Sirje Rank • 7. detsember 2015 kell 14:30

Värske nobelist ei taha Trumpi USA presidendiks

Angus Deaton  Foto: EPA

Angus Deaton, kes pälvis tänavu Rootsi keskpanga asutatud majanduspreemia Alfred Nobeli mälestuseks, seletab miljardär Donald Trumpi ootamatut populaarsust USA presidendivalimiste kampaanias oma uurimisala – süveneva ebavõrdsusega.

„Ma ei arva, et see oleks suurepärane mõte, kui Donald Trumpist saaks USA president,“ ütles Deaton Stockholmis agentuurile Bloomberg, olles saabunud preemiat vastu võtma.

70aastane Princetoni ülikooli professor, kes pälvis preemia tarbimise, vaesuse ja sotsiaalsüsteemide uurimise eest, seletab Trumpi ja teiste äärmuspoliitikute edu valijate pettumusega peavoolu poliitikutes, kes on lasknud ebavõrdsusel kogu maailmas ohtlikult kasvada.

„Kui inimesed, kellel on tohutus koguses raha, kasutavad seda poliitika ostmiseks või kui kasvav ebavõrdsus tähendab, et ühiskonnas on väga vihane vähemus, kes tunneb end ilma jäänuna ja hääletab inimeste poolt nagu Trump, toetab fašistlikke parteisid või ükskõik keda, siis ma arvan, on tulevik tõepoolest ohus,“ ütles ta. „See on viis, kuidas kasvav ebavõrdsus võib väga laias laastus kõigi heaolu ohustada.“

USA vabariiklaste presidendikandidaati rebimises on Donald Trump CNNi novembri lõpus korraldatud arvamusküsitluse järgi 36%ga liider. Järgneb Ben Carson 14%ga. Trumpi asetavad esikohale ka kõik teised olulisemad arvamusküsitlused.

Euroopas on sama oht, kuna pagulaskriis on piirkonna ressursid väga suure surve alla seadnud. Selline olukord on loonud poliitikas võimaluse poliitilise spektri äärtelt igasugustel hulludel esile kerkida, ütles Deaton.  

Kasvav ebavõrdsus on Deatoni sõnul väga suur ohuallikas, ehkki mitte kõik, mis sissetulekutes erinevusi tekitab, pole tingimata halb. Teema on keerulisem.

Hetkel kuum