Äripäev • 1. oktoober 2015 kell 12:31

Volkswageni töötajad juba tunnevad diisliskandaali mõju

Volkswagen võltsis toksiliste heitmete tulemusi  Foto: epa

Volkswagen AG kontsernis töötavad 600 000 inimest hakkavad juba omal nahal tundma, mida tähendab ettevõttele ülemaailmsesse diisliskandaali sattumine, kirjutab Bloomberg.

Täna teatas VW tootmismahtude vähendamisest ühes oma suuremas tehases Salzgitteris ning Saksamaal uute töötajate värbamisplaani peatamisest kuni aasta lõpuni. Lisaks on hulk ajutisi kaastöölisi on teatanud, et ettevõte ei pikenda nendega enam lepingut.

Salzgitteri tehases, kus töötab 7000 inimest, lõpetab töö üks lisavahetus. Tehasest lastakse välja aastas 1,58 miljonit mootorit paljudele sõidukitele, alates Bugattidest ja lõpetades massitootmises Volkswagenitega.

Analüütikute hinnangul on oodata veelgi kulude kokkuhoiumeetmeid, ehkki eelmisel nädalal teatas ettevõte, et teeb kõik võimaliku tootmise efektiivistamiseks ning üritab mitte kaotada töökohti.

VW eraldas 6,5 miljardit eurot (7,25 miljardit dollarit) tagasikutsutud autode remondiks USAs. Seejuures võivad ettevõtte trahvid USAs ulatuda 7,4 miljardi dollarini, pakuvad analüütikud.

Saksa autotootja sattus maailma mitmes riigis uurimise alla nn „diisliskandaali“ tõttu, mis puhkes USAs, järgnesid Saksamaa, Prantsusmaa, Põhja-Euroopa riigid, Lõuna-Korea, India, Jaapan jt maad.

USA keskkonnakaitseamet avaldas möödunud nädalal, et Volkswagen on loonud diiselmootoritega sõidukitele Volkswagen Passat, Jetta, Golf, Põrnikas ning Audi A3 tarkvara, mis võltsis ametlike mõõtmiste ajal toksiliste heitmete tulemusi. Volkswagen oli sunnitud seepeale tunnistama, et kasutas oma sõidukites tarkvara, mis võltsib heitmete eraldamise tulemusi ning et programm on paigaldatud 11 miljonisse autosse kogu maailmas.

Sest peale on seatud kahtluse alla ka teiste autotootjate diiselmootorite vastavus tegelikkusele.

Volkswageni juht Martin Winterkorn pani seoses skandaaliga ameti maha.

Hetkel kuum