Äripäev • 18. november 2016 kell 6:41

Reformierakond kiitis ühte uue valitsuse maksuideed

Reformierakonna liige Remo Holsmer  Foto: Andres Haabu

Reformierakond saatis hommikul pressiteate, milles kritiseerib rida uue valitsuskoalitsiooni ettepanekuid, kuid ka tervitab ühte.

Praegu veel riigikogu rahanduskomisjoni juhtiv Remo Holsmer sõnul on ajalooline, et uus koalitsioon kehtestab vähemalt kolm uut maksu – pangamaksu, automaksu ja suhkrumaksu. „Ei soovi küll sildistada, aga nii suurt hulka uusi makse pole vist Eesti Vabariigi ajaloos ükski valitsus välja pakkunud. Pangalõivu maksavad lõpuks kinni Eesti inimesed ning Eesti konkurentsivõime saab selles sektoris oluliselt kahjustatud," sõnas Holsmer.

Ta kritiseeris ka teisi muudatusi. „Tööjõumakse tõstetakse, sest sotsiaalmaksu langetus jäetakse ära. Astmeline tulumaks tuleb, kuigi seda seletatakse keeruliste süsteemimuudatuste kaudu. Sõnum ei ole rõõmustav - soodustatakse madalate palkade lõksu jäämist ning pärsitakse töökust ja edukust. Tulevikus napilt üle keskmise teeniv inimene hakkab rohkem maksma, nende inimesed hulka hakkavad mõne aasta pärast kuuluma ka õpetajad, kellele lubatakse 120% keskmisest palgast,“ lausus Holsmer.

Rahanduskomisjoni esimehe sõnul on kõik need sammud on enamuses risti vastupidised senisele maksupoliitikale, mis soosisid töökohtade loomist ning tööjõumaksude vähendamist. „Sotside idee üürimajade ehitamiseks saab uue dimensiooni - täna selgus, et investeeringuteks võetav laen suunatakse muuhulgas just nende ehitamisse. Esiteks on üürimajade idee ebamõistlik, aga veelgi absurdsem on neid ehitada laenuraha eest,“ lisas Holsmer.

Samas leidis Holsmer ka ühe positiivse muudatuse. „Lugedes välja käidud ettepanekuid, siis Reformierakond tervitab toetust meie plaanile vähendada dividendi maksumäära pidevalt kasumit jaotatavatele ettevõtetele. Eestis on dividendi maksumäär kõrgem kui naabritel ning seetõttu võiks kehtestada neile ettevõtetele soodsama 12% maksumäära. Sama idee pakkus välja peaminister Taavi Rõivase kokku kutsutud majandusarengu töögrupp,“ lõpetas Holsmer.

Loodav valitsuskoalitsioon avalikustas eile oma maksupaketi, millega saad tutvuda siin.

Hetkel kuum