Osta.ee: riik kaotab vara müümisel poole hinnast

30. mai 2017, 11:31
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20170530/NEWS/170539984/AR/0/oksjon.jpg

Riigivara müümisel kaotab Eesti avalik sektor ainuüksi ebatõhusa enampakkumisviisi tõttu ligi poole vara müügihinnast, näitab enampakkumiste analüüs.

Enamik riigiasutusi realiseerib riigivara kirjaliku enampakkumise teel, kus pakkumised esitatakse pimesi. Eesti maavalitsuste 12 kuu enampakkumiste analüüs näitas, et realiseeritav väikevara, mis enamasti koosneb olmetehnikast ja elektroonikast, läheb müügiks keskmiselt 80% madalama hinnaga, kui elektroonilises oksjonikeskkonnas Osta.ee, teatas ettevõte pressiteates.

„Kirjaliku enampakkumise üks peamisi puudusi on väike pakkumiste arv, sest pakkumised esitatakse pimesi, konkureerivaid pakkumisi nägemata ja ülepakkumiseks samuti võimalust pole,“ ütles Osta.ee portaalijuht Gunnar Valge. „Seetõttu ei jõua üldjuhul lõpphind turuhinnani.“

Kui Valge sõnul moodustavad suure osa riigiasutuste realiseeritavast varast väga erinevas seisukorras kasutatud sõidukid, mille turuhind kõigub seisukorrast sõltuvalt väga palju, siis näiteks olmeelektroonikaseadmete turuhind avatud oksjonil on üsna täpselt prognoositav. „Kui üks mündikogu läks kaubaks praktiliselt turuhinnaga, siis näiteks foto-videotehnikast pidi riik loobuma mõnikord vähem kui poolega turuhinnast,“ märkis Valge.

Kasutatud sõidukite puhul on võrdlemiseks n-ö õiglast turuhinda raske määrata, kuna see sõltub peale sõiduki margi ja vanuse väga palju tema reaalsest seisukorrast. „Samas laekus maavalitsuste kirjalikele enampakkumistele viimase 12 kuu jooksul keskmiselt 1-3 pakkumist auto kohta, oksjonid automüügiportaalides toovad sageli üle 30 pakkumise,“ juhtis Osta.ee juht tähelepanu. 

Riigiasutuste kirjalike enampakkumiste puhul tuleb kuludesse arvestada ametnike töötunnid, kes peavad oksjonid välja kuulutama, korraldama ja lõpuks pakkumised protokollima.

Valge kinnitusel on edumeelsemad riigi- ja omavalitsusasutused, nagu Viljandi linn ja Harju maavalitsus, viimasel ajal ka Tartu ja Rakvere linnavalitsused, asunud kasutama maksumaksja jaoks tõhusamaid viise vara realiseerimiseks, korraldades enampakkumisi elektroonilistes oskjonikeskkondades. Samas on näiteks maksu- ja tolliamet ning politsei- ja piirivalveamet korraldanud riigi jaoks oluliselt tulusamaid elektroonseid oksjoneid juba üle kümne aasta.

Näited riigiasutuste enampakkumistelt

Ese

Lõpphind kirjalikul enampakkumisel

Prognoositav hind Osta.ee-s

Vahe

Seikluskaamera GoPro + fotoraam + registraator

171

249

+46%

Fotokaamera Canon 6d + carbon statiiv

856

1883

+120%

Jalgratas Boteccia fx520

156

201

+29%

Seiklsukaamera GoPro Hero3

209

231

+11%

Fotokaamera Nikon D3100

123

170

+38%

Stardipüstol Stalker 917

46

76

+65%

Kokku

1561

2810

+80%

 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    30. May 2017, 11:31
    Otsi:

    Ava täpsem otsing