Eliisa Matsalu • 20. oktoober 2015 kell 10:00

Nõgesed mõisteti süüdi

Investorid Aare ja Arvo Nõges (paremal) mõisteti turumanipulatsioonis süüdi.  Foto: Andres Haabu

Harju maakohus mõistis täna investoritest vennad Arvo ja Aare Nõgese turumanipulatsioonis süüdi.

Arvo Nõges

Tuntud erainvestor, kes on kolm korda võitnud Äripäeva koostatud investorite TOPi. Tema ettevõttele kuuluvate Tallinna börsifirmade aktsiate väärtus ulatub kokku üle 1,2 miljoni euro. Nõgese ettevõttel Gamma Holding Investment OÜ on Arco Vara, Tallinki ja Skano (endine Viisnurk) aktsiaid. Nõgese firma on praegu Arco Vara suuruselt kolmas aktsionär ning Skanos on ta suuruselt kuues.

Kohus otsustas, et Nõgesed tegutsesid kambas ja panid toime kavatsetud kuriteo, leppides kokku Skano aktsiate ostu-müügitehingus turuväärtusest kõrgema hinnaga ja ajades sedasi tehislikult Skano aktsia väärtuse üles.

Kohus leidis, et Aare Nõgesel oli kuriteos suurem osa täita, mistõttu määrati talle rangem karistus. Karistuse määramisel mängis rolli ka see, et finantsinspektsioon oli 2008. aastal Aare Nõgest hoiatanud samalaadsete tehingute tegemise ebaseaduslikkuses. Aare Nõgesele määrati karistuseks 6750 eurot, Arvo Nõgesele 5200 eurot ja Aare Nõgese ettevõttele VIP Invest 6000 eurot. Karistustele lisanduvad menetlustoimingute kulutused.

Arvo Nõges ütles pärast kohtuotsuse kuulmist, et süüdimõistmine tuli talle suure üllatusena. „Olen šokeeritud,“ ütles ta. Kohtuotsuse kavatseb ta kindlasti edasi kaevata. „Muud võimalust siin pole,“ ütles ta. Nii Arvo kui ka Aare Nõgese arvates sai kohtunik asjadest valesti aru, sest nemad pole aktsiatega tehinguid tehes midagi eelnevalt kokku leppinud.

„See on nagu mingi teine reaalsus praegu, ei saagi aru, mis just juhtus,“ kommenteeris karmima karistuse saanud Aare Nõges. Tema sõnul ei olegi turul muud võimalust, kui turuhinnaga tehinguid teha. „Ei ole nii, et kuskil öösel aia taga teed aktsiatega salaja tehinguid. Kõik käib päeva ajal, turuhinnaga,“ rääkis ta. „Ja siis 21. sajandil mõistetakse sellises asjas süüdi. Ma saan aru, kui seda tehtaks kuskil Põhja-Koreas, aga siin… No ma ei tea.“

Põhjuseks tagatisest ilmajäämise hirm

Kohtuasi sai alguse sel suvel, kui Aare ja Arvo Nõgest süüdistati Skano aktsiatega ostu-müügitehingute tegemises ilmselge eesmärgiga tõsta aktsiate sulgemishinda. Süüdistuse järgi pani VIP Investi omanik Aare Nõges eelmise aasta märtsis vahetult enne börsi sulgemist Skano aktsiad turuhinnast kõrgema hinnaga müüki ja Gamma Holding OÜ omanik Arvo Nõges ostis need kohe ära. Selle tulemusena tõusis aktsia sulgemishind, mis omakorda tõstis Aare Nõgese aktsiaportfelli väärtust. Seda tehti selleks, et hoiduda tema pangalaenu tagatise likvideerimise ohust. Nimelt on Aare Nõgese ettevõttel VIP Invest väärtpaberite tagatisel võetud LHV pangast laen. Kuna pank oli ettevõttele andnud mitu likvideerimishoiatust, andis laenu päästa vaid Skano aktsiate hinnatõus.

Aare Nõgese kaitsja Kristjan Nõges advokaadibüroost Lepmets & Nõges on varem öelnud, et süüdistused on alusetud ja kokku pandud vaid juhuste kokkulangemisel. Kaitsja sõnul on prokuröril vaid kaks argumenti: Aare Nõges sai kunagi Arvo Nõgeselt laenu ja tegu on vendadega. Need pole aga Kristjan Nõgese hinnangul piisavad argumendid.

Kristjan Nõges märkis, et Aare Nõgesele ei saa ette heita, et ta üritas pangalaenu tagatise likvideerimisest pääsemiseks aktsiatega tehinguid teha. „Kui tehingutest piisaks, siis oleks olnud patt aktsiaid mitte müüa ja seda tingimust ära kasutada,“ ütles ta, lisades, et siinkohal saaks süüdistada vaid LHV panka, kes laenule sellised tingimused üldse määras.

Aare ja Arvo Nõges Liivalaia kohtumajas otsust kuulamas.  Foto: Andres Haabu
Hetkel kuum