Eliisa Matsalu • 24. august 2015 kell 10:30

Nõgeseid vangi ei saadeta

Esiplaanil investor Arvo Nõges, tagaplaanil tema vend Aare Nõges. Vendi süüdistatakse turumanipulatsioonis.  Foto: Eiko Kink

Turumanipulatsioonis süüdistatavaid investoreid Aare ja Arvo Nõgest enam võimalik vanglakaristus ei kummita. Prokurör nõuab vaid rahalist karistust.

Täna esitasid prokurör Piret Paukštys ja investorite Aare ja Arvo Nõgeste kaitsjad Kristjan Nõges, Sandra Sepp ja Ott Lepmets kohtunikule süüdistuse ja kaitsekõned.

Kuna ei Aare ega Arvo Nõgest pole varem kriminaalkorras karistatud ja nende tehtud Skano aktsiate tehingutele ei järgnenud rasket tagajärge, nõuab prokurör Piret Paukštys vendadelt vaid rahalist karistust. Turumanipulatsioonis süüdimõistmisel nõuab prokurör Aare Nõgeselt karistuseks 6750 eurot ja tema ettevõttelt VIP Investilt 6000 eurot. Arvo Nõgeselt nõuab prokurör karistuseks 5200 eurot. Karistusseadustiku järgi võis Nõgeseid süüdimõistmisel oodata ka kuni kolme aasta pikkune vanglakaristus.

Karistused määratakse päevamäärade järgi. Aare Nõgeselt nõuab prokurör 250 päeva trahvi 27 euro suuruse päevamääraga, Arvo Nõgeselt aga 200 päeva päevamääraga 26 eurot.

Paukštyse sõnul tegid Aare ja Arvo Nõges Skano aktsiate ostu-müügitehinguid ilmselgelt aktsiate sulgemishinna tõstmise eesmärgil, et hoiduda Aare Nõgese pangalaenu tagatise likvideerimise ohust. Nimelt on Aare Nõgese ettevõttel VIP Invest väärtpaberite tagatisel võetud LHV pangast laen. Kuna pank oli ettevõttele andnud mitu likvideerimishoiatust, andis laenu päästa vaid Skano aktsiate hinnatõus.

Paukštys märkis täna kohtus, et Nõgeste kahjuks räägivad paljud asjaolud. Näiteks ei ostnud mitte ükski teine investor samadel päevadel Skano aktsiaid nii kõrge hinnaga kui Arvo Nõges. Prokuröri sõnul polnud Arvo Nõgesel ostmiseks ühtegi reaalselt põhjust. Samuti mängib Nõgeste vastu fakt, et tegu on vendadega. „Pealegi ei tehtud vaid ühte tehingut, mida võiks pidada juhuseks. Vennad tegid tehinguid korduvalt,“ ütles ta.

Kaitsja: riigi viga

Aare Nõgese kaitsja Kristjan Nõges ütles, et süüdistused on alusetud ja mõlemad vennad on käitunud kõikide seaduste järgi ning süüdistus on kokku pandud vaid juhuste kokkulangemisel. Kaitsja sõnul on prokuröril vaid kaks argumenti: Aare Nõges sai kunagi Arvo Nõgeselt laenu ja tegu on vendadega. Need pole aga Kristjan Nõgese sõnul piisavad argumendid.

Ta lisas, et Aare Nõgesele ei saa ette heita, et ta üritas pangalaenu tagatise likvideerimisest pääsemiseks aktsiatega tehinguid teha. „Kui tehingutest piisaks, siis oleks olnud patt aktsiaid mitte müüa ja seda tingimust ära kasutada,“ ütles ta. Kristjan Nõges märkis kaitsekõnes, et siinkohal saaks süüdistada vaid LHV panka, kes laenule sellised tingimused üldse määras.

„Nõgeste ostu-müügitehingud ei saatnud teistele turuosalistele mingit signaali. Pealegi jätkus turg pärast tehinguid samadel hindadel, mis ennegi,“ märkis kaitsja. Tema sõnul peab Nõgesed õigeks mõistma, kuna riik pole suutnud kümne aastaga välja töötada kindlat reeglistikku, mis määraks selgesõnaliselt ära, milline käitumine on turumanipulatsioon ja milline mitte.

Hetkel kuum