Sirje Rank • 7 juuni 2016

Lääne firmad: Hiina ärikliima halveneb

Ehitustöölised Pekingis  Foto: Scanpix/Reuters

Lääne ettevõtted on Hiina aeglustuva majanduse, kasvava võlakoorma ja kahaneva tootlikkusega turu suhtes pessimistlikumad kui kunagi varem.

Pessimismi toidab „järjest jäisem“ ärikeskkond ning võimude suutmatus ellu viia oma lubadused turg konkurentsile rohkem avatumaks muuta.

Äsja avaldas Euroopa Liidu kaubanduskoda Hiinas 506 maailma suuruselt teisel turul tegutseva Euroopa firma seas tehtud küsitluse. 70% vastas, et nad tunnevad end Hiina turul vähem teretulnud kui aastaid tagasi. Samasugused meeleolud joonistusid välja ka aasta alguses avaldatud Ameerika kaubanduskoja sarnasest uuringust, kus 77% firmadest vastas, et suhtumine on halvenenud. Võrdluseks oli aastal 2014 selliseid vastuseid vaid 44%.

Neid Euroopa firmasid, kes näevad pigem oma kasumite kahanemist, on kaheksa protsendipunkti võrra rohkem kui mullu ehk 31% vastanuist.

70% Hiinas tegutsevatest Euroopa firmadest tunneb end sealsel turul vähem teretulnud kui aastaid tagasi, selgus värskest uuringust.

„Valitsus on korduvalt lubanud ellu viia reformid, mis asetaks majanduse toimimise keskmesse vaba turu,“ seisab koja raportis. „Tegelikult näib aga nii, et Peking liigub hoopis vastupidises suunas, jõustades ebamääraselt sõnastatud julgeolekuga seotud seadusi ja piirates juurdepääsu internetile sellises ulatuses, mis kahjustab juba nii kodumaist kui ka rahvusvahelist äritegevust,“ tsiteeris agentuur Bloomberg.

Eriti tuntav oli mure ärikliima halvenemise pärast just IT- ja telekomisektoris juurdepääsu piiravate takistuste tõttu, ning masina- ja keemiatööstuses üleinvesteerimisest tingitud liigsete võimsuste tõttu.

Hiina on liiga aeglaselt neid liigseid võimsusi vähendanud. Sel nädalal heitis seda Hiinale eelkõige terasesektoris ette ka USA rahandusminister Jack Lew, kes osaleb president Obama administratsiooni viimases USA ja Hiina strateegilise dialoogi voorus. „Ülevõimsused moonutavad ja kahjustavad globaalset turgu,“ tsiteeris Lewd ajaleht Wall Street Journal.

Kümnest firmast neli tunnistas, et tajub diskrimineerimist.

Tajutav on ettevõtete vastustes ka Hiina aeglustuva majanduskasvu mõju. Aasta esimeses kvartalis aeglustus majanduskasv 6,7%-le ja raporti prognoosi järgi on raskemad ajad veel ees. Samas on selline kasvutempo endiselt suurimate turgude seas üks kiireimaid.

Pessimismist hoolimata vastasid enam kui pooled küsitletud ettevõtetest, et nende käive läinud aastal kasvas. Vaid 11% plaanib oma tegevuse Hiinast mujale kolida. Samas vastas 41% eesotsas autotööstuse ettevõtetega, et peavad oma kulusid koomale tõmbama ja ka koondama. Tegevust laiendada plaanib 47% vastanuist, võrdluseks 56%ga läinud aastal ja 86 protsendiga aastal 2013.

Hetkel kuum