Virge Haavasalu • 15. august 2016 kell 12:15

Edukas eksportöör: tingimusi dikteerime meie

Rabaconda partner Jakob Saks.  Foto: Eiko Kink

Tõeliselt hea tootega saad dikteerida turule tingimusi, mida tavapäraselt ei tehta, ütles motosõidmaailmas tegutseva Rabaconda OÜ juht ja omanik Jakob Saks.

Läinud nädalavahetusel toimus Paides arvamusfestival, kus eksporditeemalisel arutelul nenditi, et endiselt kohtab mujal maailmas suhtumist eesti eksportööridesse kui odavatesse idaeurooplastesse, kelle tootelt-teenuselt eeldatakse madalat hinda. 

Saks põhjendas väga lihtsalt, kuidas nemad on saanud eksportides kõrget hinda küsida. „Tegime premium toote. Väga-väga-väga hea asja,“ lausus ta. Kui sa teed väga hea  asja, siis hakkavad Saksi sõnul väga paljud muud raskused iseenesest lahenema.

"Näiteks saad sa hakata dikteerima tingimusi turule. Kui edasimüüjatel on standard, et neile antakse krediiti, siis me pole kellelegi seda andnud. Vaatamata sellele me kasvame, sest me saame dikteerida tingimusi," rääkis Saks ühest nüansist. 

 

Rabaconda OÜ

Ekspordib umbes 35 riiki.

Arendab ja turundab off-road mootorrattaspordiga seotud tooteid. Esimene toode oli rehvivahetuspukk.  

Ise ei tooda, kasutab tootmispartnereid.

Tooteid kasutab enamik valitsevaid enduuro maailmameistreid ja suurimate mootorrattatootjate tehasemeeskonnad.

2014 oli käive 234 000 eurot

2015 oli käive 388 000 eurot

2016 (7 kuuga) oli käive 308 000 eurot

allikas: ettevõte

Samuti ei ole vähetähtis see, et nad on saanud väga head referendid. Kuna toode nii hästi toimib ja töötab, siis nad on Saksi sõnul saanud praktiliselt kõik maailmameistrid ja tehasemeeskonnad kasutajateks. Ja tänu sellele on nad saavutanud seda, et nad peaaegu üldse ei pea tegema ajakirjandusega tööd. "Järjest võtavad erinevad ajakirjad  ühendust, et tahaksime kirjutada teie tootest, kas olete nõus saatma ühe näidise," märkis Saks.

Rabacondas on neli töötajat, kellest kaks on omanikud ja üks omanik tegeleb tootearenduse ja tootmisega. Saks teise omanikuna hoiab müügi ja turundusel silma peal. Samas ostavad nad Saksi sõnul palju teenuseid sisse. „Mitu korda on olnud kiusatus hakata ise tegelema tootmisega, et võtame ühe angaari ja ostame mõned keevitusseadmed. Aga oleme suutnud õnneks sellest eemale hoida, mistõttu meil on püsikulud hästi madalad," rääkis Saks.

Lihtsam on tema sõnul teha koostööd Eesti tipptasemel tootjaga, kelleks on Paide firma Jalax. "Ülimalt korrektsed, kõrge kvaliteediga, väga hea suhtlus, väga meeldiv koostöö. Meil on pigem lihtsam nendega teha, kui hakata kõike endal üles ehitama,“ kiitis Saks.      

Hetkel kuum