt muutunud.
  Samuti tuleb läbi rääkida see, kas pooled saavad ühtmoodi aru mõistest „kaubanduskeskus“. „Antud juhul peetakse „kaubanduskeskuse“ all silmas katuse alla viidud turgu, mitte klassikalist kaubanduskeskust,“ selgitas linnapea East.
  Kümme korda odavam pakkumine
  Filipp Levada selgitab Narva linnavalitsusele saadetud kirjas, et on valmis säilitama turu ning soovib vähendada investeeringute summat 100 tuhande euroni. Levada hinnangul erineb praegune olukord sellest, mis oli aastal 2007. Ehitusbuumi tipus võisid nii linnale kui ka endisele omanikule tunduda miljoniinvesteeringud reaalsete ja mõistlikena, kuid täna on see summa turu ümberkorraldamiseks liiga suur, selgitas ta.
  „Mis puudutab investeerimiskohustuste summa ülevaatamist, siis seda otsustavad linna vastavad organid,“ kommenteeris Narva linnapea Eduard East Levada pakkumist.
  Möödunud aasta majandusaruande järgi oli Alvel Venturesi müügitulu 58 667 eurot, ettevõtte puhaskasum 257 625 eurot ning jaotamata kasumit 505 498 eurot.
  Energia turu ajalugu
  1960ndatel aastatel ehitati praeguse turu alale garaažid.
  1986 võttis linn maa munitsipaalomandisse.
  1990ndatel anti garaažiboksid rendile.
  2001 algatas linnavolikogu turu detailplaneeringu, turu arenguks tuli boksid lammutada.
  2004 kinnitati planeering ning selle järgi tuli kauplemine viia katuse alla. Projekt vajas investorit. Linn otsustas valmistada ette võõrandamise ja garaažide lammutamise, müügikioskid said ajutise ehitise kasutamisloa, kuid seal käib kauplemine tänaseni.
  2005 korraldas linnavalitsus garaažiboksidele enampakkumise, ainus pakkuja oli Kinnisvarakapitali AS. Lepingu järgi kohustus ostja investeerima 3 aasta jooksul krunti 18,7 miljonit Eesti krooni ehk tänases vääringus üle miljoni euro. Esimesel aastal täitis Oleg Vaštšenkole kuuluv Kinnisvarakapital kohustusi: lammutas garaažid ja investeeris krunti 700 000 krooni. Hiljemalt 2007 juuliks pidi Kinnisvarakapital paigutama turgu veel ligi 4,2 miljonit krooni, kuid kuu enne tähtaja kukkumist – 2007. aasta juunis – taotles linnavalitsuselt krundi müügiluba.
  2007 aprillis oli krunt müüdud Alvel Ventures OÜ-le, mille omanik oli Aleksandr Kuksov. Ostja võttis lepinguga üle ka kõik investeerimiskohustused.
  2008 märtsis kinnitas Narva linnavalitsus turu asemele rajatava kaubanduskeskuse ehitamise projektitingimused.
  2010 veebruaris muutis linnavalitsus 2007. aastal sõlmitud lepingut, mille järgi kohustus krundi omanik investeerima enne 2012. aasta detsembrit 448 475 krooni ehk 28 662 eurot.
  2014. aasta alguseks oli lepingu järgi investeerimata summa 383 470 eurot. Linn saatis omanikule 38 347eurose trahvinõude. Trahv jäi maksmata ning Kuksov pakkus linnavalitsusele uue investeerimisplaani kuni 2018. aastani.
  2014 juunis vahetus krundil taas omanik – turu omaniku Alvel Ventures OÜ ostis Filipp Levada. Levada ja linn leppisid kokku, et 1. aprilliks 2015 esitatakse linnale läbivaatamiseks uus äriplaan ja uus investeerimisgraafik.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Andi Pleskovski: laopindade turul valitsevad uued trendid
Neil, kel on kiirelt sobivat laopinda tarvis, tasub kärme olla, kirjutab RE Kinnisvara partner Andi Pleskovski.
Neil, kel on kiirelt sobivat laopinda tarvis, tasub kärme olla, kirjutab RE Kinnisvara partner Andi Pleskovski.
Kohvi hind tõusis kümne aasta kõrgeima tasemeni
Kohvi hind on tõusnud kümne aasta kõrgeima tasemeni, ettevõtted ja kauplejad püüavad turult kätte saada kõike, mis võimalik. Aasta lõpus on nõudlus kasvanud ning tarneahelaga seotud probleemid piiravad pakkumist, vahendab Financial Times.
Kohvi hind on tõusnud kümne aasta kõrgeima tasemeni, ettevõtted ja kauplejad püüavad turult kätte saada kõike, mis võimalik. Aasta lõpus on nõudlus kasvanud ning tarneahelaga seotud probleemid piiravad pakkumist, vahendab Financial Times.
Elektri hind langeb homme tublisti Liive: hinnad võivad lähiajal jõuda 3000 euroni
Homme hakkab elektri hind langema, aga püsib varasemate nädalatega võrreldes jätkuvalt kõrgel tasemel, selgub Nord Pooli andmetest.
Homme hakkab elektri hind langema, aga püsib varasemate nädalatega võrreldes jätkuvalt kõrgel tasemel, selgub Nord Pooli andmetest.
Teenusedisainer hoiatab: klient keerab selja esimese negatiivse kasutajakogemuse peale
Vaid üksainus negatiivne kasutajakogemus võib rikkuda kliendi ja brändi vahelise suhte, selgus saatest „Lavajutud“.
Vaid üksainus negatiivne kasutajakogemus võib rikkuda kliendi ja brändi vahelise suhte, selgus saatest „Lavajutud“.