Kohtutäitur külastas Filipp Levada firmat

Aleksander Järv Loorendi territooriumile ei pääsenud.   Foto: Andres Haabu

Kui pankrotistunud metalliärimehe Viktor Levada poeg Filipp Levada ei maksa tema endisele äripartnerile Aleksander Järvele ära mitmesaja tuhande eurost võlga, võivad tema Levstali kaubamärgi all tegutsevad tootmishooned sundmüüki minna.

Täna kell kolm astus Jõelähtme vallas Linnuka teel asuva kahe massiivse ja valvuriga varustatud tootmishoone aia taha kohtutäituri abi Sergei Volf, et pääseda Levstali kaubamärgi all tegutseva metallitööstusettevõte Loorent ruumidesse. Volfi lasi valvur sisse, aga võlausaldajat Järve mitte. Ajakirjanikke samuti mitte, kuna talle ei antud selleks luba. 

Kohtutäituri abi ülesanne oli hinnata kinnisvara haldava firma Loo Propertiese varade väärtust. Loo Propertiesele on seatud hüpoteek Aleksander Järve kasuks. Järv andis kuus aastat tagasi laenu Levadaga seotud pankrotistunud metallitööstusfirmale Catmet, kui ta ise seal veel juht oli. Laenu tagamiseks seadis hüpoteegi kinnisvarafirmale Loo Properties, mis ehitas Catmeti jaoks tootmishooned. Tänaseks on Järve sõnul tiksunud tema nõue Catmeti vastu koos intressidega 250 000 euroni. 

Pärast pikki vaidlusi läbi kolme kohtuastme sai Järv lõpuks õigeksmõistva kohtuotsuse, et tema seatud hüpoteek on õiguspärane. Ja sellest tulenevalt tuligi kohtutäituri abi Järve esindava Legalia advokaadi Henrik Kirsimäe palvel täna hüpoteegi realiseerimise esimest etappi ehk varade hindamist ellu viima. 

Filipp Levada advokaat Siim Roode, kes ise ka kohapeal oli, keeldus hiljem kommentaarist. 

Mis juhtus?

Eelmise aasta sügisel kirjutas Äripäev, kuidas tüllipööramine metalliärimees Viktor Levadaga tõi tema poja Filippi parimale sõbrale Vladislav Stradomskile kaasa formaalselt talle kuuluva metalliettevõtte Catmet pankroti, ärikeelu ja hiigelvõla.

Emotsioonidest kantud konfliktis väitsid toona Filipp Levada ja Autorollo kohtuasjas kriminaalsüüdistuse all olev advokaat Siim Roode, et Jõelähtme vallas asunud metallitööstusettevõtte Catmet viisid nemad 2014. aastal pankrotti, et taastada kontroll ettevõtte ja neid petnud Levada variisiku Vladislav Stradomski üle.

Enne kui Catmet läks pankrotti, müüdi toimiv ettevõte 2013. aasta oktoobris toonase juhatuse liikme Dinis Fomini juhtimisel tervikuna, st koos töötajate, varade ja kohustustega Filipp Levada firmale Loorent OÜ ja tühjendati ettevõtte pangakontod. Seepeale esitasid endised Catmeti osanikud Vladislav Stradomski ja Aleksander Järv prokuratuurile taotluse algatada kriminaalasi Catmeti varatuks tegemise pärast. Prokuratuur alustaski 2014. aasta septembris kriminaalasja. Eelmise aasta lõpus jõuti kahtlustuse esitamiseni.

Keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo pidas mullu 15. detsembril kriminaalasjas kahtlustatavatena kinni kaks inimest. Äripäevale teadaolevalt on need ASi Catmet endine juhatuse liige Dinis Fomin ja nõukogu liige Filipp Levada. Politsei kuulas nad üle ja pärast esialgseid uurimistoiminguid nad vabastati.

„Neile esitati kahtlustus võlgnikust ettevõtte maksevõime olulises vähendamises ja usalduse kuritarvitamises, mille tagajärjel vähenes ettevõtte vara vähemalt 1,8 miljoni euro võrra,“ ütles menetlust juhtiv Põhja ringkonnaprokurör Katrin Mikenberg.

Taust

Catmeti lugu

27.08.2010 asutati Catmet OÜ. Põhitegevus oli metalltoodete tootmine ja metalli töötlemine. Kõige olulisema osa ettevõtte varast moodustasid metallitöötlemise pingid ja muud seadmed.

2011. a oli ettevõttel 45 töötajat ning bilansiline õiguste ja kohustuste kogumaht 2,2 miljonit eurot, millest 707 157 eurot moodustas omakapital. Käive oli 6,2 miljonit ja kasum veidi üle 700 000 euro.

2012. a oli ettevõttes 53 töötajat ning bilansiline õiguste ja kohustuste kogumaht 2,4 miljonit eurot, millest 948 499 eurot moodustas omakapital. Käive oli 5,5 miljonit ja kasum veidi üle 240 000 euro.

18.09.2013 kujundati osaühing ümber aktsiaseltsiks.

24.10.2013 seisuga oli Catmeti endine juhatus tühjendanud Catmeti pangakontod Swedbankis ja Krediidipangas ning need sulgenud.

Ettevõtte müügi eel oli võlgniku bilansiline õiguste ja kohustuste kogumaht umbes 3 miljonit eurot. 

24.10.2013 võõrandati Catmet ASi ja Loorent OÜ vahel sõlmitud ettevõtte müügilepingu alusel ettevõte tervikuna, v.a 1,2 miljonit eurot võlakohustusi. Loorent OÜ tasus üksnes 350 000 eurot. 

Loorent OÜ võttis ettevõtte omandamise tulemusel kogu ettevõtte varad üle ning tegutseb ettevõttega edukalt siiani.

Allikad: menetlusdokumendid, Aleksander Järve esindav Legalia advokaat Henrik Kirsimäe

Hetkel kuum