Raido Neemre • 26. august 2015 kell 18:44

Madal nafta hind ohustab Saudi-Araabiat

Foto: EPA

Naftarikaste riikide reservide, toornafta tootmise ja naftahinna mudeli kohaselt läheb Saudi-Araabia naftahindade madalseisu jätkudes pankrotti 28. augustil 2018. vahendab CNBC.

Mõistagi ei sisaldu prognoosis muudatused fiskaal- või majanduspoliitikas, kuid see näitab seda, kui oluline nafta hind ikkagi on ning miks soovivad Lähis-Ida stabiilsust väärtustavad ameeriklased näha naftahindade tõusu.

Kui naftaturu olukord ei parane, seisavad riigid järgnevatel aastatel silmitsi suure eelarve puudujäägiga ning kõrgenenud poliitilise volatiilsusega.

Väikesed, rikkad riigid nagu Katarr ja Kuveit omavad tõenäoliselt piisavalt sularaha varusid olukorra kontrollimiseks, kuid vaesemad OPEC-i liikmed nagu Liibüa, Iraak ja Nigeeria seisavad silmitsi potentsiaalselt plahvatusohtliku olukorraga.

Keskmisesse kategooriasse langeb Saudi-Araabia, mis on küll väga rikas, kuid sõltub valdavalt naftaturust. Ligi 90% riigi eksporditulust ja 80% valitsuse tulus tuleneb toornaftast.

Saudi Araabia jaoks on oluline, et nafta hind hakkaks taas kiiresti tõusma.

“Naftat toodetakse jätkuvalt liiga palju ning suurtootjad suruvad eksporti rekordtasemele, mistõttu tagasipööre tundub olevat üha ohustatud,” hoiatasid RBC Capital Markets’i teadlased.

Brenti toornafta hind kukkus sellel nädalal alla 43 dollarit, olles viimase 12 kuu jooksul kukkunud tervelt 57%.

Põlevkivi kaevandamise revolutioon Põhja-Ameerikas ja kahanev nõudlus Hiinas on naftahindade languse peamised süüdlased; samuti panustavad hindade langusse hoolimata nõudluse vähenemisest naftatoodangut mitte kärpinud Saudi-Araabia ja OPEC-i ja riigid.

Olukord Saudi-Araabias on muutunud nii hulluks, et riik pidi eelmisel aastal müüma 4 miljardi dollari väärtuses võlakirju, mis on suurim hulk viimase kaheksa aasta jooksul.

Samuti kavatsevad Saudi võimud Bloombergi andmetel kärpida kapitalimahte 102 miljardi dollari võrra.

 

 

Hetkel kuum