Artikkel
 • Kuula
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Alamäe ostis Nortali välja

  Nortali juht ja värske suuromanik Priit Alamäe ütles, et ettevõttel on suured plaanid: “Jookseme, nagu kopsud kannavad.”Foto: Andres Haabu

  Nortali töötajad ostsid eelmisel nädalal ettevõttes seni investeerimisfondidele kuulunud 50protsendilise osaluse välja, suurem osa Nortalist kuulub nüüd firma juhile Priit Alamäele.

  “Sellest tehingust ei lähe keegi ära, rusikas taskus, vaid lähevad hea maitsega, nii ostjad kui ka müüjad,” iseloomustas Nortali juht ja üks omanikke Priit Alamäe asjaosaliste rahulolu aktsiamüügitehinguga. Tema sõnul laseb rahul olla ka tehingu mõistlik hind.
  Summa, mis maksti pärast paljusid läbirääkimisi 50% aktsiate eest, oli 15 miljonit eurot. Müüjad olid Poola investeerimisfond Enterprise Investors, kellel oli seni veidi üle 40% ettevõttest, ja LHV Pensionifondid, kellel oli veidi alla 10% ettevõttest. Sama tehingu käigus müüs ka mõni endine aktsionär oma osaluse, kuna ei olnud enam Nortali töötaja. Näiteks müüsid osaluse Soome üksuse ja Leedu üksuse endine juht.

  AS Nortal

  Rahvusvaheline tarkvara- ning ärikonsultatsioonide ettevõte, mis keskendub järgnevatele ärivaldkodadele: e-valitsemine, tervishoid, telekommunikatsioon, tootmine ja logistika.

  Ettevõtte käive 2015. aastal oli 45 miljonit eurot ja tegevuskasum (EBIDTA) 3,8 miljonit eurot.

  Teeb projekte ligi kahekümnes riigis Euroopas, Lähis-Idas ja Aafrikas.

  Töötajaid 550.

  Hinnatud tööandja ning võitnud Eestis kõige töötaja- ja peresõbralikuma ettevõtte konkursi kolmel korral.

  Suurimad projektid mullu: arendus Omaanis, mis võimaldab registreerida ettevõtte 3 minutiga; Neste logistikasüsteemi arendus Soomes, digiloo ja haigla haldussüsteemide arendus Leedus.

  LHV Pensionifondide juht Andres Viisemann ütles, et täpset väljumiskuupäeva ei olnud investeeringu tegemisel küll kirjas, kuid nad arvestasid, et suure tõenäosusega väljuvad finantsinvestorid samal ajal. “Arvestasime sellega, et suure tõenäosusega LHV pensionifondid müüvad oma osaluse koos Enterprise Investorsiga,” lausus ta.
  LHV jääb edasi võlakirjainvestorina
  LHV pensionifondid investeerisid 2012. aasta lõpus Nortali aktsiatesse 1,53 miljonit eurot ja nüüd müüsid aktsiad 2,59 miljoni euroga. Viisemanni sõnul vastas investeeringu tootlus ootustele. Küsimuse peale, kas nad kaalusid ka aktsionärina jätkamist, ütles Viisemann, et koos Nortaliga jõuti järeldusele, et võttes arvesse LHV investeeringu väikest mahtu, on õigem, kui nad jätkavad võlakirjainvestorina.
  “Ma usun Nortali perspektiivi,” ütles Viisemann. Milliseks kujuneb LHV Pensionifondide side ettevõttega tulevikus, sõltub tema sõnul Nortali kapitalivajadusest ja kasvuambitsioonidest. “Seejuures ma usun, et Priit Alamäel ja tema meeskonnal ambitsioonidest puudust ei ole,” märkis ta.
  Enterprise Investorsi fondis tehingu eest vastutanud partner Rafał Bator ütles, et Nortal on saavutanud e-riigi projektide eksperdina tugeva positsiooni ja kujunenud esimeseks valikuks Eestis, Soomes ja Omaanis. “Ettevõte on meie investeeringu jooksul laiendanud haaret geograafiliselt ja kasvatanud oma taset, suutes pakkuda keerukaid lahendusi ka kõige nõudlikematele klientidele. On uhke olla selles osaline,” ütles Bator.
  Erainvestorite raha investeeriv fond omandas Nortali aktsiad kahe tehingu kaudu 2010. ja 2012. aastal kokku 7,5 miljoni euro eest. Kuna tavapäraselt on fondi ettevõttes osaluse hoidmise aeg 5–8 aastat, siis Batori sõnul jõudis neil kätte aeg lahkuda.
  Aktsiamüügi tehingut rahastasid Nortali uued ja vanad aktsionärid, puudu jäänud raha laenati pangast. Pärast tehingu tegemist on Nortalis 10 uut aktsionäri ja kokku 34 aktsionäri. “Kahtlemata kaaluti kõik variandid läbi, ka see, et võib-olla hoopis mõni uus finantsinvestor võtta. Aga aktsionäridel on nii palju usku tulevikku, et miks seda tuleviku heaolu ikka teistega jagada,” põhjendas Alamäe ettevõtte väljaostmist. Alamäe enda osalus Nortalis moodustab nüüd 75 protsenti.
  Töötajaid kutsuti aktsionäride ringi Alamäe sõnul kõhutunde järgi. Tehti ettepanek. Enamik ettepaneku saanutest oli nõus, mõni ei olnud – näiteks seepärast, et ei olnud piisavalt raha. “Me rääkisime väga ausalt, me ei lubanud mingeid piimajõgesid ega pudrumägesid,” vastas Alamäe küsimusele, millega nad meelitasid töötajaid aktsionärideks hakkama.

  LHV Group

  Suurim kodumaine finantskontsern ja kapitali pakkuja Eestis.

  LHV Groupi peamised tütarettevõtted on LHV Pank ja LHV Varahaldus.

  LHVs töötab üle 250 inimese.

  LHV pangateenuseid kasutab 90 000 klienti. LHV hallatavatel pensionifondidel on rohkem kui 170 000 klienti.

  Enterprise Investors

  Üks suuremaid erakapitali investeeringute ettevõtteid Kesk- ja Ida-Euroopas.

  Alates 1990. aastast tegutsev ettevõte on kaasanud üle 2 miljardi euro väärtuses kogukapitali kaheksasse fondi, mis on investeerinud 1,7 miljardit eurot 136 ettevõttesse erinevates sektorites ning väljunud 113 ette võttest kogutuluga 2,4 miljardit eurot.

  Sel aastal maksis Nortal esimest korda aktsionäridele dividendi pool miljonit eurot. Alamäe sõnul on neil varemgi väikeaktsionäre tulnud ja läinud, kuid keegi ei ole raha kaotanud.
  Koduturud Põhja-Euroopas ja Lähis-Idas
  Nortalil on kavas lähiajal laieneda Dubais, Kuveidis, Saudi Araabias. “Selline on meie äri, need on meie plaanid. Jookseme sinnapoole, nagu kopsud kannatavad, aga me ei luba midagi, selle pärast, et kõike võib juhtuda. Me ei ole suletud süsteemis. Kui majanduses midagi toimub, siis see kindlasti mõjutab meid,” lisas ta. Tark ei ole inimestele lubada helesinist nirvaanat, uskus Alamäe.
  Pärast aktsionäride vahetust ettevõttes sisulisi muutusi Alamäe sõnul ei tule. “Kui me vaatame seda äri, mida me teeme, tahame seda teha rohkem ja paremini,” rääkis ta. Kindlasti laienetakse geograafiliselt, mingil kujul juba sel aastal, aga ka järgmiseks aastaks on osa plaane olemas, ütles Alamäe.
  Ta rääkis kahest koduturust, nimetades nendeks Põhja-Euroopat ja Lähis-Ida. Põhja-Euroopas nägi ta huvitavate riikidena Rootsit ja Saksamaad ja pigem pidas Alamäe silmas kas ettevõtete ostmisi või teiste ettevõtetega ühinemist. Pärsia lahe ääres nägi ta laienemist pigem ettevõtte asutamise ja tegutsemise kaudu. “Sel aastal me paneme ilmselt Dubais jala maha. Kui hästi läheb, siis ilmselt ka Kuveidis ja Saudi Araabias,” lausus ta.

  Nortali aktsionäride nimekiri

  Suuremad aktsionäridPriit Alamäe (75% kogu ettevõttest), Andre Krull, Peeter Smitt, Oleg Shvaikovsky, Taavi Einaste, Neringa Narbutienė, Juha-Veli Laakkonen, Lauri Tammiste, Harri Koponen, Jarno Raid, Igor Bossenko, Erik Matt, Tanel Käär.

  Väiksemad aktsionäridErkki Alamäe, Artur Assor, Erno Runola, Tiina Kurg, Remi Talu, Juhan Aasaru, Jan Jasinski, Reimo Siinmaa, Krister Lukka, Toomas Pärna, Polina Morozova, Priit Liivak, Imre Lumiste, Aleksander Solts, Ilhan Nisamedtinov, Tõnis Kängsepp, Ats Albre, Ergin Tuganay, Matti Viitala, Jüri Saarma, Jussi Rauhala.

  Nortali äri väljaspool Eestit on Alamäe sõnul suuresti avaliku sektori äri ja see on ka suuresti riigireformide äri. “Me ei müü tarkvara, vaid terviklikke reforme,” toonitas ta. “Me aitame strateegia õigeks sättida, seadusi muuta, neid muudatusi juhtida organisatsiooni sees ja ühiskonnas ning lõpuks teeme ka tarkvara,” kirjeldas ta.
  Hea partner on alati ise tulnud
  Praegu ei ole Nortalil plaanis rohkem kapitali hankida. Alamäe ei näinud hädavajadust laienemiseks, öeldes, et näiteks teise firmaga ühinedes saavad aktsionärid rahastada seda enda osaluse müümisega. Küsimuse peale, kas lähemas perspektiivis võiks neil siiski tekkida vajadus uute finantsinvestorite järele, lausus Alamäe: “Never say never.” Samas lisas ta, et ühtegi sellist plaani praegu ei ole, mis tekitaks vajaduse kas võlakirju väljastada või laenu võtta. “Aga kunagi ei tea, mis juhtuda võib,” lisas ta.
  Senine laienemine Põhjamaades on Alamäe sõnul olnud pigem ad hoc-tüüpi, mis tähendab, et nad ei ole ise head partnerit otsinud, vaid ettepanek on kogemata tulnud neile laua peale. “Siis on suudetud oportunistlikult ja kiiresti reageerida,” märkis ta.
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Merili Ginter: investeering, millega kaitsta ennast konkurentide ja tööjõupuuduse eest
Ettevõtte jätkusuutlikkusse panustades õnnestub tabada mitu kärbest ühe hoobiga, kirjutab jätkusuutlikkuse festivali Impact Day peakorraldaja Merili Ginter.
Ettevõtte jätkusuutlikkusse panustades õnnestub tabada mitu kärbest ühe hoobiga, kirjutab jätkusuutlikkuse festivali Impact Day peakorraldaja Merili Ginter.
Kuld lööb rekordeid ja ees võib olla veelgi tulusam metalliralli
Maailm on muutuste keerises ning keskpangad koguvad kulda, mis on väärismetalli hinda oluliselt kergitanud. Kuld pole siiski ainus metall, mis võib investorile lähiajal märkimisväärseid kasumit pakkuda.
Maailm on muutuste keerises ning keskpangad koguvad kulda, mis on väärismetalli hinda oluliselt kergitanud. Kuld pole siiski ainus metall, mis võib investorile lähiajal märkimisväärseid kasumit pakkuda.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Küsimus OÜ-tamisest: kas ettevõtjad on au sees või hoopis kahtluse all?
Eriti just praegu peab riik ettevõtjat usaldama ning kohtlema teda kui partnerit, mitte kui potentsiaalset petturit, kirjutab ettevõtja ning erakonna Parempoolsed liige Kadri Kullman.
Eriti just praegu peab riik ettevõtjat usaldama ning kohtlema teda kui partnerit, mitte kui potentsiaalset petturit, kirjutab ettevõtja ning erakonna Parempoolsed liige Kadri Kullman.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Neeme Korv: Skype'i tegijad trikitavad jälle
Eesti kapital osaleb olulistes tehingutes, kiiresti kasvavad gasellettevõtted ületavad takistusi, aga kas vaeseks saame end ikkagi vinguda, küsib Äripäeva arvamustoimetuse juht Neeme Korv.
Eesti kapital osaleb olulistes tehingutes, kiiresti kasvavad gasellettevõtted ületavad takistusi, aga kas vaeseks saame end ikkagi vinguda, küsib Äripäeva arvamustoimetuse juht Neeme Korv.
Kaitseväe juhi kohast ilma jäänud Veiko-Vello Palm läheb reservi
Diviisi ülem kindralmajor Veiko-Vello Palm esitas kaitseväe juhatajale avalduse tegevteenistusest lahkumiseks, mille kindral Martin Herem rahuldas.
Diviisi ülem kindralmajor Veiko-Vello Palm esitas kaitseväe juhatajale avalduse tegevteenistusest lahkumiseks, mille kindral Martin Herem rahuldas.
Merili Ginter: investeering, millega kaitsta ennast konkurentide ja tööjõupuuduse eest
Ettevõtte jätkusuutlikkusse panustades õnnestub tabada mitu kärbest ühe hoobiga, kirjutab jätkusuutlikkuse festivali Impact Day peakorraldaja Merili Ginter.
Ettevõtte jätkusuutlikkusse panustades õnnestub tabada mitu kärbest ühe hoobiga, kirjutab jätkusuutlikkuse festivali Impact Day peakorraldaja Merili Ginter.
Automüüja: ministeeriumi impordipiirang kasutatud autodele tekitaks kindlasti probleeme
Kasutatud autode impordipiiranguga tuleb kindlasti probleeme, rääkis Nordauto juht Priit Ärmpalu Äripäeva raadios.
Kasutatud autode impordipiiranguga tuleb kindlasti probleeme, rääkis Nordauto juht Priit Ärmpalu Äripäeva raadios.
East Capital ostab Tänassilma logistikapargi tagasi
East Capital Real Estate Fond IV ostab Tallinna lähedal Tänassilmas asuva logistikapargi, mille nende teise fond oli kahe aasta eest Anders Andersoni ettevõttele Neoinvesteeringud müünud.
East Capital Real Estate Fond IV ostab Tallinna lähedal Tänassilmas asuva logistikapargi, mille nende teise fond oli kahe aasta eest Anders Andersoni ettevõttele Neoinvesteeringud müünud.
“On hirmu, samas on ka võimalusi.” Sõjakartus avab luksuskinnisvaras uued uksed
Luksuskinnisvara jõuab rohkem müüki, kuna osa inimesi tahavad naaberriigi Venemaa pärast paigutada oma raha mujale kui Eestisse. Turul on praegu ostjaid soosiv aeg, leiavad kinnisvaramaaklerid.
Luksuskinnisvara jõuab rohkem müüki, kuna osa inimesi tahavad naaberriigi Venemaa pärast paigutada oma raha mujale kui Eestisse. Turul on praegu ostjaid soosiv aeg, leiavad kinnisvaramaaklerid.