Endine arvevabrikant testis võltsarvetega PRIAt

Kalev Kosk (esiplaanil) sai rahalise karistuse, Margo Möller tingimisi vangistuse ja ettevõtluskeelu.  Foto: Andres Haabu
Marge Väikenurm • 26. mai 2017 kell 11:30

Tartu maakohus tunnistas sel nädalal soodustuskelmuses süüdi ettevõtjad, kellest üks tegutses aastaid tagasi arvevabrikantide grupis ja sai nüüd ettevõtluskeelu.

Pettuse ohvriks langes Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (PRIA), kellele näidati ehituskulusid tegelikkusest kõrgemana, mistõttu õnnestus vältida omafinantseeringut. Lõpuks kokkuleppemenetluse teed läinud mehed kasutasid PRIAle omafinantseeringu näitamiseks võltsarveid, mille tasumisel tekkisid fiktiivsed raharingid. Nii uskus PRIA, et toetuse saamiseks vajalikud kulutused on tehtud.

Soodustuskelmuses tunnistas Tartu maakohus süüdi peamiselt Lõuna-Eestis teatud Margo Mölleri, Kalev Kose ja Mehis Jaagura ning ettevõtte Modeena, Ain Sammalkivi mõistis kohus süüdi kelmusele kaasaaitamises. Möller tunnistati süüdi veel ka maksukuriteos ning Kosk, Sammalkivi ja Modeena selle katses ja Sammalkivi maksukuriteole kaasaaitamises.  

Kopsakas summa

Lõuna ringkonnaprokuratuuri andmetel esitasid süüdistatavad võltsarveid kasutades Kose firma Modeena käibedeklaratsioonides valeandmeid enam kui 40 000 euro ulatuses. Samuti süüdistati Möllerit WestMark Systemsi käibedeklaratsioonides valeandmete esitamises, mille mõte oli tekitada umbes 30 000 euro suurune tagastusnõue. PRIAlt õnnestus välja petta rohkem kui 100 000 eurot.

Pankrotiga lõpetanud WestMark Systems kustutati möödunud kuul. Suurimad võlausaldajad maksuamet ja Credit Solutions jäid kumbki ilma 53 000 eurost. Jaagura firmal oli võlgu kokku umbes 156 000 eurot.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Kristiina Laasi sõnul juhtis kogu petuskeemi Möller. „Möller oli faktiliselt nii Modeena kui WestMark Systemsi juht, kuigi juhatuse liikmetena olid näidatud vastavalt Kosk ja Jaagura.“

Roll PRIA töötajal

Samas kriminaalasjas süüdistati soodustuskelmusele ja maksudeklaratsioonides valeandmete esitamisele kaasaaitamises ka Mölleri abikaasat Helen Möllerit, kes oli kuritegude toimepanemise ajal PRIA töötaja. Tema suhtes lõpetas Tartu maakohus menetluse oportuniteedi põhimõttel, määrates talle kohustuseks tasuda riigi tuludesse 4000 eurot.

Mõlemad soodustuskelmused pandi toime kahe puhkemaja ehituse rahastamiseks 2013. aastast kuni 2015. aasta alguseni.

Möllerile mõisteti kahe aasta ja kuue kuu pikkune tingimisi vangistus kolmeaastase katseajaga, lisakaristusena sai ta ettevõtluskeelu. Kümme aastat tagasi mõisteti Möller kokkuleppemenetluses süüdi maksude valearvutusele kaasaitamises, praeguseks on tema karistus kustunud.

Arvevabriku teenust kasutas 39 firmat Lõuna-Eestist, Tallinnast ja Virumaalt. Riigile jäi tasumata käibe- ja tulumaksu kokku 4 473 815 eurot. Kohtu alla läks Mölleriga koos üheksa inimest.

Avab rahakotirauad

Kalev Kosele mõisteti selle nädala otsusega rahaline karistus 5000 eurot, millest arvati maha eelvangistuses kantud kolm päeva. Seega tuleb tal kanda 4910eurone rahaline karistus.

Sammalkivile mõisteti 2500eurone rahaline karistus. Jaagura sai üheaastase tingimisi vangistuse ühe aasta ja kuue kuu pikkuse katseajaga. Eelvangistuses on ta oma karistusest ära kandnud samuti kolm päeva. Firmale Modeena mõisteti 15 000 euro suurune rahaline karistus.

Süüteoga saadud vara konfiskeerimise asendamiseks mõisteti nii Möllerilt kui ka Jaaguralt välja 14 621 eurot. Menetluskuludena peab Möller tasuma 1185 eurot, Kosk 1544 eurot, Sammalkivi 1551 eurot, Jaagura 1454 eurot ja Modeena 705 eurot.

Otsus on vaidlustatav 15 päeva jooksul.

Hetkel kuum