Äripäev • 7. märts 2017 kell 4:00

Edukas Eesti väärtustab säravat ideed ja esitust

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Eduka Eesti arvamuskonkursi lõppvalikusse jõudnud lood näitvad Eestit eduka riigina, mille ees seisavad euroopaliku heaoluriigi probleemid.

Viienda sünnipäevani jõudnud Eduka Eesti arvamuskonkurss on jõudmas kõige põnevama osani: võitjate nimede teatavakssaamiseni ja preemiate jagamiseni. Ent enne 10. märtsil toimuvat lõpuüritust vaatame korra tänast saaki lähemalt. Nimelt annavad konkursil kõrgetele kohtadele jõudvad tekstid alati pildi sellest, mis on parasjagu avalikus ruumis oluline.

Hästi elame

Tänavuse Eduka Eesti arvamuskonkursi silmapaistvamate lugude pealt üldistades võib öelda, et Eesti ees seisvad probleemid on euroopaliku heaoluriigi omad: kuskilt ei valuta nii palju, et peaks südameverega ja käte värinal lahendama muret, mis puudutab igaühte iga päev. Pigem paistab Eesti konkursil tõstatatud teemade poolest iseendas kohati liigagi enesekindla, vananeva Euroopa riigina, mille IT-edu on hakanud näitama oma vähemaid vajakajäämisi. Suurelt mõtlemise plaan on ajendatud digitaalse elu võidukäigust, mille teiseks pooleks on aga osutunud maaelu marginaliseerumine ning vajadus tagada seal elustandard, mis tähtsustab järjest enam valikuvabadust, osa­ajaga ning kaugtööd.

Sellelegi konkursile pakuti hulganisti väga konkreetsete probleemide konkreetseid lahendusi. Võrreldes eelmise aastaga oli vähem suuri visioone ja suure üldistusastmega mõttekäike. Lõppvalikusse jõudnud lood täidavad kõiki kolme kriteeriumi, mida Äripäev on selle konkursi puhul väärtustanud: originaalsus, teostatavus, argumentatsioon. Nominatsiooni pälvinud kirjutised paistavad silma ­autorite avara silmaringi ja nauditava argumentatsiooni poolest. Kuue parima hulka jõudnud valik annab Äripäeva autoritele sõnumi, et hea väljendusoskus, särav põhjendamisviis ja teravmeelne esitus on need kriteeriumid, mis selles ajalehes üle avaldamiskünnise aitavad, tähelepanu ja tunnustust pälvivad.

Äripäeva arvamuskülgede ümber koondunud arukas ja stiiliergas autorkond on muidugi ka Eduka Eesti autorite elu raskemaks teinud. Naljaga pooleks: toimetajad on kvaliteetsete tekstidega ära hellitatud ja eeldavad kvaliteeti ka arvamuskonkursi autoritelt. Nõudliku maitsega on ka Äripäeva partnerid selle konkursi korraldamisel. Tallinna Kaubamaja, Danske Banki, ACE Logisticsi, Silberauto, Eesti Gaasi ja Eesti ettevõtluskõrgkooli Mainor esindajad olid eile kogunenud žüriis oma seisukohtade põhjendamisel konstruktiivsed, teravmeelsed ja põhjendasid oma eelistusi kindla käega. Siiski jõudis žürii pärast poolteisetunnist mõttevahetust tulemuseni, millega jäid rahule kõik osapooled. Peaauhinna saaja väljavalimine ja esikolmiku paikapanemine osutus lõpuks kergemakski, kui esialgsete positsioonide avalikustamine lubas loota.

Täname südamlikult!

Äripäev on südamest tänulik kõigile autoritele, kes oma arvamuslugu avaldamiseks pakkusid. Nagu ikka, jäi selgi aastal hulk välja pakutud tekste avaldamiskünnise alla. Toimetus loodab, et see ei võta julgust peagi uuesti proovida. Oleme väga tänulikud oma partneritele, kelle toega võime välja panna 10 000 eurot peapreemia saajale ning vastavalt 3000 ja 2000 eurot teise ja kolmanda koha omanikule. Lõpuks oleme tänulikud lugejatele – teie heatahtliku huvi pärast ei saa me lõpetada.

Hetkel kuum