9. veebruar 2016
Jaga lugu:

IT-teadlane: maksuametiga koos olen juba andmemaailma muutnud

Dan Bogdanov (vasakult esimene)  Foto: Raigo Pajula (presidendi kantselei)

Äsja president Toomas Hendrik Ilveselt noore IT-teadlase eripreemia saanud Dan Bogdanov ütles ITuudised.ee teemaveebile, et on tänaseks juba koos Eesti maksuametiga teinud maailma mõistes enneolematuid pilootrakendusi.

Konverents toimub 8. märtsil Viru hotellis.

Esinevad Levira tegevjuht Mart Einpalu, Cybernetica turundusjuht Siret Schutting, Sertifitseerimiskeskuse juhatuse liige Kalev Pihl, Eesti Vabariigi IT-arhitekt Andres Kütt, Microsofti Balti regiooni juht Rain Laane, Sharemindi looja ja värskelt presidendilt noore IT-teadlase eripreemia saanud Dan Bogdanov jpt.

Soodushind konverentsile kehtib veel vaid täna, 9. veebruaril.

Osalemissoov palun saata aali@ituudised.ee või helista 5053172

"Minu unistus on, et riigi või firma juht saaks hommikul küsida küsimuse oma valitsemisala kohta ning õhtuks oleks tal andmete analüüsile tuginev vastus käes," ütles Bogdanov. Tema sõnul ei ole usalduse või andmekaitse piirangute tõttu see täna veel võimalik, aga aastatepikkusest teadustööst välja kasvanud Sharemindiga võib see saada reaalsuseks," kommenteeris Bogdanov.

Bogdanovi eesmärk on Sharemind kindlasti viia välismaale, sest tänase kogemuse põhjal oleme Eestis teinud maailma mõistes enneolematuid pilootrakendusi koostöös maksuametiga. Ta loodab, et see koostöö aitab tagada tõsiseltvõetavust välismaal ja miks mitte tänu sellele koostööle ei võiks järgmine klient olla Soome maksuamet. 

"Sharemindi tehnoloogial ei ole geograafilisi piiranguid - tegelikult oleks üks rakendus just näiteks Euroopa-üleste maksuandmete analüüs, sealjuures säilitades inimeste privaatsust," lisas Bogdanov. 

ITuudised.ee küsimusele, milliseid pilootrakendusi on juba koostöös maksuametiga valminud, vastas Bogdanov, et Sharemind loob võimaluse konfidentsiaalsete andmete analüüsiks. Esimene selline uuring viidi Eestis läbi 2015. aastal IT-tudengite õppeedukuse ja töötamise seoste uurimiseks. Uuringu läbiviimiseks kasutati haridusministeeriumi ning maksuameti registrite andmeid. "See on väike esimene samm teekonnal, mis võimaldab oluliselt muuta viisi, kuidas täna ühiskonnale olulisi otsuseid tehakse - kogu maailmas," kommenteeris Bogdanov. Sharemindi meetodist pikemalt räägib Dan Bogdanov ka Cybernetica ASi ja ITuudised.ee korraldatud Pilvekonverentsil 8. märtsil. Konverentsile registreeruda saab SIIN  

IT-teadlase eripreemia pälvinud Dan Bogdnov on Cybernetica AS teadus-arendusprojektide juht, andmetöötlussüsteemi Sharemind looja, arendaja ja rakendaja. Bogdanovi magistritöös "Kuidas teha turvaliselt arvutusi ühissalastatud andmetega?"esitleti esimest korda turvaliste ühisarvutuste platvormi Sharemind, mille edasiarendus on olnud Bogdanovi kogu järgneva teadlase- ja inseneritee sisuks. Turvalised ühisarvutused on krüptograafiline tehnoloogia, mis lubab üksteist mitteusaldavatel osapooltel analüüsida üksteise privaatseid andmeid, nii et ei andmed ega ka arvutuste vahetulemused mitte kellelegi ei lekiks; ainult lõpptulemus saab teatavaks neile osapooltele, kellele see analüüsiplaani kohaselt saama pidi. Turvalised ühisarvutused on üks peamisi meetodeid hajussüsteemide, sealhulgas pilvearvutuste privaatsusgarantiide tõstmiseks. Sharemindi platvorm on Bogdanovi panus turvaliste ühisarvutuste valdkonda. Bogdanovi doktoriõppe põhitulemuseks oli tarkvaraplatvorm privaatsust säilitavate arvutuste teostamiseks, mida sai juba toona kasutada reaaleluliste probleemide lahendamiseks. Järgnenud aastate jooksul on antud süsteemi oluliselt edasi arendatud ning tänaseks on seljataga mitmed edukad arendused.

Skype Eesti toetusel sai tänavu esmakordselt üle antud noore IT-teadlase preemia. "Asutasime koos presidendi kultuurirahastuga noore IT-teadlase preemia, et Eesti noorte teadlaste teadmistejanu, suurelt mõtlemine ja uurimustöösse pühendumine saaks vajaliku toetuse,” sõnas Skype Eesti juht Andrus Järg. 

Autor: Aali Lilleorg, Ituudised.ee toimetaja

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum