Marta Jaakson • 27. oktoober 2015 kell 4:00

Toomas Kivimägi: dubleerimine pole ratsionaalne

Majanduskomisjoni esimees Toomas Kivimägi sõnul saadetakse kiri komisjoni ettepanekute kaalumiseks valitsusele sel nädalal.  Foto: Erik Prozes

Riigikogu majanduskomisjoni esimehe Toomas Kivimäe sõnul pole dubleerimine ratsionaalne, ning seetõttu tuleb osa Arengufondi tegevusi jaotada EASi ja KredExi vahel.

Riigikogu majanduskomisjon teeb sisuliselt kaks otsust - esimene otsus puudutab seda, et riigikogu fraktsioonid ja valitsus kaaluksid Arengufondi investeerimisportfelli üleandmist KredExile ja Startup Estonia üleandmist EASile ning teine otsus käib seiretegevuse kohta.

„Siin peab ka riigikogu endale tuhka pähe raputama, sest kogu Arengufondi aja jooksul pole nad tellinud mitte ühtegi seiret,“ nentis ta.

Investeerimisportfelli all peab komisjon silmas ka Smartcapi, mida on soovitud erakätesse viia. Kivimägi märkis, et kuigi otsus on siiani jõus, palus Kivimägi Arengufondi nõukogu liikmetel Maris Lauril ja Urve Palol hinnata ja kaaluda, kas see on kõige parem otsus. „Hetkel pole see protsess pöördumatu. Minu ettepanek on anda kogu Smartcap ja investeerimisportfell üle KredExile,“ ütles Kivimägi. Ta lisas, et riik soovib siiski mingil hetkel investeeringutest väljuda. Kahest osalusest on juba ka edukalt väljutud, ent neli investeeringut on samas ka ebaõnnestunud.

Selles, et viia Arengufondi alt investeerimisportfell välja, on Kivimäe sõnul üksmeel. Küll aga puudub konsensus ärikiirenditesse investeerimisel. Kivimägi näeb, et ka see tegevus tuleks viia KredExi või EASi alla.

Startup Estonia oli Kivimäe sõnul abielulahutuse vormis EASi alt ära viidud ning kuna paljud asjad jäid tema sõnul jätkuvalt EASi juurde, siis oleks parim lahendus abielulahutus tühistada.

Kolmas valdkond on Kivimäe sõnul arengukavad, mida Arengufond on teinud. Komisjoni hinnangul võiksid arengukavad olla pigem ministeeriumide ülesanne. Küll aga märkis Kivimäe, et Eesti riigi kui terviku arengukava või stsenaariume ei ole tehtud ning sellega võiks ja peaks tegelema. Sellega võikski Arengufond tegeleda. Kivimäe sõnul on tähtis, et Arengufondist ei saaks nn vahenduskeskus. „Oluline on, et sinna alla mingi kompetents tekiks,“ ütles ta.

Hetkel kuum