Paide linna poliitika tiirleb endise abilinnapea ümber

22. veebruar 2016, 07:45
Paide linnavolikogu esimees Peeter Saldre (vasakul) ja volikogu aseesimees Janno Lehemets
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160222/NEWS/160219600/AR/0/Peeter-Saldre-(vasakul)-ja-Janno-Lehemets.jpg
Ainult tellijale

Aasta pärast seda, kui Paide linnas vahetus võim tollase abilinnapea Janno Lehemetsa ärikeelu ja võlgade avalikuks tuleku järel, on Lehemets volikogusse naasnud ja seal uue võimuliidu kaalukeeleks kujunenud ning tema tegemised on endiselt esiplaanil.

Nii võttis volikogu revisjonikomisjon luubi alla volikogu aseesimehe Lehemetsa ametisse saamise linnale kuuluvas sihtasutuses Paide Haldus ning tema juhitud Paide turu ehitamise projekti asjaolud.

„Minul, kui ehitusäris juba 30 aastat tegutsejal, tekib küsimus, miks peab nii pisikese projekti, nagu seda oli Paide turg, jaoks tööle võtma projektijuhi,“ küsis revisjonikomisjoni esimees, IRLi kuuluv Viktor Kasak. „Talle tekitati koalitsiooni poolt sissetulek. Fakt on ka see, et turu ehitamisel oli suur materjali ülekulu,“ märkis Kasak.

Samuti leidis revisjonikomisjon, et Paide Halduse nõukogu on rikkunud sihtasutuse põhikirja, kinnitades Lehemetsa teiseks juhatuse liikmeks olemasoleva juhatuse volituste kehtivuse ajal. Seetõttu tehakse kahes revisjoniaktis Paide Halduse nõukogule ettepanek vabastada Lehemets juhatuse liikme kohalt.

Lehemets leidis, et pärast möödunud aastast opositsiooni jäämist on IRL võtnud Paides eesmärgi süsteemselt ajakirjanduse vahendusel poliitilistele oponentidele varju heita. Kuna revisjonikomisjonis on opositsioonil ühehääleline ülekaal, siis on tema hinnangul kiirkorras vormistatud kaks juriidiliselt nõrkade otsustega revisjoniakti.

Linnavalitsusest volikokku

Eelmise aasta jaanuaris kirjutas Äripäev pankrotis oleva reformierakondlase Lehemetsa transpordiäridest maha jäänud võlgadest ja sellest, kuidas võlgades ettevõtted on läinud tankistide kätte. Samuti oli pankrotihalduri avalduse alusel algatatud tema tegevuse uurimiseks kriminaalasi. Lehemets loobus seejärel riigikogusse kandideerimast ning astus ka erakonnast välja.

Abilinnapea kohast ilma jäänuna läks ta aga linnavolikogusse ja asus koostööle sotsidest ja keskerakondlastest koosneva opositsiooniga ning tema hääl aitas kukutada IRLi ja Reformierakonna koalitsiooni. 

Paide linnale juba tavapäraselt vahetas uus võim kohe välja linnale kuuluvate sihtasutuste nõukogud. Uue nõukogu sai ka sihtasutus Paide Haldus ning kohe otsustati tuua sihtasutusele juurde teine juhatuse liige. Kokku kandideeris sellele kohale kolm inimest, üks neist Lehemets. Siis oli aga Lehemetsal veel ärikeeld. Nõukogu pani konkursile pidurid peale ning Lehemetsast sai Paide turu ehituse projektijuht. Tollane sihtasutuse juhatuse liige Andrus Tull meenutas, kuidas nõukogu seadis ta fakti ette, et Lehemets peab selle töökoha saama.

Suvel esitas Lehemets enda pankrotimenetluses kompromissettepaneku, mille järgi maksab ta võlausaldajatele viie aasta jooksul igakuiste maksetena kokku 30 protsenti põhinõuetest. Intressid jääksid võlausaldajatel sel juhul saamata. Ilma Lehemetsa abikaasa ning äripartneri Kristo Valge venna nõueteta oli võlgade suurus 200 000 euro ringis. Kompromiss sõlmitigi ning Lehemets pääses ärikeelust.

Seejärel määras Paide Halduse nõukogu Lehemetsa juhatuse liikmeks. Teisi juhatuse liikme konkursil osalejaid ei kutsutud isegi vestlustele.

Kahtlane vahetus

Kui revisjonikomisjon teatas eelmise aasta lõpul huvist Paide Halduse vastu, siis ei läinudki palju aega mööda, kui 2007. aastast juhatuses olnud Tull sai sule sappa. Teemale lisab aga vunki juurde see, et Tull on samuti volikogu liige ning on revisjonikomisjoni esimehe Kasaku erakonnakaaslane IRLis. „Mina tööl poliitikaga ei tegelenud,“ lausus Tull.

Paide Halduse keskerakondlasest nõukogu liige ning Paide linnavolikogu esimees Peeter Saldre märkis, et Tulli vabastamise põhjused olid suhtlemisprobleemid ning tööga seotud apsakad. „Ilmselt oli ta endale liiga palju ülesandeid võtnud ja siis jäi midagi tegemata. Kulminatsiooniks sai Paide Ühisgümnaasiumi voolukatkestus,“ lisas ta.

Kas Lehemetsale tekitati Paide Halduses töökoht, kuna tema häälel püsib praegune koalitsioon? „Noh… seda võite võtta, kuidas tahate. Lehemets oli varem abilinnapea, ta on avara silmaringiga tegus inimene ja teda oli lihtsalt sinna vaja. Ta osales konkursil ja nii ta sinna sai. Aga eks võib arvata, mida sellest arvatakse. Samas, miks mitte kasutada ära inimesi, kes on olemas selleks puhuks,“ kiitis Saldre vastuseks.

Lehemetsa osalusega Transvel Grupi pankrotihalduri avalduse põhjal algatas Põhja ringkonnaprokuratuur 2014. aasta oktoobris kriminaalmenetluse, selgitamaks välja asjaolud omastamise, maksejõuetuse põhjustamise ja raamatupidamise kohustuse rikkumise tunnustel. Eeluurimist korraldab keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo. Nagu majanduskuritegude uurimisega kipub tihti olema, venivad need ning poolteist aastat pärast kriminaalasja algatamist ei ole endiselt kellelegi kahtlustust esitatud.

Küll maksab Lehemets igakuiselt korralikult võlausaldajatele tagasi kompromissiga võetud kohustust.

Lehemets: mõistan IRLi poliitilist pettumust 

Paide endine abilinnapea ja praegune linnavolikogu esimees peab talle esitatud süüdistusi poliitilistes mahhinatsioonides absurdseteks ning leiab, et sai sihtasutuse juhiks ausal teel.

Peale linnvolikogu töö ka sihtasutuse Paide Haldus juhatusse kuuluv Janno Lehemets ütles intervjuus Äripäevale, et materjali ülekulu süüdistus Paide turu ehitamisel on häbematu vale ning revisjoniaktide taga on IRLi sepitsused.

Revisjoniaktis heidetakse teile ette ehitusmaterjalide väga suurt ülekulu ning revisjonikomisjoni hinnangul ei ole te lähtunud oma tegevuses Paide turu ehitamisel sihtasutuse majanduslikest huvidest ja varade kasutamise sihipärasusest.

Tegemist on häbematu valega. Neid fakte on nii väikese objekti puhul väga lihtne kontrollida. Olen kõigile komisjoni esimehe süüdistavas toonis esitatud küsimustele andnud selged vastused ja arvutused, kuid neid pole revideerimisaktis kajastatud. Miks võttis revisjonikomisjoni esimees turu kioskite fassaadiplaatide kulu kohta kaks eksperthinnangut protsendiliste arvutustega, mitte ei läinud kohale ja lugenud üle, kas seinas olev plaatide arv vastab sisseostetud plaatide arvule?

Kuidas te kommenteerite revisjoniaktides Paide Halduse nõukogule tehtud ettepanekuid teie vabastamiseks juhatuse liikme kohalt?

See on ainuke loogiline eesmärk, kuhu sooviti nende aktide koostamisega jõuda. Osaliselt mõistan IRLi poliitilist pettumust Paide turu valmimisel. Avapäeval kogunenud rahvamass näitas selle objekti poliitilist kaalukust. Selle valmimist on lubatud Paides 20 aasta jooksul kõigil valimistel. 2013. aasta valimistel oli turu ehitamise lubadus Janno Lehemetsa suurel kampaaniaplakatil. Nüüd on turg Paides valmis.

Mida ütlete neile, kelle väitel saite töökoha Paide Halduses selle eest, et olete volikogus oma häälega kaalukeel opositsiooni ja koalitsiooni vahel?

Valimiskampaania ajal rõhutasin skeptilistele linnakodanikele, et pean oma lubadust ja turg peab valmis saama. Abilinnapeana seisin selle eest, et eelarves eraldatakse raha turu ehitamiseks. Samuti tõime sellesse projekti riigi toetust summas 9500 eurot. Minu juhitud arendusosakond töötas välja turu kontseptsiooni ning andis lähteandmed projekteerimiseks.

Abilinnapea kohalt tagasiastumise järel oli mul selge soov osaleda turu projekti elluviimise juures. SA Paide Haldus juhatuse liikme kohale korraldati konkurss (esimest korda Paide Halduse ajaloos!), kuhu tuli kandideerima kolm inimest. Sihtasutus tegeleb linna kinnisvara haldamise, sööklates toitlustamise ja objektide koristamisega. Olen eraettevõtluses kinnisvara haldamisega tegelenud alates 2003. aastast ning enne abilinnapeaks saamist tegelenud toitlustusettevõtete juhtimisega aastatel 2006-2013. Teistel kandidaatidel selline kogemuste komplekt puudus.

Samuti heidetakse teile ette, et nüüd maksavad Paide linnaelanikud SA Paide Halduse kaudu Lehemetsa võlgu.

Absurdne väide, millel ei ole otsest ega kaudset seost reaalsusega. Ebaõnnestusin transpordiäris. Loobusin raskustes ettevõtetest. Pankrotistusin tulenevalt ettevõtetele antud käendustest. Ütlesin pankrotistumise järel Äripäevale, et kirjutan kunagi oma seiklustest ettevõtluses raamatu. Olen seda meelt jätkuvalt, kuigi antud juhtumist saab kokku vaid ühe peatüki. Ülejäänud materjal jääb tuleviku kanda.

Antud peatüki lühikokkuvõte on selline. Tunnistan oma tehtud vigu. Sidusin ennast valdkonnaga, mis polnud mulle südamelähedane. Raskustesse sattumisel oleksin ise pidanud andma sisse pankrotiavalduse ja pakkuma kohe võlausaldajatele lahendusi olukorrast väljumiseks. Asja hea külg on see, et minu peamised võlausaldajad on mõistlikud ja koostööaltid inimesed, kellega töötasime välja plaani olukorra lahendamiseks ning tegutseme sellekohaselt alates eelmise aasta kevadest. 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. February 2016, 07:15

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing