Urmo Andressoo • 20. juuli 2016 kell 13:30

Alko1000 juhid on olnud seadusega pahuksis

Alko1000 kauplus Valga-Valka vanas piiripunktis.  Foto: Sven Arbet, Delfi

Ikla ja Valga piiripunktis Läti poolel tegutsevaid Alko1000 kauplusi pidava Läti ettevõtte ET Invest juhatuse liikmed Toomas Toomjõe ning Einar Visnapuu on mõlemad kriminaalkorras karistatud.

Toomjõe mõisteti mullu süüdi alkoholi ebaseadusliku käitlemise eest. Nimelt oli ta 2012. aastal Antslas koos nelja kaaslasega klaasipesuvedelikust viina pruulinud. Tartu maakohtu otsuse põhjal jõudsid mehed läbi töödelda üle 18 000 liitri alkoholi, millest umbes 90% oli puhas alkohol. Kohus hindas töödeldud alkoholi aktsiisiks üle veerand miljoni euro. Otsusest avaldub, et Toomjõe roll ebaseaduslikus alkoäris seisnes selles, et ta usaldas grupile Saksamaalt toodud klaasipesuvedeliku alkoholiks ümbertöötlemiseks ja ladustamiseks angaari. Samuti mainitakse, et ta osales ka ise töötlemisprotsessis. Kokkuleppemenetluses end süüdi tunnistanud Toomjõele määrati algselt kümne kuu pikkune reaalne vanglakaristus, kuid hiljem muutis kohus selle ümber 298 tunniks ühiskondlikuks tööks.

Visnapuu mõisteti 2007. aastal süüdi ebaseaduslikus metsaäris, kirjutas Eesti Ekspress. Koos kaheksa partneriga raius Visnapuu 2003. aasta detsembrikuus rohkem metsa, kui harvendusraie normid seda ette nägid. Kamba peale tuli seltskonnal tekitatud kahju eest riigile maksta üle 1,3 miljoni krooni. Visnapuu ütles Ekspressile, et tänaseks on tema osa makstud, kuid kuna kahju mõisteti välja solidaarselt, võib kohtutäitur tulla teiste raha ka tema käest nõudma.

Lätis registreeritud ET Investi omanikud on võrdsetes osades Tano Toomjõe, Aili Visnapuu, Urmas Prangi ja Marko Palm. Palm on ka üks kahest veinide maaletoojana tuntud ASi Avallone omanikust.

Hetkel kuum