Mari Mets • 10. märts 2016 kell 7:36

Henry Kallase kohtuistung kuulutati kinniseks

Henry Kallase kohtuistung kuulutati kinniseks.  Foto: Tiit Blaat, Ekspress Meedia

Täna Tallinnas kohtu ette ilmuma pidanud maksupettuses süüdistatav Lambo-mehena tuntud ärimees Henry Kallas kohtusse ei ilmunud ning viibib kehvale tervisele viidates Šveitsis, istung kuulutati kinniseks.

Kallase advokaat Jaak Siim vastas kohtunik Liina Pohlaku arupärimisele tema kliendi puudumise kohta istungilt, et Kallas on oma elukohas Šveitsis ega saa tervislikel põhjustel kohtusse kohale tulla.

Samas märkis Pohlak, et Kallas viibib ju pidevalt Eestis, viimati käis ta siin näiteks 3. märtsil arsti juures, samuti veebruari lõpus. Pohlaku sõnul jääb kohtule arusaamatuks, miks oli vaja Kallasel Šveitsi sõita, kui tema tervis on nii kehv.

Siimul polnud esitada kohtule ühtegi dokumenti, mis kinnitaks Kallase tervisetüsistuste tekkimist. Samuti ei osanud ta öelda kuupäeva, mil Kallas Eestist lahkus. Ta teadis vaid seda, et Kallas läheb järgmisel nädalal Šveitsis uuesti arsti juurde. Ta kinnitas, et kogu tema esitatud info põhineb vaid Kallase jutul.

Kuigi Siim ei teadnud Kallase tervise kohta suurt midagi ega omanud ka terviseprobleeme tõestavaid dokumente, palus ta kohtuistungi pärast kümnendat minutit kinniseks kuulutada, kuna Kallase terviseprobleemide tõttu võivad tulla arutlusele delikaatsed isikuandmed. Pärast seda, kui Äripäev istungi kinniseks kuulutamise tõttu ainsa kuulajana kohtusaalist lahkuma pidi, kestis istung veel ainult viis minutit.

Süüdistus maksupettuses

Põhja ringkonnaprokuratuur süüdistab Kallast maksukuriteos, mille tagajärjel jäi riigile laekumata üle 410 000 euro makse. Süüdistuse alusel ostis Kallase juhitud ettevõte 2011. aasta kevadel Tallinna kesklinnas Tornimäe kvartalis ligi pool miljonit eurot maksnud korteri ja deklareeris selle äriotstarbel soetatud kinnisvarana, kuigi tegelikult asus Kallas seal ise elama.

Kallas esitas süüdistuse järgi maksuametile valeandmeid, mille kaasabil taotles tema ettevõte riigilt alusetult tagasi 80 948 eurot käibemaksu ning jättis erisoodustuselt tasumata 331 990 eurot tulu- ja sotsiaalmaksu.

Sedasama neljatoalist luksuslikku katusekorterit müüs Kallas veel suvel kinnisvaraportaalis kv.ee 1,2 miljoni euroga, kuid nüüdseks on müügikuulutus kustutatud.

Tornimäe luksuskorterit puudutav süüdistus lähtub sellest, et seaduse järgi saavad äriühingud riigilt käibemaksu tagasi ainult ettevõtluse ja maksustatava käibe tarvis ostetud kinnisvaralt. Kui ettevõte soetab kinnisvara juhatuse liikmele isiklikuks elukohaks, siis käsitletakse seda erisoodustusena, mille pealt tuleb tasuda ka tulu- ja sotsiaalmaksu. Nimelt maksustatakse juhatuse liikmele korteri soetamiseks kulutatud summasid sarnaselt palga ja dividendidega, mille eest peab ettevõte tasuma tulumaksu ning palga puhul ka sotsiaalmaksu.

Kallase sõnul kurvastab teda, et püstitatakse hüpoteese ja luuakse meelevaldseid seoseid rohkem, kui tal on füüsiliselt jaksu neid ümber lükata. Tema meelest ei saa välistada, et sellisest maksuõiguslikust etteheitest saab tavapärane praktika ka teiste jaoks, rääkis ta detsembris Äripäevale.

"Külaliskorteri müügil 2014. aastal sai tehtud käibemaksu tagasiarvestus ning tasutud kõik ettenähtud maksud. Maksude tasumisel ei ole MTA teinud etteheidet, nagu olnuks valitud käibemaksu ümberarvestuse meetod vale," ütles Kallas.

Kohtunikuvahetus

Henry Kallase kriminaalasjas toimus esimene eelistung Harju maakohtus juba 26. novembril, kui kohtunik Leili Raedla kabinetis lepiti kokku kohtumenetluse edasine korraldus. Paraku juhtus seal pikantne seik, mille tõttu esitas Raedla kohtu esimehele taotluse, et teda sellest kohtuasjast taandataks.

Nimelt analüüsis Kallase kaitsja Jaak Siim juba eelistungil põhjalikult kõiki tõendeid, kuigi oleks tohtinud seda teha alles kohtuistungil. Kui kohtumenetluses rikutakse menetlusnorme, on see hiljem alus kohtuotsuse tühistamiseks. Kallase kohtuasja uus kohtunik ongi seetõttu nüüd Liina Pohlak.

Hetkel kuum