Sirje Rank • 2 juuni 2016

Mida oodata täna Mario Draghilt?

Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi  Foto: Scanpix/REuters

Euroopa Keskpank peab täna oma korralise intressinõupidamise väljasõiduistungina Viinis, kus samal ajal kohtuvad ja arutavad tulevikuplaane ka naftakartelli OPEC liikmed.

Uut stiimulit Euroopa majanduse ergutamiseks keskpangalt täna ei oodata – osa märtsis välja kuulutatud keskpanga erakorralisi meetmeid on alles jõustumata – näiteks algavad ettevõtete võlakirjade tugiostud alles sellest kuust. Draghi võib täna täpsustada detaile – näiteks programmi kavandatavat mahtu. Muus osas kokku 1,74 triljoni euro suuruses tugiostude programmis täna muudatusi ei oodata.

Küll aga võib Euroopa Keskpank täna mõnevõrra kergitada oma inflatsiooniprognoosi, kuna nafta hind on aasta alguse mõõnast kosunud ja kerkinud üle 70%. Brenti toornafta hind ületas läinud nädalal esimest korda läinud aasta novembrist jälle 50 dollari piiri. Täna kauples Brenti nafta 49,7 dollari tasemel barrelist.

Praeguse prognoosi järgi kiireneb inflatsioon tuleval aastal 1,3%-le ja järgneval aastal 1,6%-le. Eurostati värskeim kiirhinnang euroala inflatsioonile näitas aga mais deflatsiooni jätkumist – tarbijahinnad euroalal alanesid aasta baasil keskmiselt 0,1%. Aprillis alanesid hinnad 0,2%. Kui need numbrid kerkima ei hakka, satuvad ka keskpanga jõupingutused järjest suurema küsimärgi alla.

Nii oodatakse keskpanga intressinõupidamisele järgnevalt Mario Draghi pressikonverentsilt uudiseid inflatsiooniootuste ja majanduse väljavaadete kohta. Samuti võimalikke vihjeid, kuidas plaanib keskpank reageerida, kui britid peaksid ennast EList välja hääletama ja turgudel turbulents tekib – referendum on juba mõne nädala pärast.

Samuti võib keskpank täna otsustada, et Kreeka valitsuse võlakirjad saavad edaspidi osaleda keskpanga tugiostuprogrammis – hetkel on lubatud limiit varasematest tugiostudest juba täis. See oleks hea uudis Kreeka pankadele, mis on pidanud praegu sõltuma Kreeka keskpanga erakorralistest laenudest, mille intress on kõrgem.

Euroopa Keskpanga enim jälgitud baasintressi määr on nullis,  laenamise püsivõimaluse intressimäär on 0,25% ning keskpangas hoiustamise intressimäär on negatiivne ehk  –0,40%.

Euro kauples täna hommikul 1,1188 USA dollari tasemel, olles keskpanga eelmisest intressinõupidamisest 21. aprillil odavnenud 0,75%.

Hetkel kuum