Alyona Stadnik • 15. oktoober 2015 kell 5:45

Silvano tütar kisti pesutülli

Lauma pesu müünud Korsett Kaubandus on sulgenud seitse poodi, milles üks asub Tallinnas Kristiine keskuses.  Foto: Andres Haabu

Üheksas Eesti poes Lauma pesu müünud Hardi Rasmanni ettevõte Korsett Kaubandus on seitse poodi kinni pannud. Tõenäoliselt on põhjuseks konflikt Silvano tütarettevõttega Lauma Lingerie, mis ähvardab Rasmanni kriminaaluurimise alustamisega.

Eelmisel nädalal otsustas Tallinna ringkonnakohus, et Korsett Kaubandus on pankrotis, sest võlgniku maksujõuetus ei ole ajutine. Pankrotihalduri aruande kohaselt on ettevõttel võlgasid 167 923 eurot, sellest Laumale võlgneb Rasmanni ettevõte 61 114 eurot.

Kolm aastat tagasi sõlmisid Lauma Lingerie ja Korsett Kaubandus lepingu, mille kohaselt hakkas Korsett Kaubandus müüma Lauma toooteid Eestis üheksas kaupluses. Möödunud aasta septembris pikendati lepingut veel kaheks aastaks. Mõni kuu hiljem tekkisid aga koostöös esimesed mõrad. Detsembris hakkas Korsett Kaubandus saatma Laumale taotlusi maksetähtaegade pikendamiseks, kuid jättis uued tähtajad täitmata ning vastupidiselt Lauma ootustele asus hoopis Lauma kauplusi sulgema.

Kevadel katkes Lauma juhtide kannatus nad teatasid lepingu erakorralisest ülesütlemisest, esitasid pankrotihoiatuse ning lõpuks viisid kohtusse ka pankrotiavalduse. Augustis kuulutas maakohus välja Korsett Kaubanduse pankroti. Rasmann sellega ei leppinud ja Lauma pesu müünud ettevõtja üritas oma maksevõimet tõestada teises kohtuastmes, kuid jäi ka seal kaotajaks.

Korsett Kaubandus

Ettevõtte põhitegevus on pesutoodete hulgimüügiga seonduv vahendustegevus.

Lauma Lingerie

AS Silvano Fashion Groupi Lätis asuv tütarfirma.

Toodab naistepesu.

Kauplused asuvad Eestis, Latis, Leedus, Venemaal, Ukrainas, Saudi-Araabias, Albaanias, Ugandas ja Mongoolias.

Võlga ei talu

Silvano Fashion Groupi juhi Märt Meeritsa sõnul ei tolereeri börsifirma neile võlgu jäämist ega lepingute rikkumist, sõltumata sellest, kui suure võlaga on tegemist. „Ja kui sellega kaasnevad ka kuriteole viitavad teod, siis nõuab Silvano ilma igasuguste kompromissita asja täie karmusega menetlemist,“ sõnas Meerits.

Vaatamata teises astmes saadud kohtukaotusele pole Rasmann nõus väitega, et tema ettevõte on maksevõimetu. "Ettevõttel ei ole makseraskusi. Käib aktiivne kohustuste täitmine ja oleme ka Laumale pakkunud välja võimaluse, kuidas nende ees olevaid kohustusi täita. Lauma on aga meie ettepanekute vastuvõtmisega meile teadmata põhjusel viivitanud," rääkis Rasmann.

Lauma soovib Korsett Kaubanduselt saada tagasi neile müügiks antud kaupa ja nelja kaupluse sisustust ning ettevõtte juhtide sõnul oli Rasmann üleandmisega ka nõus. Kui aga sooviti täpsustada üleandmise asjaolusid, otsustas Rasmann lennata Mehhikosse puhkusele.

Lauma Lingeried kohtus esindav advokaat Enno Herigson ütles, et Lauma Lingerie on käitunud mõistlikult ja isegi sõbralikult, kuid võlgniku juhatuse liige ei ole teinud mitte midagi olukorra lahendamiseks. „Selle asemel saadab ta vastuolulisi ja ebaselgeid sõnumeid - kord soovib kaupa viivitamatult üle anda, siis kaob nädalateks ja laseb oma advokaadil teatada, et puhkab Mehhikos.“ Seetõttu kahtlustab Lauma, et Korsett Kaubandusel polegi enam kaupa, mida tagastada, vaid see on ammu maha müüdud. „Paratamatult jääb mulje, et selle loo kõik tahud peab välja selgitama kriminaaluurimine," lisas Herigson.

Ebaseaduslik nõudmine

Võlausaldajatele kirjalikult esitatud vastuväidetes teatas aga Rasmann, et Lauma on oma käitumisega, sh kauba tagastamise ettepanekust keeldumisega (kauba väärtus 40 104 eurot) ise tekitanud olukorra, kus võlausaldaja nõue ei ole pankrotiseaduse mõttes selge. Võlg on aga Rasmanni sõnul tasumata seetõttu, et Lauma on esitanud ebaseaduslikke nõudmisi.

12.05.2015 Lauma esitas avalduse pankroti väljakuulutamiseks.

09.06.2015 nimetas kohus ajutiseks pankrotihalduriks Andres Tootsmani.

07.08.2015 rahuldas maakohus pankrotiavalduse ja kuulutas välja Korsett Kaubanduse pankroti ning nimetas pankrotihalduriks Andres Tootsmani.

24.08.2015 esitas Korsett Kaubandus maakohtu määruse peale määruskaebuse, milles palus määrus tühistada ja jätta võlgniku pankrot välja kuulutamata või saata asi tagasi lahendamiseks maakohtule võlgniku poolt menetluse kestel esitatud vastuväidete lahendamiseks võlausaldaja nõuete ebaselguse ja sissenõutavuse tõttu.

07.10.2015 Tallinna ringkonnakohus kuulutas välja Korsett Kaubandus OÜ pankroti.

Korsett Kaubanduse pankrotihaldur Andres Tootsman aga Rasmanni arvamust ei jaga. Ta jõudis järeldusele, et Korsett Kaubandus OÜ on rikkunud Lauma Lingeriega sõlmitud lepingut. Halduri väitel loovutas Korsett Kaubanduse juht ja omanik Rasmann ettevõtte käes olnud kauba endaga seotud teisele äriühingule, mis kannab nime Korsett OÜ.

Pankrotihalduri aruandest selgub, et ei saa välistada ka kuriteo tunnustega tegu või rasket juhtimisviga, sest makseraskuste tekkimisel andis Rasmann endaga seotud teisele äriühingule sisuliselt tasuta üle Korsett Kaubanduse käsutuses olnud varad.

Rasmann ütles Äripäevale, et ta ei ole Korsett Kaubanduse kaupa oma teisele ettevõttele loovutanud ning kaupluste sulgemise põhjus on olnud see, et need tegutsesid kahjumlikult.

Korsett Kaubandusel oli üheksa kauplust, mis kandsid Lauma Lingerie kaubamärki. Neist seitse on Silvano andnud juba uuele ettevõttele. Korsett Kaubandusel on alles kaks pesupoodi, millest üks tegutseb Viljandis ja teine Kuressaares. Viljandi kaupluse loodab Lauma lähiajal anda üle teisele edasimüüjale.

Märt Meeritsa sõnul ei ole Korsett Kaubandusse kinni jäänud raha Silvano jaoks suur kaotus. „Asi on põhimõtteline ja ka väikeste summade sissenõudmise puhul tegeleme probleemidega seadusest tulenevate võimaluste piires,“ lisas Meerits.

Konfliktne pesuäri

Tüli Silvano tütarfirmaga ei ole Hardi Rasmanni nimega seotud esimene konflikt pesuäris.

Äripäev kirjutas 2011. aastal Rasmann tülist oma ämma Epp Lehtlaga. Lauma pesu edasimüüja oli Lehtla ettevõte Gusto AS, mis sattus raskustesse ja tekkisid võlad. Seejärel otsustas Rasmann hakata Lauma pesu müüma oma ettevõtte Korsett Kaubandus OÜ alt, mis aga sel aastal omakorda makseraskustesse sattus. Nüüd tegutseb Rasmann edasi firmaga Korsett OÜ, lisaks on ta ka moeajakirja Iluguru vastutav väljaandja.

Äripäevale on öeldud, et Silvanoga konflikti sattunud Hardi Rasmann ei soovi pesuärist lahkuda ning üritab edasi teha koostööd Läti tootjaga New Rosme, mis kuulub Rootsi Svegmarkile. New Rosme on üks juhtivaid korsetitootjaid Balti turul. Läti ettevõttest öeldi aga Äripäevale, et nemad ei tunne Hardi Rasmannit ja koostööplaane temaga ei ole.

Rasmann on aga ka ise olnud võlausaldaja rollis. 2009. aastal oli ETV saate „Pealtnägija“ eetris lugu Saaremaa noormehest Hendrik Koppelist, kes oli toona noorim isikliku pankroti läbi teinud inimene Eestis. Koppel meelitas ilusa jutuga LHV kliente raha investeerima. Üks Koppeli konksu otsa sattunu oli ka Rasmann, kes kaotas Koppeli skeemis ligi kolm miljonit krooni.

 

 

Hetkel kuum