Kristel Härma • 15. juuli 2016 kell 8:30

Kinnisvaraturul leidub üks optimist

LVM Kinnisvara juht Ingmar Saksing tahab viia oma ettevõtte edukaimaks kinnisvarabürooks.  Foto: Eiko Kink

LVM Kinnisvara juht Ingmar Saksing arvab vastupidiselt suurematele kinnisvarabüroodele, et teine poolaasta tuleb elav.

Äripäev kirjutas, et Eesti suurimad kinnisvarabürood kasvasid eelmisel aastal mühinal, kuid neist edukaim tänavu enam suurt kasvu ei näe. Kui esialgu prognoosis Uus Maa kinnisvarabüroo tänavuseks 20protsendilist kasvu, siis ettevõtte juhi Jaanus Lauguse sõnul tuleb pigem leppida 10 protsendiga. Laugus ütles, et turg on stabiilseks muutunud ja mõnes segmendis on näha paigalseisu või isegi väikest hinnalangust.

LVM Kinnisvara jääb kõigest hoolimata optimistlikuks. Möödunud aastal kasvasid nad teistest rohkem, jõudes 26protsendise kasvuga (Uus Maa kasvas 16 protsenti) rohkem kui 1,7 miljoni euro suuruse käibeni.

„Ma arvan, et selle aasta käive tuleb oluliselt suurem,“ ütles LVM juht Ingmar Saksing. Ta pole kunagi varjanud, et nad tahavad tõusta Eesti edukaimaks kinnisvarabürooks. 

„Loomulikult on kasvavas keskkonnas lihtsam seda tulemust teha, teisest küljest kehtib sama loogika, nagu hambaarsti juures käimisega – mida keerulisem olukord on, seda suurema tõenäosusega vajab inimene spetsialisti abi,“ põhjendas Saksing optimismi.

Teine poolaeg tegusam    

Saksing loodab, et teisel poolaastal kasvab käive veel rohkem. „Kui võtame jalgpalli paralleeli, siis teine poolaeg on tavaliselt kinnisvara valdkonnas palju tegusam,“ ütles ta.

Möödunud aasta esimesed kuud olid tema sõnul väga aktiivsed seetõttu, et 2014. aastal talve põhimõtteliselt polnudki ja kinnisvara osteti kevadel, kuid eelmisel aastal enam nii ei olnud. Saksing ütles optimistlikult, et pigem soetavad inimesed uut kinnisvara just sügisel.

Kuidas turg liigub, seda Saksing enda sõnul öelda ei oska, küll aga on ta kindel, et kinnisvara ostetakse ja müüakse nii paremal kui ka halvemal ajal, näiteks viimase majanduskriisi ajal müüsid nad palju rohkem kui mõnel ajavahemikul enne ja pärast kriisi.

Edu võti peitub tema hinnangul selles, kui paindlikult ja kiiresti suudetakse turumuutustega kaasa liikuda. "Sellepärast on innovatsioon tähtis, tuleb pakkuda lahendusi, mida kliendid veel ei ootagi, aga mille eest nad oleksid valmis maksma,“ selgitas Saksing. LVM Kinnisvara tuli tänavu välja näiteks virtuaalreaalsuse tööriistaga, mille abil saab juba enne ostu ette kujutada, milline oleks korter koos tulevase sisekujundusega.

Turg peab tasakaalustuma

LVM Kinnisvara majandusaasta aruandes seisab, et turul on tekkinud ülepakkumine ja palju on eelmüügi projekte, mis ei realiseeru. Saksing ütles, et uusarendusi müüakse tihtipeale odavamalt, kui on hind, mida näeb kodulehtedel ja brošüürides. „Ostja kaupleb, kaalub, valib.“

Tema hinnangul kannatab pigem järelturu pakkumiste pool. "Kui uue ja vana korteri hinnavahe on väike, 10 000 ringis, eelistab klient uut,“ oli Saksing kindel – sest uusarendustel on väiksem energiakulu ja kommunaalmaksete vahe võib korteri kõrgema hinna tasa teha.

Hetkel kuum