• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Izraeljani investeering Venemaal pankroti äärel

  Koduta jäänud perede meeleavaldus Peterburi lähedal Vaninos.Foto: Erakogu

  Eesti ühe rikkama ettevõtja, parketi- ja vineeritööstur Igor Izraeljani majade ehitamise projekt Venemaal on pankroti äärel. Korterite eest makstud raha on kadunud ja ligi 200 peret ilma koduta.

  „Me usaldasime ainult sellepärast, et tegemist oli Eesti ettevõttega,“ selgitas üks kannatajatest Olga Glazistova Äripäevale. „Me peame välismaiseid ettevõtteid kohusetundlikumaks kui kohalikke. Me oleme kergelt öeldes šokis, et meiega niimoodi käituti.“
  Glazistova sõnul sisendas välismaine ettevõte usaldust ja kindlustunnet, et ehitatakse kvaliteetsetest materjalidest ning inimestesse suhtutakse teisiti kui muidu kombeks. "Lõppkokkuvõttes saime veel hullema suhtumise. See on väga ootamatu meie jaoks,“ tõdes Glazistova. „Nad tekitasid meile sellist situatsiooni, et hirmus. Meil siin Venemaal seadused ei tööta nii nagu teil. Meie ei ole oma riigi poolt kaitstud nagu teie. Karmilt öeldes võib ükskõik mida siin korraldada.“
  Välismaa ettevõte, millest Glazistova räägib, on Izraeljanile kuuluv Technomar & Adrem AS, kelle tütarfirmad Tasmo Ärigrupi AS ja selle endisele juhatuse esimehele Deniss Västrikule kuuluv OÜ Ilumi Group asutasid Venemaal 2007. aastal äriühingu (OOO) Tareal. Tareal pidi arendama Peterburi lähedal Vanino elamurajooni ja projekti juhtis Deniss Västrik. 
  Küsimusele, mida räägib juhtkond, vastas Glazistova, et juhtkond on juunis vahetunud ja Västrik on kadunud. Ta lisas, et väidetavalt käis seal raha väljakantimine, umbes 700 000 eurot kadus üldse bilansist ära. „Kuhu see kadus, keegi ei tea, aga ehitusse see raha ei jõudnud, nii öeldi meile," sõnas ta.
  Korraldati koosolek
  8. juulil kogunes 180 peret koosolekuks, sest arendaja esindajad on kohtumistest kõrvale hoidnud. Peredega kohtusid kohalikud ametnikud, et arutada, kes ehitab kodud lõpuni, kui peatöövõtjal ei ole raha ja tema asukoht on teadmata. Väidetavalt on Eesti arendaja pangakontod arestitud ja edasiseks ehitamiseks puudub raha, samas müüb ettevõte kortereid edasi. Väidetavalt on ettevõte maksuametile võlgu 1,4 miljonit rubla ning seetõttu on kontod arestitud.

  Technomar & Adrem AS peamiseks tegevusalaks on parketi, vineerikastpakendite, kaablitrumlite tootmine, vineeri ja ehituspappi ost ja müük.

  2015. aastal oli müügitulu 42,4 miljonit eurot ja kahjum 3,5 miljonit eurot.  

  Igor Izraeljan oli Äripäeva rikaste edetabelis 2015. aastal 29. kohal ning tema vara väärtuseks hinnati 72,2 miljonit eurot.

  Koosolekule olid kutsutud eluasemeta jäänud pered, linnaosa juht, prokuratuuri esindajad ja ehitajad. Viimased jäid tulemata. Kohal olid Izraeljani ettevõtte Technomar & Adrem ASi tütarfirma Tasmo Ärigrupi ASi juristid. Viimasele ettevõttele kuulub 65% Tareali aktsiatest ja ettevõte investeeris ka raha sellesse projekti.
  Glazistova sõnul on Tareali juhtkond põgenenud, keegi ei tea, kus nad on. „Meile öeldi, et ettevõtte bilansis on suur puudujääk. See raha, mis klientidelt tuli, ei läinud ehitusse,“ lausus Glazistova. Praegu loetakse kokku kahjumit ja viiakse paberid prokuratuuri.
  „Mida meie tegema peame, inimesed, kes on 1,5 aastat oodanud oma kodu,“ lausus Glazistova. Tema sõnul on inimesed selle alla pannud kõik oma säästud ja nüüd ei ole neil raha ning pole ka kuskil elada. Glazistova ostis koos oma mehega ühe korteri endale ja teise emale. „Ostsime kortereid 2013. aastal ja me maksime 100% korterite eest. Kõik maksid kas sularahas või laenudega. Oleme oodanud juba 1,5 aastat ja me ei tea, mida nüüd teha,“ kirjeldas Glazistova olukorda.
  Izraeljan peab ennast kannatajaks
  „Ma ei loe ajalehti. Mul on allergia nende vastu, seega ei ole mul teile midagi öelda,“ ütles Igor Izraeljan.
  Ta lisas, et tegemist ei ole tema ettevõttega, vaid tema on selles ettevõttes investor, kes on kannatada saanud. Izraeljan ei soovinud kommenteerida, kes selle projekti eest vastutab ega seda teemat üldse arutada. „Ma ei taha poleemikasse astuda, ma ei ole kedagi koduta jätnud,“ sõnas Izraljen. „Kas on konkreetsed süüdlased, kes on süüdi, või ei ole neid, seda otsustab Venemaal kohus. Meie oleme selles protsessis kannataja rollis.“
  Izraeljan ei soovinud avaldada arvamust, kes on selles protsessis süüdlane. Küsimusele, kas see on Deniss Västrik, jättis Izraeljan vastamata.
  Äripäeval Deniss Västrikuga kontakti saada ei õnnestunud. 
  Petta saanud koduostjad protestivad.Foto: erakogu
  Hea teada
  2007. aastal omandas Technomar & Adrem ASi Venemaa tütarettevõte Tareal maa Peterburi lähistel piirkonnas, mis asub 1,5 km kaugusel ringteest. Krundi suurus on umbes 60 ha. Kavandatud projekti investeeringute maht on 120 000 000 eurot. 
  Tareal andis üle ainult esimese etapi elamud, terve projekt pidi valmis saama 2015. aastal, kuid praegu on pea aasta ehitustööd seiskunud.  2013. aastal pidi investeering ennast ära tasuma. 
  Izraeljan plaanis ehitada Peterburi piirile Leningradi oblasti Lomonossovi rajooni Uzigontõ külla Vanino elamukompleksi, kolme kuni viie tuhande elaniku jaoks: 142 elamut ja 99 kolme-neljakorruselist kortermaja. Plaanis oli ehitada ka infrastruktuur: teed, vesi, kanalisatsioon, reoveepuhastid, alajaam, kool, lasteaed, kauplused, spordirajatised, mänguväljakud ja muud ühiskondlikud rajatised. Venemaa ekspertidele tundus juba projekti alguses see idee liiga riskantne ja hinnad ebareaalselt kõrged.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Anu Ruul: kestliku innovatsiooni võimalikkusest Maal – kümme sammu maailmalõpust eemale
Innovatsioon ja kestlik innovatsioon ei peaks olema kaks eri terminit, kestlikes uutes innovatsioonides peituvad väga suured tulevikuärid, kirjutab konsultant ja koolitaja Anu Ruul Äripäeva essees.
Innovatsioon ja kestlik innovatsioon ei peaks olema kaks eri terminit, kestlikes uutes innovatsioonides peituvad väga suured tulevikuärid, kirjutab konsultant ja koolitaja Anu Ruul Äripäeva essees.
Krüptoturul suur langus: bitcoin poole aasta madalaimal tasemel
Bitcoin langes täna poole aasta madalaimale tasemele ja ligi veerand miljonit kauplejat oli sunnitud positsioonid sulgema kui krüptovaluutad tehnoloogiaaktsiate kannul langemist jätkasid.
Bitcoin langes täna poole aasta madalaimale tasemele ja ligi veerand miljonit kauplejat oli sunnitud positsioonid sulgema kui krüptovaluutad tehnoloogiaaktsiate kannul langemist jätkasid.
Tehniline viga lükkas Tallinki reisi Turust Stockholmi päeva võrra edasi
Tallinki laeva Baltic Princess reis Turust Stockholmi lükkus tehnilise vea tõttu päeva võrra edasi, kirjutab Iltalehti.
Tallinki laeva Baltic Princess reis Turust Stockholmi lükkus tehnilise vea tõttu päeva võrra edasi, kirjutab Iltalehti.
Raadiohommikus: rikkaks aastal 2022. Aga ka sõjaohust
Reedeses hommikuprogrammis räägime edukast investeerimisest aastal 2022 ning julgeolekuolukorrast kaitseväe juhataja Martin Heremiga.
Reedeses hommikuprogrammis räägime edukast investeerimisest aastal 2022 ning julgeolekuolukorrast kaitseväe juhataja Martin Heremiga.