Äripäev • 19. detsember 2016 kell 12:51

Riigi riskiraha sai uue juhi

Arengufondiga on lõpp.  Foto: Andras Kralla

Arengufondi alla kuuluva riskikapitaliettevõtte SmartCapi investeeringuid hakkab uuest aastast juhtima uus fondivalitseja Tera Ventures, kuhu kuuluvad SmartCapi senised investeeringutejuhid.

Euroopa Investeerimispanga ettepanekul määratud sõltumatu valikukomitee valis Eesti Arengufondi ja SmartCapi korraldatud erafondivalitseja konkursi võitjaks Tera Venturesi, kuhu kuuluvad SmartCapi senised investeeringutejuhid Andrus Oks, Stanislav Ivanov ning nõunik James Patrick McDougall.

Euroopa Investeerimispanga (EIB) esindaja Bruno Robino sõnul peeti võitja tugevusteks esmalt pakkumise finantstingimuste atraktiivsust. Samuti seda, et Tera Venturesil on selge pikaajaline visioon nii portfelliettevõtete väärtuse kasvatamisest kui ka enda rollist Eesti riskikapitalimaastikul. Tunnustati ka meeskonna häid teadmisi kohalikust riskikapitaliturust ning seda, et tegu on end varem tõestanud ja kokkutöötanud meeskonnaga, mis on investorite jaoks üks võtmeküsimusi.

Robino sõnul muutub olemasoleva portfelli valitsemine riigile soodsamaks tänu pakutud madalamale valitsemistasule. “Kuna uue fondivalitseja meeskond investeerib portfelli ka omakapitali, on fondivalitsejal oluline lisamotivatsioon portfelli väärtust maksimaalselt kasvatada,” rõhutas EIB esindaja.

SmartCapi fondijuhi Sille Pettai sõnul algavad nüüd läbirääkimised tehniliste detailide üle Tera Venturesi esindajatega. Läbirääkimiste tulemusel loodetakse anda investeerimisportfelli juhtimine üle 2017. aasta I kvartalis. Teiseks ja kolmandaks jäänud kandidaatide pakkumised on pandud ootele, et Tera Venturesiga läbirääkimiste ebaõnnestumisel jätkata sobiva lahenduse leidmiseks pingereas järgmise meeskonnaga.

Riik muudab investeerimisstrateegiat

Arengufond ja SmartCap alustasid uue fondihalduri otsinguid sel suvel. Uue juhi otsimise vajadus tulenes sellest, et riik on otsustanud idufirmade investeerimisstrateegia ümber organiseerida, mis tähendab, et riik enam otseinvesteeringuid ettevõtetesse ei tee (nii nagu tehti seni Arengufondi ja SmartCapi kaudu), vaid kasutusele võetakse fondifondi tüüpi mudel. Seega riik paigutab raha koos erakapitaliga fondidesse, mis omakorda jagavad kapitali ettevõtetele. Sellega seoses on kavas käima lükata vähemalt kaks kiirendit.

Kokku osales fondijuhi konkursil kuus meeskonda, kellest neli kvalifitseerusid teise vooru ning said võimaluse tutvuda olemasoleva otseinvesteeringute portfelliga, kujundada strateegia investeeringute edasiseks haldamiseks ning teha lõpliku pakkumise EIB ettepanekul määratud valikukomiteele. Edasipääsenud meeskonnad olid kõik pikaajalise era- või riskikapitali taustaga, mille koosseisu tugevdasid rahvusvahelised liikmed.

Reorganiseerimise järel jätkab sõltumatu erafondivalitseja investeerimistegevust varasemate põhimõtete järgi – investeeringuid portfelliettevõtete omakapitali tehakse üksnes koos teiste erainvestoritega. Konkursi võitja peab investeerima uude fondi omakapitali ning juhtima seda turutingimustel. Uuele erafondivalitsejale ei anta üle seni väljutud investeeringutest saadud tulu ega osalusi, millest Arengufond või SmartCap väljub enne uue fondivalitseja tegevuse algust.

Selle konkursiga saab läbi järjekordne etapp Eesti Arengufondi ja SmartCapi tegevuse reorganiseerimisest. Varasemalt on reorganiseerimise osana juba toimunud seiretegevuse üleandmine riigikogu kantselei juurde moodustatud Arenguseire Keskusele ja Eesti idufirmade tugiüksuse Startup Estonia tõstmine KredExi koosseisu ning hetkel on SmartCapis juba uue fondifondi kontseptsiooni raames käimas kiirendifondidesse investeerimise protsess.

Hetkel kuum